آیا افزایش نرخ ارز بازار فولاد را تکان خواهد داد؟

در بازار جهانی ماه گذشته بیلت از کارخانه ها با قیمت ۴۸۰ تا ۴۸۵ دلار تحویل داده می‌شد این در حالیست که در هفته گذشته با قیمت ۵۴۰ تا ۵۵۰ دلار عرضه شدند. هر چند که این بازار در روزهای اخیر روند آرامی را طی می‌کند و بازار برای تعیین روند قیمت قراضه و میلگرد منتظر پیشنهاد کارخانه‌های بزرگ هستند تا با توجه به قیمت قراضه و میلگرد آن، قیمت بیلت را عنوان کنند.
بیشتر تولیدکنندکان بیرون از بازار در حال ارزیابی شرایط هستند. اینطور که شرایط نشان می‌دهد بازار نوردکاران نیز با توجه به مشکل عرضه بیلت با مشکلی مواجه نشود. چراکه نوردکاران در روزهای گذشته موجودی انبار خود را تامین کرده‌اند و کمبود عرضه نسبت به تقاضا تاثیری در آن نداشته است. 
بازار ایران هم وضعیت مشابهی داشت، به طوری که تقاضاکنندگان منتظر بودند و همه امید به فروش داشتند تا جایگزینی موجودی، در حالیکه بازار مقاطع هم همین شرایط را داشت به همین دلیل کاهش قیمت نتیجه ذهنیت بازار و عرضه و تقاضا بود.
در بازار ایران قیمت شمش در کمترین قیمت ممکن است و آنچه مسلم است که کمتر از آن نمی‌شود. با توجه به اینکه فولاد خوزستان در هفته گذشته با محدودیت تقاضا روبرو شد ولی شمش های نرمال آن بهتر معامله شد این در حالی است که قیمت آهن اسفنجی تغییری نکرده است. البته این رکود، ناشی از صبوری برای مشخص شدن وضعیت بازار است و فقط کمی زمان می‌برد تا بازار به این واقعیت برسد.
در بازار مقاطع هم قیمت میلگرد با کاهش مواجه شد که عوامل متعددی در آن تاثیر داشت. عامل اصلی که در کاهش قیمت تاثیر دارد مازادی عرضه بر تقاضاست. با توجه به اینکه تقاضای واقعی در بازار به همین دلیل با توجه به محدودیت نقدینگی و نگرانی بازار قیمت ها نزولی است. بعلاوه اینکه یک عامل تاثیرگذار دیگر جو حاکم بر فضای بازار است. موجودی بازار زیاد است و با توجه به افزایش های پی‌درپی هفته گذشته، حجم داد و ستدها با کاهش مواجه شده است این سبب شده تا اکثر دست اندرکاران سعی در فروش کالا داشته باشند تا به نقدینگی دسترسی داشته باشند.
بعضی بر این باورند که بازار دوباره رونق خواهد گرفت چراکه ثبات در قیمت‌های آهن اسفنجی و صادرات آن و ادامه افزایش در قیمت ارز سبب آن می‌شود. اما در مقابل برخی معتقدند همچنان باید در انتظار تقاضای پروژه های عمرانی بود. آنها معتقدند که فارغ از قیمت مواد اولیه با کاهش حجم معاملات قیمت باید روند نزولی را ادامه دهد چون تقاضا نیست.
هرچند که افرادی هم معتقدند بازار داخل نقش اصلی را در قیمت ایفا نمی‌کند. قیمت های فولاد در ایران تابع عرضه و تقاضای جهانی است، هر چقدر که حجم معاملات به صفر نزدیک شود فضای صادرات بازتر خواهد شد بنابراین قیمت در بازار داخلی تعیین نمی شود. فولاد در سه ماه گذشته حبابی در حد ۸ تا ۱۰ درصد داشته که در حال تخلیه شدن است بعد از آن بازار خودش را پیدا می کند و معاملات در فضای منطقی‌تر مطرح خواهد شد.
انتظار می‌رود با روند نزولی قیمت‌ها تا پایان تعطیلات تابستانی ادامه داشته باشد و پس از آن شاهد شرایط متاثر از افزایش شدید قیمت ارز خواهیم بود.