• مدیر سایت
  تولید بیش از ۱۶ میلیون تن مس تصفیه شده در جهان

  تولید بیش از ۱۶ میلیون تن مس تصفیه شده در جهان میزان تولید و ظرفیت مس تصفیه شده در جهان طی ۸ ماهه سال ۲۰۲۰ افزایش یافت. در همین حین، قیمت جهانی مس طی ۵ ماهه اخیر، ۱۵۵۰ دلار در تن افزایش یافت. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید دوشنبه ، ۱۰ آذر ۱۳۹۹ زمان : ۱۷:۳۴:۵۰ براساس تازه ترین گزارش گروه مطالعات بین المللی مس (ICSG)، شرکت های مس در جهان، از ابتدای ژانویه تا پایان ماه آگوست ۲۰۲۰، حدود ۱۶ میلیون و ۷۶ هزار تن مس تصفیه شده تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال ۲۰۱۹ میلادی، ۱۵ میلیون و ۸۹۳ هزار تن بود که نشان دهنده افزایش ۱.۱ درصدی است. افزایش حدود ۳ درصدی ظرفیت تولید مس تصفیه شده ظرفیت تولید کارخانه های مس تصفیه شده در جهان از ۱۹ میلیون و ۱۰۴هزار تن در ۸ ماهه ۲۰۱۹ به ۱۹ میلیون و ۶۷۳ هزار تن در ۸ ماهه سال جاری میلادی رسید که حدود ۳ درصد افزایش یافت. کاهش ۸ دهم درصدی تولید معادن مس فعالان معادن مس جهان طی ۸ ماهه سال ۲۰۲۰ میلادی، حدود ۱۳ میلیون و ۳۶۰ هزار تن ماده معدنی تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال ۲۰۱۹ میلادی، ۱۳ میلیون و ۴۷۱ هزار تن بود که حاکی از کاهش حد..

 • مدیر سایت
  ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی از ۳ میلیارد دلار عبور کرد

  ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی از ۳ میلیارد دلار عبور کرد بررسی کارنامه تجارت خارجی در دوره هفت ماهه امسال، گویای آن است ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی به ۳ میلیارد و ۴۹.۴ میلیون دلار رسیده که این میزان صادرات، ۱۶.۷ درصد از ارزش صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داد. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید یکشنبه ، ۹ آذر ۱۳۹۹ زمان : ۱۵:۱۸:۰۶ بر پایه جداول آماری تجارت خارجی کشور، مجموع صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در هفت ماهه ابتدایی امسال از نظر حجمی ۲۱ میلیون و ۱۷۶ هزار و۹۲۱ تن به ارزش سه میلیارد و ۴۹ میلیون و ۴۹۰ هزار دلار ثبت شده بود. ارزش کل تجارت خارجی کشور در هفت ماهه ابتدایی امسال‌ به ۳۸ میلیارد و ۲۷۸ میلیون دلار رسید که با وجود کاهش ۲۳ درصدی در ارزش دلاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، اما در مقایسه با شهریورماه، حدود ۱۱ درصد بهبود یافته است. همچنین میزان واردات بخش معدن و صنایع معدنی در دوره هفت ماهه برابر با ۲ میلیون و ۲۸۰ هزار و ۳۱۲ تن ثبت شد که ارزش آن بیش از یک میلیارد و ۷۵۴.۷ میلیون دلار است. میزان واردات از نظر وزن و ارزش نیز در مقایسه با هفت ماهه ا..

 • مدیر سایت
  رشد تولید فولاد ایران در اکتبر ۲۰۲۰ به مرز ۲۸درصد رسید

  رشد تولید فولاد ایران در اکتبر ۲۰۲۰ به مرز ۲۸درصد رسید رشد تولید فولاد خام ایران در ماه اکتبر ۲۰۲۰ به مرز ۲۸درصد رسید. تولیدکنندگان فولاد ایران همچنین در مدت ۱۰ماه سال جاری میلادی ۱۲.۶ درصد بیش از مدت مشابه سال قبل تولید داشتند. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید یکشنبه ، ۹ آذر ۱۳۹۹ زمان : ۱۵:۱۵:۴۶ واپسین آمار انجمن جهانی فولاد نشان می دهد در حالی که متوسط رشد تولید فولاد خام در دنیا طی ۱۰ ماه سال جاری میلادی منفی۲درصد بوده، ایران با رشد ۱۲.۶درصدی، نزدیک به ۲۳ میلیون و ۸۰۰هزار تن فولاد تولید کرده است. از سوی دیگر طبق برآورد اولیه این انجمن، تولید فولاد خام ایران از ابتدای ژانویه تا پایان اکتبر به ۲ میلیون و ۶۶۰هزار تن رسید که ۲۷.۹درصد بیش از عملکرد ماه مشابه سال گذشته میلادی است. کاهش دو درصدی تولید فولاد خام جهان تا پایان اکتبر مجموع تولید فولاد خام ۶۴کشور تولیدکننده عضو انجمن جهانی فولاد در ماه اکتبر امسال به ۱۶۱.۸میلیون تن رسید که ۷درصد بیش از تولید ماه مشابه سال ۲۰۱۹ است، میزان تولید چین از این رقم ۹۲میلیون تن بوده است. همچنین مجموع تولید ۱۰ماه سال جاری میلا..

 • مدیر سایت
  حمایت اتاق ایران از شیوه‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد

  حمایت اتاق ایران از شیوه‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد رئیس کمیسیون معادن اتاق ایران می‌گوید: کارخانجات فولاد مواد اولیه را ارزان می‌خرند و محصول را گران‌تر از قیمت جهانی می‌فروشند؛ اما شیوه‌نامه جدید فولاد تا حدود زیادی جلوی این رانت را می‌گیرد. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید پنجشنبه ، ۶ آذر ۱۳۹۹ زمان : ۱۴:۲۳:۴۷ رئیس کمیسیون معادن اتاق ایران درباره شیوه‌نامه جدید ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد که اخیراً از سوی رئیس دفتر رئیس‌جمهور جهت اجرا به وزارت صمت ابلاغ شده است (متن شیوه‌نامه) اظهار داشت: ما اساساً با دخالت در قیمت‌گذاری هر کالایی مخالف هستیم اما به‌هرحال شرایط کشور ایجاب می‌کند که دولت این کار را انجام دهد. مشکل اساسی در زنجیره فولاد رانتی بوده که فولادی‌ها طی سالیان گذشته با همین قیمت‌گذاری دستوری بر زنجیره فولاد از سنگ‌آهن تا آهن اسفنجی از آن استفاده می‌کردند. بهرام شکوری افزود: فولادی‌ها امروز بحث رانت را مطرح می‌کنند درحالی‌که تاکنون بزرگ‌ترین رانت را خودشان استفاده کرده‌اند چراکه وقتی به عقبه بخش فولاد نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که د..

 • مدیر سایت
  رشد ۲۸ درصدی تولید فولاد ایران در ماه اکتبر​/ ایران پیشتاز رشد تولید فولاد در دنیا

  به گزارش چیلان ، آمارهای «وُرلد استیل» نشان می‌دهد که میزان تولید فولاد خام ایران در ماه اکتبر سال جاری میلادی، ۲۷.۹ درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته افزایش یافت و به ۲ میلیون و ۶۶۰ هزار تن رسید. افزایش چشمگیر تولید فولاد خام ایران در ماه اکتبر مزمان با افزایش ۷ درصدی تولید فولاد خام جهان در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل صورت گرفته است. همچنین، ایران طی دوره ۱۰ ماهه نخست سال ۲۰۲۰، ۲۳ میلیون و ۷۹۴ هزار تن فولاد خام تولید کرده که در مقایسه به رقم مدت مشابه سال گذشته میلادی (۲۱ میلیون و ۱۲۹ هزار تن)، رشد ۱۲.۶ درصدی را نشان می‌دهد. کاهش ۲ درصدی تولید فولاد خام در جهان به گزارش انجمن جهانی فولاد، ۶۴ کشور تولیدکننده فولاد، از ابتدای ماه ژانویه تا پایان ماه اکتبر سال جاری، یک میلیارد و ۵۱۱ میلیون و ۴۳ هزار تن فولاد خام تولید کردند که نسبت به فولاد خام تولیدشده در مدت مشابه سال گذشته میلادی (یک میلیارد و ۵۴۲ میلیون و ۳۳۹ هزار تن)، ۲ درصد کاهش نشان می‌دهد. میزان تولید فولاد خام در دنیا طی ماه اکتبر با ۷ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۱۶۱ میلیون و ۸۹۰ هزار تن رسید. از نکات م..

 • مدیر سایت
  فوری: در جلسه نهاوندیان برای «اصلاح شیوه نامه تنظیم بازار فولاد» چه گذشت؟ / چه مواردی از شیوه نامه اصلاح شد؟

  شنیده‌های چیلان ، حاکی از آن است که جلسه امروز بعد از ظهر در دفتر معاون اقتصادی رئیس جمهور برای بررسی و اصلاح شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد از ساعت ۱۵ آغاز شد و دقایقی قبل به پایان رسید. در ابتدای این جلسه دکتر نهاوندیان تاکید کرد این شیوه نامه به هیچ عنوان به دنبال ایجاد رانت و امضای طلایی نیست و چنانچه در جلسات همفکری با بخش خصوصی به این نقطه برسیم که برخی مواد در این خصوص ابهام دارد، آن را اصلاح می کنیم. وی همچنین عنوان کرد: جمع بندی این جلسات به عنوان مصوبه اصلاحی نیست و تصمیم نهایی توسط دولت اخذ خواهد شد. بر اساس شنیده‌های چیلان ، در این جلسه علاوه بر مدعوین مندرج در دعوتنامه، دکتر قالیباف، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز حضور داشت. بنابراین مقرر شد «شیوه نامه اصلاح شده» پس از تایید دولت مورد اجرا قرار گیرد و کارگروهی با حضور تشکل های بخش خصوصی در جهت اجرایی کردن این شیوه نامه تشکیل خواهد شد. گفتنی است در این جلسه پیشنهاد اصلاح برخی مواد ابتدایی جمع بندی شده و مابقی پیشنهادات اصلاحی نیز در جلسه ای که هفته آینده به میزبانی دکتر نهاوندیان در نهاد ریاست جمهوری..

 • مدیر سایت
  شیوه‌نامه دستوری دولت، تعطیلی شرکت‌های خصوصی صنعت فولاد را به همراه خواهد داشت/ بورس با قیمت‌گذاری دستوری منافات دارد

  جهاندار شکری در اعتراض به شیوه تنظیم و ابلاغ این شیوه‌نامه به خبرنگار چیلان گفت: در کل هر دستورالعمل و شیوه‌نامه‌ای که دستوری باشد، نتیجه‌ای جز ایجاد مشکلات بیشتر نخواهد داشت. این شیوه‌نامه اصلاً در کجا و توسط چه کسانی بررسی شده است؟ چرا نباید نهادهایی مثل انجمن فولاد و کارشناسان خبره صنعت در فرآیند تدوین چنین شیوه‌نامه‌هایی حضور داشته باشند؟ تصمیمات یک‌شبه و خلق‌الساعه نتیجه‌ای جز این ندارد که تمام‌های بخش صنعت و بازار را وارد چالش می‌کند. در تنظیم این شیوه‌نامه اصلاً به بخش خصوصی بها داده نشده و نظر بخش خصوصی اخذ نشده است. تشدید رکورد با شیوه‌های دستوری مدیرعامل شرکت ذوب آهن بیستون تأکید کرد: شیوه‌های دستوری نتیجه‌ای جز تشدید رکود ندارد. این شیوه‌ها باعث می‌شود تا بخش خصوصی که با سرمایه و ابتکار خود، در شرایط حساس تحریم و شیوع کرونا، وارد میدان سرمایه‌گذاری و توسعه کشور شده با خطر ورشکستگی روبرو شود و بیکاری نیز در کشور با تعطیلی واحدهای تولیدی افزایش یابد. بورس با قیمت‌گذاری دستوری منافات دارد وی عنوان کرد: قیمت پایه عرضه محصولات فولادی در بورس کالا نباید به صورت دستوری تعیین شو..

 • مدیر سایت
  نامه اتاق بازرگانی به معاون اول رئیس جمهور/ مخالفت صریح اتاق بازرگانی با شیوه‌نامه جدید تنظیم بازار فولاد/ با اجرای شیوه‌نامه رانت ۸۰ هزار میلیارد تومانی ایجاد می‌شود

  اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران طی نامه‌ای به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، مخالفت صریح خود را با شیوه‌نامه جدید تنظیم بازار فولاد که توسط دولت ابلاغ شده، اعلام کرده است. اتاق بازرگانی صراحتاً اعلام کرده است: اجرای شیوه‌نامه جدید ابلاغی توسط دولت، ایجاد امضاهای طلایی، توزیع رانت، کاهش صادرات و افت تولید فولاد کشور و ریزش بازار سرمایه را در پی خواهد داشت. به گزارش چیلان ، مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی در نامه خود به معاون اول رئیس جمهور، ایرادهای شیوه‌نامه جدید دولت را در پنج سرفصلِ ایجاد امضاهای طلایی، توزیع رانت نجومی، کاهش ارزآوری صادرات فولاد، ابهامات و تناقضات متعدد اجرایی و قانونی و تأثیر منفی بر بازار سرمایه تشریح کرده است. اتاق بازرگانی صراحتاً اعلام کرده است که اجرای این شیوه‌نامه باعث توزیع ۸۰ هزار میلیارد تومان رانت، معادل دو برابر بودجه یارانه نقدی کشور می‌شود. اتاق تهران از معاون اول رئیس جمهور خواسته است که کمیته‌ای متشکل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، بورس کالا، اتاق‌های ایران و تهران و انجمن تولید کنندگان فولاد ایران نسبت به احصاء اصلاحات لازم در شیوه نامه..

 • مدیر سایت
  نتیجه معاملات مقاطع طویل فولادی: تنها ۱.۷ درصد محصولات نوردیِ عرضه شده فروش رفت!​/ قیمت میلگرد در هفته‌های آینده نیز نزولی خواهد بود

  به گزارش چیلان ، امروز چهارشنبه ۵ آذر، بورس کالا میزبان عرضه ۱۸۷ هزار و ۱۶۰ تن انواع مقاطع طویل فولادی بود که در نهایت این عرضه‌ها به معامله ۳۲۷۸ تن از این محصولات فولادی ختم شد! در واقع، امروز تنها ۱.۷ درصد مقاطع عرضه شده به فروش رفت و این یعنی تقریباً هیچ تقاضایی برای مقاطع طویل در بورس کالا وجود ندارد. معاملات میلگرد در قیمت پایه ۹۵۹۷ تومان به ازای هر کیلو انجام شد. امروز قیمت پایه میلگرد نسبت به عرضه‌های هفته گذشته ۳.۸ درصد کاهش یافته بود. ضعف تقاضا به شدت در معاملات مقاطع طویل فولادی مشهود است و نتیجه عرضه‌ها نشان می‌دهد که بخش بزرگی از تقاضا برای مقاطع طویل در ماه‌های گذشته، تقاضاهای سوداگرانه بوده است. با وضعیت فعلی باید منتظر باشیم تا در هفته گذشته قیمت میلگرد در بورس کالا باز هم کاهش بیشتری را تجربه کند. میزان تقاضای واقعی در بازار داخلی این هفته‌ها کاملاً برای همگان مشخص شده است: پشت تقاضای فراوان برای میلگرد در ماه‌های گذشته، هیچ منطقی جز منطق سوداگری قرار نداشت. اکنون با این معاملات بورس کالا، سطح رکود در کسب‌وکارهای مصرف‌کننده مقاطع طویل بر همگان آشکار شده است. برخی اد..

 • مدیر سایت
  نتیجه عرضه فوق سنگین شمش فولادی در بورس کالا: شمش ۹۱ دلار زیر قیمت‌های صادراتی مشتری نداشت!/ شمشی که امروز مشتری نداشت، می‌توانست ۸۲ میلیون دلار برای کشور درآمد ارزی داشته باشد

  🔻به گزارش چیلان ، امروز سه‌شنبه ۴ آذر، بورس کالا مجموعاً میزبان عرضه ۲۰۹ هزار و ۳۸۷ تن شمش بلوم بود که در نتیجه آن تنها، ۱۹ هزار و ۵۰۰ تن شمش مورد معامله قرار گرفت! 🔻شمش فولادی امروز با احتساب نرخ ارز نیمایی مبنای معاملات محصولات پتروشیمی (دلار ۲۶۰۱۴ تومانی)، با قیمت پایه ۳۴۳ دلار به ازای هر تن در بورس کالا عرضه شد. این در حالی است که آخرین نرخ شمش صادراتی ایران ۴۳۴ دلار است و شاهد ارزان‌فروشی ۹۱ دلاری (۲۱ درصدی) شمش در بورس کالا بودیم. با این وجود شمش فولادی در بورس کالا، حتی ۹۱ دلار به ازای هر تن زیر قیمت‌های صادراتی، مشتری نداشت! آیا مدیریتی که در ماه‌های اخیر کاهش شدید صادرات شمش فولادی را رقم زد، نباید پاسخگو باشد؟ 🔻در حالی که در هفته گذشته قیمت شمش صادراتی ایران جهش بزرگی را تجربه کرده بود، امروز قیمت پایه شمش نسبت به هفته گذشته ۴.۴ درصد کاهش یافت، اما با این حال، شمش فولادی خریداری نداشت. 🔻امروز در بورس کالا، ۱۸۹ هزار و ۸۸۷ تن از شمش عرضه‌شده مشتری نداشت. شرکت‌های فولادی با صادرات این میزان شمش می‌توانستند در همین هفته جاری ۸۲.۴ میلیون دلار برای کشور درآمد ارزی ایجاد کنند. دو..

 • مدیر سایت
   وقتی کشور شدیداً به درآمدهای ارزی نیاز دارد، چرا با دستورالعمل‌های یک‌شبه چوب لای چرخ صادرات فولاد می‌گذارید؟/ نگاه چیلان به نامه انتقادی رئیس کل بانک مرکزی به رئیس جمهور

  رئیس کل بانک مرکزی اخیراً در نامه‌ای به رئیس جمهور به مصوبه اخیر درباره ترخیص کالاهای رسوبی از گمرک که بدون حضور نماینده بانک مرکزی تصمیم‌گیری شد، اعتراض کرده و این مصوبه را غیرعملیاتی، خلاف قوانین و موجب پیچیده‌تر شدن مشکلات ارزی و تجاری کشور دانسته است. اساس اعتراض عبدالناصر همتی این است که مصوبه دولت، شرایط و امکانات ارزی کشور را درنظر نمی‌گیرد. اگر کشور محدودیت و تنگنای ارزی دارد، که دارد، چرا دولت اجازه نمی‌دهد با تسهیل صادرات فولادِ مازاد بر نیاز داخل، گره‌های مشکلات ارزی کشور باز شود؟ در بخشی از نامه رئیس کل بانک مرکزی آمده است: در مصوبه ترخیص کالاهای رسوبی از گمرک، بانک مرکزی مکلف شده است با قید فوریت نسبت به تامین ارز کالاهای اساسی موجود در گمرک اقدام نماید. حال آنکه اولا رقم بودجه و تسهیم آن برای واردات کالای اساسی مصوب و معین است و به صورت دستوری قابل تغییر نمی باشد، ثانیاً تامین ارز منوط به تحقق درآمدها می‌باشد که این امر نیز خارج از کنترل و اراده این بانک می باشد. اولویت تأمین ارز برای کالاها تابع عوامل مختلفی از جمله تاریخ ثبت سفارش، تاریخ ایجاد فیش، گروه کالایی، نوع ارز..

 • مدیر سایت
  ایرادات شیوه‌نامه دستوری دولت از توزیع رانت و امضاهای طلایی تا کاهش صادرات فولاد/ با اجرای این شیوه‌نامه تجربه سال ۹۷ تکرار خواهد شد

  شهپری‌فرد به خبرنگار چیلان گفت: ایراد نخست این شیوه‌نامه این است که مدیریت بازار فولاد را به یک مدیریت دولتی تبدیل می‌کند. با اجرای این شیوه‌نامه دولت از نقش سیاست‌گذاری و نظارت بر بازار فولاد خارج می‌شود و مستقیماً به مداخله در این بازار و مداخله در کشف قیمت، قیمت‌گذاری، تعیین سهمیه و شیوه عرضه انجام معاملات می‌پردازد. اعطای اختیارات وسیع به وزارت صمت مدیر فروش شرکت غلتک‌سازان سپاهان تأکید کرد: شیوه‌نامه ابلاغی از سوی معاون اول رئیس جمهور، اختیارات وسیعی را به وزارت صمت اعطا می‌کند که باید پرسید آیا این ظرفیت در وزارت صمت برای اجرای درست، منصفانه و موفقیت‌آمیز مفاد شیوه‌نامه وجود دارد یا خیر؟ آیا با اعطای این اختیارت وسیع و بی‌سابقه ما شاهد امضاهای طلایی نخواهیم بود؟ انتظار ما از دولت محترم این است که این موارد حتماً درنظر گرفته شود. نیاز به یک نهاد فرادولتی برای نظارت بر بازار فولاد وی ادامه داد: اگر نسبت به شرایط بازار فولاد نگرانی‌هایی وجود دارد، بهتر است که نظارت بر این بازار به یک نهاد فرادولتی سپرده شود. در این نهاد، نمایندگانی از تشکل‌های صنفی، نهادهای حاکمیتی، تولیدکنندگان..

 • مدیر سایت
  هرکسی آن درود عاقبت کار که کشت/ سقوط قیمت سهام فولادی و سنگ آهنی پس از دستور وزیر صمت برای اجرای سریع شیوه نامه دستوری تنظیم بازار فولاد

  نمادهای فولادی و حتی سنگ آهنی بازار سرمایه امروز سقوط شدیدی را تجربه کردند؛ این در حالی است که این نمادها از اواسط مرداد تاکنون در حال تلخ کردن کام سهامداران خود هستند. ریزش چند روز اخیر نمادهای فولادی به دلیل شیوه نامه دستوری تنظیم بازار فولاد روی داده است؛ شیوه‌نامه‌ای که ایرادات فراوانی دارد و این ایرادات نیز به تفصیل توسط انجمن فولاد و کارشناسان تشریح شده است. اما دولت انتخابش این بوده که گوش خود را بر این انتقادات ببندد و چشمانش به روی ایرادات بسته بماند. وزیر صمت نیز که دستور اجرای سریع این شیوه‌نامه دستوری را صادر کرده است. آیا با چیزی که دولت، وزارت صمت و معاونت امور معدن و صنایع معدنی این وزارتخانه کاشته‌اند، انتظاری جز زیان دیدن سهامداران می‌رود. و البته تبعات این شیوه‌نامه دستوری که آسیب جبران‌ناپذیر به صنعت فولاد کشور در سال جهش تولید است در راه خواهد بود. معاملات امروز نمادهای فولادی و سنگ آهنی را در جدول زیر ببینید.

 • مدیر سایت
  نتیجه جلسه وزارت صمت در مورد اجرای شیوه‌نامه جنجالی تنظیم بازار فولاد

  شنیده‌های چیلان از منابع موثق حاکی از آن است که در جلسه امروز وزیر صمت با معاونین این وزارتخانه در خصوص نحوه اجرای شیوه‌نامه جنجالی دولت، رزم حسینی با لحنی تحکمی بر اجرای آن با تمام قوا و برخورد با مخالفین تاکید کرده است. بر اساس شنیده‌های چیلان در این جلسه مقرر شده کمیته تخصصی فولاد زیر نظر داریوش اسماعیلی، معاون معدنی وزارت صمت تشکیل شود و این شیوه نامه دستوری “به سرعت” اجرایی شود. فولادسازان معتقدند معاون معدنی وزیر با آنها زاویه دارد و از جامع‌نگری و انصاف در پیوند زنجیره فولاد از بالادست تا پایین دست برخوردار نیست و البته وی را مقصر اصلی آشفتگی فعلی در زنجیره فولاد می دانند چنانکه یکی از اعضای هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد در مصاحبه اخیر خود گفته است: ” آقای اسماعیلی، دو جبهه شامل بخشی از معدنی ها و نوردی ها را در مقابل فولادسازان قرار داد و نتیجه وضعیت امروز شده است.” شنیده‌های چیلان حاکی از آن است که در این جلسه مسئولیت ساماندهی تقاضای ورق های فولادی و اصلاح سهمیه های بهین یاب همچنان بر عهده صادقی نیارکی معاون صنایع وزارت صمت گذاشته شده است. شایان ذکر است شیوه‌نامه ابل..

 • مدیر سایت
  ۸ رکورد فولاد هرمزگان در آبان ماه

  شرکت فولاد هرمزگان توانست در آبان ماه میزان ۱۳۸۲۲۶ تن تختال را تولید و رکورد های جدیدی در تولید روزانه و ماهیانه تولید تختال و همچنین تعداد ذوب های تخلیه شده و ریخته گری شده روزانه و ماهیانه ثبت نماید . سید اصغر مدنی معاون بهره برداری شرکت فولاد هرمزگان در گفت : دستیابی فولاد مردان فولاد هرمزگان به رکورد تولید آن هم به فاصله کمتر از دوماه از رکورد قبلی ، نشان از عزم راسخ آنان در رسیدن به رکوردی جدید در تولید سالیانه و ثبت موفقیتی دیگر در این شرکت همزمان با سال جهش تولید است . وی در ادامه گفت : شرکت فولاد هرمزگان توانست در آبان ماه با تولید ۱۳۸۲۲۶ تن تختال و پس از تنها دو ماه رکورد جدیدی را ثبت نماید . مدنی با اشاره به اینکه رکورد تولید ماهیانه تختال فولاد هرمزگان در آبان ماه تنها رکورد این شرکت نبود گفت: در آبان ماه ۸ رکورد جدید شامل رکورد تولید ماهیانه و روزانه تولید تختال، رکورد تعدادذوب تخلیه شده روزانه و ماهیانه ، رکورد تعداد ذوب ریخته گری شده روزانه و ماهیانه و دو رکورد تعداد ذوب تخلیه شده در کوره های شماره ۱ و ۲ در فولاد هرمزگان به ثبت رسید که ثبت همزمان این رکوردها برای فولاد ه..

 • مدیر سایت
  دستیابی به رکورد بالاترین حفاری اکتشافی طی ۷ سال اخیر در شرکت ملی مس

  دستیابی به رکورد بالاترین حفاری اکتشافی طی ۷ سال اخیر در شرکت ملی مس معاون توسعه و اکتشافات شرکت مس گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران در حوزه اکتشافات، در هشت‌ماهه نخست امسال موفق به ثبت رکورد ۶۱ هزار ۵۱۲ متر حفاری اکتشافی شد که این میزان حفاری بالاترین رکورد ۷ سال‌ اخیر بوده است. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید دوشنبه ، ۳ آذر ۱۳۹۹ زمان : ۰۹:۳۶:۵۹ مهندس بهروز رحمتی معاون توسعه و اکتشافات شرکت مس با بیان اینکه با این رویکرد و تمرکز جدی شرکت مس بر روی موضوع اکتشافات تا ۵ سال آینده حداقل ۵۰۰ هزار حفاری اکتشافی را می‌توان محقق کرد گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران طی سنوات ۱۳۹۵ تا سال ۱۳۹۷ به صورت میانگین سالانه در حدود ۳۷ هزار متر حفاری اکتشافی انجام داده و سال گذشته این میزان حفاری به بیش از ۷۰ هزار متر و امسال نیز به بیش از ۱۰۰ هزار حفاری اکتشافی خواهد رسید که بالاترین رکورد حفاری شرکت طی ۷ سال اخیر خواهد بود. وی افزود: صنعت مس در دنیا و کشور ما از موقعیت بسیارممتازی برخوردار است و بدون شک این صنعت استراتژیک با بیشترین مزیت جهت سرمایه گذاری در صدر صنایع معدنی کشور قرار ..

 • مدیر سایت
  افزایش ۱۵ درصدی تولید گندله شرکت‌های بزرگ

  افزایش ۱۵ درصدی تولید گندله شرکت‌های بزرگ مجموع تولید گندله شرکت‌های بزرگ کشور طی ۷ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۵ درصد افزایش یافت. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید دوشنبه ، ۳ آذر ۱۳۹۹ زمان : ۰۹:۲۹:۲۱ به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، ۷ شرکت بزرگ گندله‌ساز از ابتدای فروردین تا پایان مهر، ۱۸ میلیون و ۶ هزار و ۳۰۷ تن محصول تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، ۱۵ میلیون و ۶۸۹ هزار و ۳۶۵ تن بود. از این میزان، شرکت‌های «گل گهر» ۷ میلیون و ۳۸۲ هزار و ۱۱۵ تن، «توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه» ۳ میلیون و ۸۹۹ هزار و ۵۱۲ تن، «چادرملو» ۲ میلیون و ۱۸۰ هزار و ۹۰۸ تن، «اپال پارسیان سنگان» یک میلیون و ۹۲۲ هزار و ۲۶۷ تن، «صنایع معدنی فولاد سنگان» یک میلیون و ۶۵۰ هزار و ۴۱۶ تن، «سناباد» ۷۰۶ هزار و ۹۵۸ تن و «صبانور» ۲۶۴ هزار و ۱۳۱ تن بود. افزایش ۳ درصدی تولید نسبت به برنامه برنامه تولید شرکت‌های مذکور طی ۷ ماهه امسال، ۱۷ میلیون و ۵۶۰ هزار و ۸۴۷ تن بود حاکی از افزایش ۳درصدی تولید نسبت به برنامه بوده است. ۷ شرکت بزرگ ..

 • مدیر سایت
  اشکال مجلس به طرح دولت برای تنظیم بازار فولاد

  اشکال مجلس به طرح دولت برای تنظیم بازار فولاد امضای طلایی، توزیع رانت و کاهش ارزآوری از صادرات از جمله اشکالات به طرح دولت برای تنظیم بازار فولاد است. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید دوشنبه ، ۳ آذر ۱۳۹۹ زمان : ۰۹:۲۶:۲۲ ایرادات طرح کمیسیون صنایع و معادن مجلس و شیوه نامه دولت برای تنظیم بازار فولاد بدین شرح است؛ مهمترین ایرادات طرح کمیسیون صنایع و معادن: ۱ -کاهش صادرات و ارزآوری فولاد کشور به دلیل حذف معافیت مالیاتی و وضع عوارض صادراتی و همچنین مشروط کردن صادرات به مازاد عرضه هفتگی. شایان توجه است که صادرات فولاد آن هم در شرایط تحریمی فعلی نیازمند برنامه ریزی قبلی و هماهنگی های متعدد با مشتریان و سایر ذینفعان به منظور دور زدن تحریم‌ها است و این موضوع با مشروط نمودن صادرات به مازاد عرضه هفتگی در بورس کالا به طور اساسی منافات دارد، لذا ماده ۳ این طرح عملاً صادرات فولاد را غیر ممکن می‌سازد. ۲ -تزریق تورم به بازار فولاد به دلیل الزام عرضه مواد اولیه معدنی (سنگ آهن، کنسانتره و گندله) در بورس کالا. چرا که کمبود جدی در این مواد اولیه وجود دارد و بازار آن هم شبه انحصار..

 • مدیر سایت
  هشدار مشاور رهبر انقلاب نسبت به تبعات منفی شیوه‌نامه جدید تنظیم بازار فولاد

  هشدار مشاور رهبر انقلاب نسبت به تبعات منفی شیوه‌نامه جدید تنظیم بازار فولاد مشاور رهبر انقلاب شیوه‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد را موجب ضرر میلیون‌ها دارنده سهام عدالت، شاغلان و بازنشستگان و سهامداران حقیقی و حقوقی شرکت‌های فولادی عنوان کرد. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید یکشنبه ، ۲ آذر ۱۳۹۹ زمان : ۱۳:۱۵:۳۰ سردار حسین دهقان، مشاور رهبر انقلاب در پی ابلاغ شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد که در ۱۹ ماده توسط معاون اقتصادی رئیس‌جمهور به دو وزیر اقتصاد و صنعت اعلام و با انتقادات عدیده‌ای همراه شد، در صفحه شخصی خود در توئیتر اعلام کرد: خصوصی‌سازی صنعت فولاد سبب شد میلیاردها دلار سرمایه گذاری در این حوزه صورت گیرد و ۲۰میلیون تن به ظرفیت فولاد افزوده شود و در نتیجه ایران پس از یک دهه از واردکننده به صادرکننده فولاد تبدیل شود. حالا برخلاف قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید و قانون برنامه توسعه، قیمت‌گذاری دستوری توسط دولت صورت گرفته است. نتیجه این تصمیم، سود صدها میلیون دلاری دلالان و ضرر میلیون‌ها سهامدار سهام عدالت، شاغلان و بازنشستگان..

 • مدیر سایت
  بازگشت مجتمع فولاد میبد به چرخه تولید با رعایت موازین زیست‌محیطی

  بازگشت مجتمع فولاد میبد به چرخه تولید با رعایت موازین زیست‌محیطی فرماندار میبد از بازگشت مجتمع فولاد میبد به چرخه تولید با رعایت موارد زیست محیطی خبر داد و ابراز امیدواری که این واحد به سرمایه‌گذار دارای اهلیت و تعهد واگذار شود. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید یکشنبه ، ۲ آذر ۱۳۹۹ زمان : ۱۳:۰۶:۰۵ حسین فلاح، عصر شنبه در جمع خبرنگاران ضمن تبریک هفته بسیج، بیان کرد: مراحل لازم جهت بازگشت مجتمع فولاد میبد به چرخه تولید انجام گرفته و خوشبختانه با نگاه خوب مسئولان استان به زودی شاهد اتفاقات خوبی در این خصوص خواهیم بود و با گذر از شرایط سخت، بار دیگر فولاد میبد را به چرخه تولید باز می‌گردانیم. وی افزود: میبد یک شهرستان صنعتی در استان یزد با ظرفیت‌ها و نیروهای کار متخصص و کارآمد است و می‌توان بار دیگر نام مجتمع عظیم فولاد میبد را با رعایت موارد زیست محیطی پرآوازه کرد. فلاح با بیان این که فولاد میبد به برترین گزینه در سرمایه‌گذاری که هم از لحاظ اهلیت و هم دارای صلاحیت باشد واگذار خواهد شد، اظهار کرد: این مجتمع فولادی در سال ۹۱ به سرمایه‌گذار واگذار شد ولی وی به تعهدات ..

 • مدیر سایت
  کسب رکوردهای جدید تولید روزانه و ماهیانه تختال در فولاد هرمزگان

  کسب رکوردهای جدید تولید روزانه و ماهیانه تختال در فولاد هرمزگان رکورد تولید ماهیانه تختال شرکت فولاد هرمزگان در آبان ماه ۹۹ و در فاصله‌ای کمتر از دو ماه با رکورد قبلی به میزان ۱۳۸۲۲۶ تن محقق شد. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید یکشنبه ، ۲ آذر ۱۳۹۹ زمان : ۱۳:۰۳:۴۳ روابط عمومی شرکت فولاد هرمزگان اعلام کرد در آغاز هفته بسیج ، و در سال جهش تولید با یاری خداوند متعال و تلاش رزمندگان جبهه تولید و فولادمردان فولاد هرمزگان، رکورد تولید ماهیانه تختال در آبان ماه ۹۹ و در فاصله ای کمتر از دو ماه با رکورد قبلی به میزان ۱۳۸۲۲۶ تن محقق شد. این رکورد در کنار رکوردهای دیگری در فولاد هرمزگان دست آمده است. میزان رکوردهای جدید کسب شده به شرح ذیل می‌باشند : ۱- رکورد تولید تختال ماهیانه به میزان ۱۳۸۲۲۶ تن در آبان ماه رکورد قبلی: میزان ۱۳۷۳۹۱ تن در شهریور ماه ۹۹ ۲- رکورد تولید روزانه تختال به میزان ۶۳۱۱ تن در تاریخ ۹۹/۰۸/۲۷ رکورد قبلی: میزان ۶۰۲۴ تن در تاریخ ۹۸/۰۶/۳۱ ۳- رکورد روزانه تعداد ذوب ریخته‌گری شده به میزان ۵۱ ذوب در تاریخ ۹۹/۰۸/۲۷ رکورد قبلی: تعداد ۵۰ ذوب در تاریخ ۹۸/۰۶/۳۱..

 • مدیر سایت
  عضو هیئت مدیره ذوب آهن اصفهان لغو شیوه نامه تنظیم بازار فولاد را خواستار شد

  عضو هیئت مدیره ذوب آهن اصفهان لغو شیوه نامه تنظیم بازار فولاد را خواستار شد دکتر احسان دشتیانه، عضو هیئت مدیره ذوب آهن اصفهان و معاون سابق بازاریابی و فروش این شرکت، در توئیتی نوشت... . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید پنجشنبه ، ۲۹ آبان ۱۳۹۹ زمان : ۱۴:۵۳:۱۷ منبع : چیلان شیوه نامه تنظیم بازار فولاد پر از ابهام، ضد صادرات، ایجاد کننده امضای طلایی، توزیع کننده رانت بدون مشورت با فعالان صنعت و بازار سرمایه و از همه تلخ تر با امضای یک اقتصاددان فهیم آقای دکتر نهاوندیان تا شنبه صبح با لغو شیوه نامه تنظیم بازار فولاد به داد صنعت فولاد و بازار سرمایه برسید. پیش از این تعدادی از نمایندگان مجلس، فعالان بازار سرمایه و تولیدکنندگان فولاد با قیمت گذاری دستوری فولاد از طریق چنین شیوه نامه‌هایی مخالفت کرده بودند اما علی رغم همه این مخالفت‌ها، شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد، دیروز ۲۸ آبان ماه توسط معاون اقتصادی رئیس جمهور ابلاغ شد. . نظر شما در رابطه با این خبر

 • مدیر سایت
  ارزش صادرات کاتد مس به ۴۱۹ میلیون دلار رسید

  ارزش صادرات کاتد مس به ۴۱۹ میلیون دلار رسید نیمه نخست امسال ارزش صادرات کاتد مس با رشد ۲۶ درصدی نسبت به برنامه پیش بینی شده به رقم ۴۱۹ میلیون دلار رسید. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید پنجشنبه ، ۲۹ آبان ۱۳۹۹ زمان : ۱۴:۴۹:۱۶ برپایه جداول آماری شرکت ملی صنایع مس ایران، برنامه پیش بینی شده برای ۶ ماهه نخست ۱۳۹۹ دستیابی به ۳۳۲ میلیون دلار بود. رشد هشت درصدی صادرات بررسی کارنامه صادرات کاتد مس، کنسانتره مس و سایر محصولات برای نیمه نخست امسال برآورد تحقق ۳۹۳ میلیون دلاری شده بود، اما با رسیدن به ۴۲۳ میلیون دلار ارزش صادرات، رشد هشت درصدی نسبت به برنامه را نشان می دهد. افزایش ۵۴ درصد فروش داخلی نسبت به برنامه جداول آماری مورد بررسی حاکی است در نیمه نخست امسال فروش داخلی (مس کاتد، سولفور مولیبدن، لجن آندی و سایر محصولات) با رشد ۵۴ درصدی نسبت به برنامه به رقم ۱۱۰ هزار و ۴۹۶ میلیارد ریال رسید، درحالی که برنامه ۷۱ هزار و ۸۱۴ میلیارد ریال بود. فروش مس کاتد با رشد ۵۹ درصدی میزان فروش مس کاتد در ۶ ماهه ابتدایی امسال به ۹۱ هزار و ۸۲۶ میلیارد ریال رسید که افزایش ۵۹ درصدی نسب..

 • مدیر سایت
  نتیجه معاملات مقاطع طویل فولادی/ میلگرد زیر ۱۰ هزار تومان هم تقاضا نداشت

  به گزارش چیلان ، امروز چهارشنبه ۲۸ آبان، بورس کالا میزبان عرضه ۱۶۹ هزار و ۸۶۲ تن انواع مقاطع طویل فولادی بود که در نهایت این عرضه‌ها به معامله ۷۲۱۶ تن از محصولات فولادی ختم شد! معاملات میلگرد در قیمت پایه ۹۹۷۴ تومان به ازای هر کیلو انجام شد. امروز قیمت پایه میلگرد نسبت به عرضه‌های هفته گذشته ۹.۸ درصد کاهش یافته بود و قیمت پایه به زیر ۱۰ هزار تومان رسید؛ اما با این حال، در این قیمت نیز میلگرد خریدار نداشت. ضعف تقاضا به شدت در معاملات مقاطع طویل فولادی مشهود است و نتیجه عرضه‌ها نشان می‌دهد که بخش بزرگی از تقاضا برای مقاطع طویل در ماه‌های گذشته، تقاضاهای سوداگرانه بوده است. هفته گذشته چیلان کاهش قیمت مقاطع طویل فولادی در عرضه‌های هفته جاری را به درستی پیش‌بینی کرده بود. حال نیز باید بگوییم که ضعف تقاضا، کاهش بیشتر قیمت میلگرد را در هفته پیش رو درپی خواهد داشت. عرضه مقاطع طویل در بورس کالا فعلا زیاد است و مشتریان با توجه به وضعیت بازار ارز، هیچ عجله‌ای برای خرید مقاطع طویل فولادی ندارند. امروز به لحاظ ارزشی، جمعا ۷۹ میلیارد تومان مقاطع طویل فولادی در بورس کالا مورد معامله قرار گرفت. در..

 • مدیر سایت
  مدیر عملیات بازار بورس کالا: برخی نوردکاران اطلاعات غلط به بازار مخابره می‌کنند

  عباس یعقوبی، مدیر عملیات بازار بورس کالا گفت: بورس کالا همواره اعلام نموده که عرضه باید منطقی و متناسب با نیاز بازار باشد و در این مسیر چه در خصوص عرضه شمش و چه سایر محصولات تلاش کرده است. وی با تاکید بر این که در ماه‌های گذشته کف عرضه اعلامی وزارت صمت توسط برخی نوردکاران رعایت نشده است، تصریح کرد: متاسفانه ما در هفته‌های متوالی برای افزایش عرضه با نوردکاران مذاکره می‌کردیم، اما نه‌تنها کف عرضه اعلامی وزارت صمت توسط برخی از شرکت‌ها رعایت نمی‌شد، بلکه این شرکت‌ها پس از مذاکرات متعدد بسیار کمتر از کف عرضه تکلیفی برای بورس ارسال می‌کردند و با بهانه‌های مختلف در راستای عدم عرضه محصولاتشان تلاش می‌کردند. یعقوبی با طرح این سوال که چرا در زمانی که بازار به مقاطع فولادی نیاز داشت و تقاضا برای خرید مقاطع وجود داشت، برخی شرکت‌ها از عرضه محصولاتشان در بورس کالا خودداری می‌کردند، عنوان کرد: چرا برخی واحدهای نوردی، اکنون یعنی در زمانی که می‌دانند محصولاتشان به فروش نمی‌رود، عرضه‌های خود را افزایش می‌دهند؟ ما امیدواریم که این عرضه‌های گسترده در زمان رونق بازار نیز انجام شود. مدیر عملیات بازار بور..

 • مدیر سایت
  جزئیات کامل مصرف ظاهری فولاد میانی، محصولات فولادی و آهن اسفنجی/ رشد ۳۹ درصدی مصرف ظاهری میلگرد در شرایط رکود و کرونا!

  به گزارش چیلان ، بر اساس گزارش آماری انجمن فولاد، مصرف ظاهری فولاد میانی (بیلت و بلوم و اسلب) با ۱۳ درصد رشد به ۱۳ میلیون و ۷۹۴ هزار تن رسید و مصرف ظاهری کل محصولات فولادی با ۲۰ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۱۱ میلیون و ۹۳۰ هزار تن رسید. در بخش فولاد میانی، ۷ میلیون و ۷۸۲ هزار تن سهم مصرف ظاهری بیلت و بلوم و ۶ میلیون و ۱۲ هزار تن سهم مصرف ظاهری اسلب بوده است. رشد مصرف ظاهری بیلت و بلوم ۱۰ درصد بود درحالی که مصرف ظاهری اسلب رشد ۱۸ درصدی داشت. رشد قابل تأمل مصرف مقاطع طویل فولادی مصرف ظاهری محصولات فولادی با ۲۰ درصد رشد در هفت ماهه نخست سال جاری به ۱۱ میلیون و ۹۳۰ هزار تن رسید. رشد مصرف مقاطع تخت فولادی ۱۲ درصد و مقاطع طویل فولادی ۳۴ درصد اعلام شده است. مصرف ظاهری مقاطع تخت در هفت ماهه نخست سال جاری به ۵ میلیون و ۴۰۴ هزار تن رسیده که ۵ میلیون و ۲۲۴ هزار تن سهم ورق گرم، ۱ میلیون و ۶۹۲ هزار تن سهم ورق سرد و ۹۹۰ هزار تن سهم ورق پوششدار بوده است. در هفت ماهه نخست سال جاری، مصرف ظاهری تیرآهن با رشد ۲۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۶۶۰ هزار تن رسیده است و مصرف ظاهری میلگرد هم..

 • مدیر سایت
  به زودی از نسخه جدید طرح جامع فولاد رونمایی می‌شود

  قائم مقام ایمیدرو از نهایی شدن طرح های جامع فولاد (نسخه به روز شده)، زغال سنگ و سرب و روی خبر داد و گفت: طرح های جامع طلا و آلومینیوم در حال تهیه است و مشاور طرح جامع مس انتخاب شده است. عباس نعیمی که امروز در جلسه پایش طرح‌های جامع معدن و صنایع معدنی سخن می گفت، افزود: طرح جامع فولاد توسط شرکت ملی فولاد ایران تهیه شده است و سند راهبردی صنعت فوق، به زودی رونمایی می شود. زغال سنگ وی گفت: همچنین شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به عنوان متولی تهیه طرح جامع زغال سنگ، آماده رونمایی از سند راهبردی تهیه شده این حوزه است. سرب و روی عضو هیات عامل ایمیدرو گفت: چکیده طرح جامع سرب و روی کشور متناسب با ساختار معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه شده و آماده رونمایی است. نعیمی ادامه داد: مجتمع سرب و روی مهدی آباد تهیه این طرح را بر عهده دارد و نسخه اولیه سامانه اینترنتی آماده است. طلا وی با بیان اینکه مجتمع طلای موته عهده دار تهیه طرح جامع طلا شده است، عنوان کرد: طرح جامع طلای ایران که شامل جمع آوری اطلاعات جهانی این صنعت و بررسی حوزه های تولید، اکتشاف، تقاضا، مصرف و شرایط تولی..

 • مدیر سایت
  افشاگری عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد از رانت نجومی خرید شمش در بورس کالا: نوردکاران نورچشمی سرمایه‌گذاری احداثی خود را یک‌ساله باز می‌گردانند!

  سید رضا شهرستانی عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با انتقاد از نظارت ناکافی دولت بر عرضه محصولات نهایی فولادی در بورس کالا، گفت: متاسفانه دولت به جای اصرار بر افزایش عرضه محصولات نهایی که مورد استفاده مردم است، بر عرضه فولاد میانی تمرکز کرده و رانت بالایی را به عده محدودی از نوردکاران نورچشمی اعطا می کند که میزان آن فقط در مهر ماه امسال بالغ بر ۶۰۰ میلیارد ریال بوده است. به عبارت دیگر این عده انگشت شمار کل سرمایه گذاری انجام شده برای احداث کارخانه خود را فقط با یک سال بهره مندی از این رانت عظیم بازگشت می دهند! به همین دلیل هم دائما در دولت و مجلس و نهادهای دیگر در حال رایزنی هستند. شهرستانی اضافه کرد: وقتی از عدم عرضه نوردکارانی که شمش را خریده اند صحبت می شود، اعلام می کنند که این شمش ها را به صورت سلف خریده ایم و هنوز تحویل نگرفته ایم. حتی اگر بر اساس ادعای همین جماعت آمار و ارقام را بررسی کنیم، می بینیم که میزان شمش فولادی که در مهر ماه سال جاری تحویل نوردکاران شده، ۴۸۰ هزار تن و میزان معامله محصولات نوردی مربوط به خریداران شمش ۲۲۲ هزار تن بوده است در حالی که حتی به صو..

 • مدیر سایت
  مشکلات گمرکی بر سر راه صادرات فولاد مبارکه/ فولاد مبارکه ۱۵ درصد بیشتر از مقادیر تعیین‌شده محصولات خود را در بورس عرضه کرده است

  طهمورث جوانبخت معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت: فولاد مبارکه با داشتن سهم ۷۰ درصدی از بازار به عنوان بزرگترین شرکت در زنجیره تولید محصولات تخت کشور مطرح بوده و درگروه فولاد مبارکه شرکت فولادهرمزگان به عنوان تولیدکننده تختال و سه شرکت پوشش دهی گالوانیزه درکنار فولادمبارکه درحال فعالیت هستند . جوانبخت عنوان کرد: در سال گذشته شرکت ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تن از محصولات خود را به فروش رسانده که از این میزان یک میلیون و ۴۵۰ هزار تن به صادرات و مابقی مصرف داخلی بوده است. امسال نیز برنامه داریم تا به این میزان تولید و فروش دست یابیم. وی ادامه داد: به دنبال افزایش نرخ ارز و ایجاد انتظار تورمی درکشور، محصولات فولادی که حکم کالای مصرفی را داشته و مورد مصرف صنایع پایین دستی قرار می گیرد از نگاه برخی که به دنبال تبدیل نقدینگی خود بودند به کالای سرمایه ای تبدیل شد و به تبع آن تقاضای کاذبی برای این محصولات شکل گرفت. وی ادامه داد: در ۲۵ سال گذشته فولاد مبارکه تمام کارخانه‌ها و صنایع پایین دستی که مصرف کننده ورقهای فولادی بودند را شناسایی و ظرفیت آنها را کارشناسی و با بازدیدهای دوره‌..

 • مدیر سایت
  افزایش ۴۰ درصدی سود شرکت مس، حاصل عملکرد واقعی است

  افزایش ۴۰ درصدی سود شرکت مس، حاصل عملکرد واقعی است رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: افزایش ۴۰ درصدی سود شرکت ملی صنایع مس، حاصل عملکرد واقعی شرکت و نه نرخ تسعیر ارز است. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید دوشنبه ، ۲۶ آبان ۱۳۹۹ زمان : ۲۰:۲۲:۴۱ به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب پور که به صورت ویدئوکنفرانس در جلسه پایش برنامه‌ها و اقدامات شرکت ملی مس ایران سخن می‌گفت، اظهار داشت: این شرکت در اکتشاف، استخراج، تولید، فروش و نسبت‌های مالی، رشد محسوسی نسبت به سال گذشته داشته است. وی ادامه داد: شرکت ملی صنایع مس طی ۶ ماهه نخست امسال، ۷۸ درصد رشد سود داشته که با روند پیش رو، سود این شرکت افزایش بیشتری خواهد داشت. به گفته غریب پور، پایین بودن قیمت تمام شده تولید محصولات (حدود ۲ هزار دلار)، این شرکت را در ردیف شرکت های طراز اول دنیا قرارداده است. رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه شرکت ملی صنایع مس اکنون بیش از ۲ میلیارد یورو طرح توسعه تعریف کرده است، گفت: ظرفیت‌های پیش روی این شرکت نسبت به تولید در مقایسه با رتبه جهانی ..

 • مدیر سایت
  چرا باید قیمت فولاد گرانتر از قیمت بازار جهانی باشد؟

  چرا باید قیمت فولاد گرانتر از قیمت بازار جهانی باشد؟ نماینده مردم بجنورد در مجلس با اشاره به برخی مشکلات مدیریتی در کشور از دولت خواست که به جای واردات گوشت خارجی از دامدار داخلی به صورت تضمینی گوشت خریداری کند. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید دوشنبه ، ۲۶ آبان ۱۳۹۹ زمان : ۱۶:۳۸:۴۸ محمد وحیدی، با اشاره به لزوم حفظ انسجام داخلی در کشور در شرایط کنونی گفت: لازمه حفظ این انسجام داخلی این است که انسجام درونی دولت هم تقویت بشود؛ فرموده شد که کار باید با وحدت فرماندهی به صورت قرارگاهی دنبال شود. وی افزود: در لحظه لحظه عملکرد قرارگاهی باید تصمیمات آنی و تاثیر گذار اتخاذ شود، برای مثال گفته می شود چندین میلیون تن کالا در بنادر دپو شده است این کالاها باید هر چه سریع تر تعیین تکلیف و وارد بازار داخلی شوند تا از این فشار افتصادی بر دوش مردم کاسته شود، یا در موضوع فولاد وزارت صمت باید موظف شود محصولات فولادی را در بازار سرمایه عرضه کند تا قیمت فولاد در بازار داخلی نرخ متعادلی پیدا کند. نماینده مردم بجنورد اظهار کرد: چرا باید قیمت فولاد در کشوری که تولید فولاد آن دوبرابر م..

 • مدیر سایت
  حذف ضرایب زنجیره فولاد به ضرر صنایع بزرگ و پایین‌دستی تمام می‌شود

  حذف ضرایب زنجیره فولاد به ضرر صنایع بزرگ و پایین‌دستی تمام می‌شود هفته گذشته خبری مبنی بر فروش تمام محصولات زنجیره فولاد از سنگ‌آهن تا محصولات نهایی فولاد در بورس کالا و قیمت‌گذاری تمامی زنجیره در بورس مطرح شد. مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو در این زمینه گفت: اکنون اقدامی که مجلس شورای اسلامی قرار است انجام دهد این است که ارتباط ضرایبی موجود بین سنگ‌آهن و فولاد را حذف کند و سنگ‌آهن به‌عنوان یک آیتم مستقل در بورس کالا کشف قیمت شود که این اقدام هم دارای مزیت و هم اشکال است و باید طی دوره بلندمدت اتفاق بیفتد. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید دوشنبه ، ۲۶ آبان ۱۳۹۹ زمان : ۱۶:۳۶:۰۸ امیر صباغ با بیان این مطلب در ادامه افزود: اکنون اختلاف قیمت بین سنگ‌آهن داخلی و خارجی و دلار سنا به حدود ۵۰ درصد می‌رسد، پس اگر اجازه افزایش قیمت به سنگ‌آهن داده شود، تنها برخی از شرکت سود می‌کنند و بقیه شرکت‌ها یا سودشان کم می‌شود یا در حاشیه زیان قرار می‌گیرند. از طرف دیگر دولت نیز منفعت آن‌چنانی نخواهد برد؛ زیرا تنها در صورتی این اتفاق می‌افتاد که حقوق دولتی معادن افزایش پ..

 • مدیر سایت
  افزایش تولید و صادرات فولاد بناب در سال ۹۹

  افزایش تولید و صادرات فولاد بناب در سال ۹۹ در مجمع عمومی عادی سالانه به طور فوق العاده مجتمع فولاد صنعت بناب که با حضور اکثریت سهامداران برگزار شد، صورت‌های مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ به تصویب رسید. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید دوشنبه ، ۲۶ آبان ۱۳۹۹ زمان : ۱۳:۲۴:۲۳ بنابراعلام روابط عمومی گروه مالی بانک گردشگری، مدیرعامل مجتمع فولادصنعت بناب با ارائه گزارش عملکرد سال ۱۳۹۸ این مجتمع به سهامداران گفت: میزان کل تولید نورد و ذوب این مجتمع در سال ۹۸ در مجموع ۴۸۵ هزار تن بود که نسبت به سال ۹۷ رشدی معادل ۴۷ درصد داشت. بابک علیزاد شهیر افزود: فروش کل مجتمع فولاد صنعت بناب در سال ۹۸ برابر با ۲۶۹ هزار تن محصولات تولیدی بود که ۲۳۶ هزار تن آن فروش داخلی و ۳۳ هزار تن آن به خارج از کشور صادر شد. فروش داخلی سال ۹۸ نسبت به ۹۷ رشدی معادل ۱۴ درصد داشت و میزان صادرات در همین مدت ۱۱ برابر شد. وی با اشاره به حمایت‌های گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری از مجتمع فولاد صنعت بناب در سال ۹۹ اظهار داشت: با برنامه طرح‌های توسعه و اصلاح ساختار مجتمع، شرایط مطلوبی فراهم شده و روند تولید..

 • مدیر سایت
  فولاد مبارکه ۱۵ درصد بیشتر از مقادیر تعیین شده محصولات خود را در بورس عرضه می‌کند

  فولاد مبارکه ۱۵ درصد بیشتر از مقادیر تعیین شده محصولات خود را در بورس عرضه می‌کند معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت: فولاد مبارکه با داشتن سهم ۷۰ درصدی از بازار به عنوان بزرگترین شرکت در زنجیره تولید محصولات تخت کشور مطرح بوده و درگروه فولاد مبارکه شرکت فولادهرمزگان به عنوان تولیدکننده تختال و سه شرکت پوشش دهی گالوانیزه درکنار فولادمبارکه درحال فعالیت هستند . . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید دوشنبه ، ۲۶ آبان ۱۳۹۹ زمان : ۱۳:۱۹:۳۸ جوانبخت، عنوان کرد: در سال گذشته شرکت ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تن از محصولات خود را به فروش رسانده که از این میزان یک میلیون و ۴۵۰ هزار تن به صادرات و مابقی مصرف داخلی بوده است. امسال نیز برنامه داریم تا به این میزان تولید و فروش دست یابیم. وی ادامه داد: به دنبال افزایش نرخ ارز و ایجاد انتظار تورمی درکشور، محصولات فولادی که حکم کالای مصرفی را داشته و مورد مصرف صنایع پایین دستی قرار می‌گیرد از نگاه برخی که به دنبال تبدیل نقدینگی خود بودند به کالای سرمایه‌ای تبدیل شد و به تبع آن تقاضای کاذبی برای این محصولات شکل گرفت. وی ادا..

 • مدیر سایت
  افشاگری انجمن تولیدکنندگان فولاد از رانت خرید شمش در بورس کالا

  افشاگری انجمن تولیدکنندگان فولاد از رانت خرید شمش در بورس کالا عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با انتقاد از نظارت ناکافی بر عرضه محصولات نهایی فولادی در بورس کالا، از رانت بالایی که به عده محدودی از نوردکاران نورچشمی اعطا می‌شود، گلایه کرده و معتقد است که به جای تمرکز بر عرضه فولاد میانی، بر افزایش عرضه محصولات نهایی که مورد استفاده مردم است، اصرار شود. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید دوشنبه ، ۲۶ آبان ۱۳۹۹ زمان : ۱۳:۰۹:۲۹ سیدرضا شهرستانی، با بیان این موضوع و اینکه تمرکز بر عرضه فولاد میانی و رانت بالایی که میزان آن تنها در مهر ماه امسال بالغ بر ۶۰۰ میلیارد ریال بوده است، اظهار کرد: به عبارت دیگر این عده انگشت شمار، تمام سرمایه‌گذاری انجام شده برای احداث کارخانه خود را فقط با یک سال بهره‌مندی از این رانت عظیم بازگشت می‌دهند! به همین دلیل هم دائما در دولت و مجلس و نهادهای دیگر در حال رایزنی هستند. طبق اعلام انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، این عضو هیات مدیره انجمن، با اشاره به اینکه وقتی صحبت از عدم عرضه نوردکارانی که شمش را خریداری کرده‌اند می‌شود..

 • مدیر سایت
  صادرات ۱۱۴ میلیون دلاری فولاد مبارکه در نیمه نخست سال جاری

  طهمورث جوانبخت معاون فروش و بازاریابی فولاد مبارکه به جایگاه ممتاز فولاد مبارکه در میان سایر شرکت ها اشاره کرد و افزود: فولاد مبارکه اصفهان با اخذ انواع استانداردهای مدیریت کیفیت، رضایت و شکایت مشتریان و اخذ انواع گواهینامه های معتبر بین المللی از شرکت های بازرسی و کنترل بین المللی همچون SGS، RINA و… و همچنین حضور در جوایز معتبر بین المللی همچون جایزه EFQM و MAKEو همچنین جوایز معتبر داخلی همچون جایزه ملی کیفیت و جوایز نوآوری خود را در معرض ممیزی و ارزیابی نخبگان صنعت در سطح جهانی و ملی قرار داده و از این گذر با کمک استقرار انواع نظام های مدیریت کیفیت، رضایت و شکایت مشتریان و مدل های تعالی معتبر داخلی و بین المللی همتراز با شرکت های معتبر بین المللی در حال تولید و عرضه محصولات در بازارهای صادراتی است. وی به حفظ و حضور مدام این شرکت در بازارهای جهانی اشاره کرد و افزود: با توجه به شرایط بی ثبات جهانی این شرکت از ابتدای بهره برداری تاکنون به صورت مداوم حضور خود را در بازارهای جهانی حفظ کرده است که خود نشان دهنده جایگاه و سهم بالای فولاد مبارکه اصفهان در زمینه صادرات غیرنفتی در میان سایر ش..

 • مدیر سایت
  نقش مثبت چادرملو در توسعه کشور، استان یزد و شهر اردکان قابل تقدیر است

  محمدرضا دشتی اردکانی نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی گفت: شرکت صنعتی و معدنی چادرملو در شرایطی که شدیدترین تحریم‌ها علیه ایران وضع شده، توانسته است ارزآوری قابل توجهی برای کشور داشته باشد. محمدرضا دشتی اردکانی، درباره اهمیت و نقش شرکت صنعتی و معدنی چادرملو در توسعه اقتصادی منطقه و کشور گفت: شرکت صنعتی و معدنی چادرملوتأثیرات بسزایی را در کل استان یزد داشته است خصوصاً در حوزه شهرستان اردکان آثار اقدامات مثبت این شرکت مشاهده می شود. وی افزود: ما در بحث بیماری کرونا شاهد این بودیم که واقعاً شرکت چادرملو با تمام امکانات به میدان مبارزه با کرونا آمد و با کمک هایی که به بیمارستان های استان یزد و شهرستان اردکان داشت، توانستیم تا حدود زیادی این بیماری را که واقعاً جان همه انسان ها را تهدید می کند، مدیریت کنیم. عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یازدهم بیان کرد: شرکت صنعتی و معدنی چادرملو در حوزه اشتغال زایی و درآمدزایی برای کشور بسیار خوش درخشیده است. این شرکت برروی پروژه های مهمی سرمایه گذاری کرده است که نمونه بارز آن انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران است. دشتی اردکانی درخصوص نحوه ..

 • مدیر سایت
  یک اشتباه تنظیم بازاری بزرگ، چه فرصتی از صنعت فولاد کشور گرفت؟/ زمان تجدیدنظر در محدودیت‌های صادرات فولاد فرا رسیده است

  بی‌مشتری ماندن ۱۰۰ هزار تن شمش فولادی در معاملات بورس کالا در هفته گذشته، شکست و اشتباه بودن سیاست‌های تنظیم بازار فولاد در ماه‌های گذشته را نشان داد. درست در هفته‌ای که قیمت شمش فولادی صادراتی ایران سقف جدیدی را در سال جاری تجربه کرد و تقاضا برای شمش صادراتی ایران خصوصاً در بازارهای آسیایی بالا رفت، حدود ۱۰۰ هزار تن شمش در بازار داخلی، ۱۰ درصد پایین‌تر از نرخ صادراتی بی‌مشتری ماند! در حالی که هفته گذشته میانگین قیمت شمش صادراتی ایران ۴۱۷.۵ دلار به ازای هر تن بود، ۱۰۰ هزار تن شمشی که در عرضه‌های سه‌شنبه هفته پیش بورس کالا، بی‌مشتری ماند می‌توانست برای کشور ۴۱.۷ میلیون دلار درآمد ارزی به همراه داشته باشد. متأسفانه در ماه‌های گذشته، در حالی که شاهد تقاضاهای کاذبِ سوداگرانه در بازار فولاد بودیم، صادرات فولاد به تنظیم بازار داخلی گره زده شد و در راستای عرضه‌های هرچه سنگین‌تر در بورس کالا، محدودیت‌های شدیدی به صادرات فولاد در میانه بحران کرونا و تحریم تحمیل شد. در معاملات هفته گذشته شمش فولادی در بورس کالا ثابت شد که بخش بزرگی از تقاضاهای پیشین در بازار داخلی سوداگرانه بوده و در واقع، ادعا..

 • مدیر سایت
  رشد ۶ درصدی تولید فولاد کشور در ۷ ماه نخست سال جاری/​​ جزئیات کامل تولید آهن اسفنجی، فولاد میانی و محصولات فولادی در ایران

  طبق آمارهای انجمن فولاد، تولید فولاد میانی کشور در دوره هفت ماهه نخست سال ۹۹، ۱۶ میلیون و ۹۸۱ هزار تن بوده است که از این میان، سهم بیلت و بلوم، ۱۰ میلیون و ۲۳۰ هزار تن و سهم اسلب، ۶ میلیون و ۷۵۱ هزار تن بوده است. تولید بیلت و بلوم در هفت ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد ۶ درصدی و تولید اسلب، رشد ۷ درصدی را تجربه کرده است. آمار تولید محصولات فولادی در هفت ماهه نخست سال جاری، در مجموع تولید محصولات فولادی نسبت به دوره مشابه سال گذشته، رشد ۹ درصدی داشته است. مجموع تولید محصولات فولادی در هفت ماه نخست امسال، ۱۲ میلیون و ۷۹۳ هزار تن بوده است. تولید مقاطع طویل فولادی با رشد ۱۴ درصدی نسبت به هفت ماه نخست سال گذشته، به ۶ میلیون و ۴۹۵ هزار تن رسیده است. از میان مقاطع طویل فولادی، تولید میلگرد رشد ۱۵ درصدی، تولید تیرآهن رشد ۲۰ درصدی و تولید نبشی، ناودانی و سایر مقاطع، کاهش ۳ درصدی را تجربه کرده است. میزان تولید ورق گرم در هفت ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۴ درصد رشد داشته و به ۵ میلیون و ۲۸۰ هزار تن رسیده است. تولید ورق سرد با رشد ۶ درصدی به یک میلیون و ۵۹۴ هزار ..

 • مدیر سایت
  جلسه سرنوشت‌ساز دولت و مجلس در مورد بازار فولاد/ سایه شوم قیمت‌گذاری دستوری بر سر فولادسازان

  شنیده‌های چیلان از منابع موثق از برگزاری جلسه مهمی در وزارت صمت با حضور معاونین این وزارتخانه و طراحان طرح مجلس برای تنظیم بازار فولاد حکایت دارد. اطلاعات رسیده به چیلان حاکی از آن است که پس از جلسه وزیر صمت و رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، قرار بر آن شده که با تعامل طرفین، شیوه نامه‌ای که قبلا توسط معاون اول رئیس جمهور رد شده است، با اعمال اصلاحاتی مجددا به ستاد هماهنگی اقتصادی دولت ارائه شود. جلسه امروز مورد اشاره هم در همین راستا برگزار می‌شود. گفتنی است در شیوه‌نامه‌ای که توسط وزارت صمت پیشنهاد و اخیرا توسط اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور رد شده بود، همچنان بر قیمت‌گذاری دستوری از طریق تعیین قیمت‌های پایه بسیار پایین (تقریبا برابر با نصف قیمت‌های جهانی) برای محصولات فولادی در بورس کالا اصرار شده بود که با توجه به رانت نجومی موجود در این شیوه‌نامه، قرار است با اعمال اصلاحاتی مجددا جریان پیدا کند! نکته قابل توجه این که در تدوین و بررسی این شیوه‌نامه، از تشکل‌های باسابقه‌ای مانند انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نظرخواهی نشده که این موضوع کاملا با قانون بهبود مستمر م..

 • مدیر سایت
  تولید ۴۴ درصد فولاد خام کشور در گروه فولاد مبارکه

  به گزارش چیلان ، سرپرست معاونت بهره‌برداری فولاد مبارکه ضمن اعلام این خبر، میزان تولید فولاد خام فولادسازان بزرگ کشور در بازۀ زمانی یادشده را ۱۳.۱ میلیون تن اعلام و تصریح کرد: به‌طورکلی میزان تولید در گروه فولاد مبارکه (فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان و مجتمع فولاد سبا) در ۷ ماه اول سال جاری به میزان ۵ میلیون و ۸۱۶ هزار تن بوده که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ (۵ میلیون و ۴۹۴ هزار تن) حدود ۶ درصد رشد داشته است. عباس اکبری محمدی با تأکید بر اینکه چنانچه در تأمین مواد اولیه و مصرف برق (پیک تابستان) با محدودیت مواجه نبودیم به‌طور قطع رشد تولید بیشتری به ثبت می‌رسید، گفت: در شرکت‌های فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان و مجتمع فولاد سبا در ۷ ماه اول سال ۹۹ به ترتیب ۴ میلیون و ۲۰۸ هزار تن، ۸۲۰ هزار تن و ۷۸۹ هزار تن فولاد تولید شده است. وی در بخش پایانی سخنان خود ضمن قدردانی از عملکرد درخشان همۀ کارکنان و مدیران شرکت در سال جهش تولید، اظهار امیدواری کرد: ان‌شاءالله با رعایت کامل دستورالعمل‌های ایمنی در خطوط تولید و شیوه‌نامه‌های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا در پایان سال شاهد تحقق اهداف تولید شر..

 • مدیر سایت
  نیکزاد: قول وزیر برای کاهش قیمت فولاد

  نیکزاد: قول وزیر برای کاهش قیمت فولاد نایب رئیس مجلس گفت: براساس قول رزم‌حسینی، طی مدت ۱۰ روز آینده قیمت فولاد به زیر ۹ هزار تومان خواهد رسید، همانطور که پیش از این وزیر توانست، قیمت فولاد را از ۱۷ هزار تومان به ۱۲ هزار تومان برساند بنابراین ما به عملیاتی شدن این قول خوشبین هستیم. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید شنبه ، ۲۴ آبان ۱۳۹۹ زمان : ۲۰:۰۷:۰۸ علی نیکزاد در تشریح سومین جلسه بررسی موانع خرید اتوبوس‌های داخلی جهت تجهیز ناوگان درون و برون شهری اظهار کرد: این جلسه برای بررسی موضوع نحوه تجهیز ناوگان حمل و نقل شهری برگزار شد. وی افزود: ظرفیت تولید اتوبوس در کشور به میزان ۵ هزار دستگاه درون شهری و ۳ هزار دستگاه برون شهری است؛ اما متاسفانه در چند سال گذشته از سوی وزارت راه و سازمان راهداری برای نوسازی اتوبوس‌های برون شهری و همچنین از طرف شهرداری‌های کشور به خصوص شهرداری تهران برای تجهیز اتوبوس‌های درون شهری اقدامی صورت نگرفته است. نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه فرسودگی اتوبوس‌ها و عدم نوسازی و جایگزینی آنها در جاده‌ها کار خطرناکی است، اظهار کرد: بر..

 • مدیر سایت
  ۹۵‌ درصد قطعات مورد نیاز صنعت مس به مرحله تولید رسید

  ۹۵‌ درصد قطعات مورد نیاز صنعت مس به مرحله تولید رسید معاون تعمیر و نگهداری امور تغلیظ مس سرچشمه با اشاره به اینکه با کمک شرکت دانش‌بنیان و توانایی دانش فنی مهندسین داخلی توانستیم، ۹۵‌ درصد قطعات مورد نیاز این مجتمع را تعمیر و به مرحله تولید برسانیم گفت: مهمترین قطعه مورد نیاز مجتمع مس سرچشمه نیز اکنون توسط نیروهای بومی تعمیر شده است. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید شنبه ، ۲۴ آبان ۱۳۹۹ زمان : ۱۴:۱۴:۲۶ محمدحسین دباغی، با اشاره به وجود دستگاهی به نام آسیای گلوله‌ ای در کارخانه تغلیظ مجتمع مس سرچشمه افزود: این دستگاه حالت استوانه ای دارد و بسیار بزرگ است که در آن ۷۰۰ تن گلوله های فلزی با قطر ۸۰‌ میلیمتری ریخته می‌شود و این دستگاه با حرکت استوانه، گلوله‌های سنگ های معدنی را خرد، فرآوری و به خاک تبدیل می‌کند. وی با اشاره به اینکه حرکت آسیا و گلوله‌ها باید آهسته و آرام باشد تصریح کرد: در غیر این صورت اگر یک دفعه آسیا خاموش یا روشن شود گلوله‌ها در هم قفل شده و ممکن است برای کارگران خطر ایجاد کند. معاون تعمیر و نگهداری امور تغلیظ مس سرچشمه خاطرنشان کرد: اینچینگ ‌درایو..

 • مدیر سایت
  مشکل فولاد حل شود تولید لوازم خانگی ۵۰ درصد افزایش می‌یابد

  مشکل فولاد حل شود تولید لوازم خانگی ۵۰ درصد افزایش می‌یابد سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی گفت: اگر مشکلات مربوط به مواد اولیه سر راه تولید نبود، حداقل ۵۰ درصد افزایش تولید داشتیم و می‌توانستیم قیمت را متعادل کنیم. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید چهارشنبه ، ۲۱ آبان ۱۳۹۹ زمان : ۲۱:۱۱:۳۲ خروج برندهای کره‌ای لوازم خانگی از بازار ایران بالاخره فضایی ایجاد کرد تا تولیدکنندگان داخلی لوازم خانگی بتوانند نفسی تازه کنند و خون در رگ‌های کارخانجات داخلی به جریان بیفتد. فرصتی که هم می‌تواند باعث اشتغال زایی و رشد اقتصادی در کشور شود، هم از خروج سالانه میلیاردها دلار ارز بابت واردات قطعات منفصله جلوگیری کند. اما از آنجا که عرضه فولاد در بورس کالا با سیاست مخرب تعیین سقف قیمتی برای این کالای مهم همراه بود، عملاً موجبات ظهور دلالان را در بورس کالا فراهم کرد تا با خرید محصولات زنجیره فولاد به قیمت‌های کمتر در بورس کالا و فروش آن به قیمت‌های بالاتر در بازار آزاد، از رانت عظیم موجود در این اختلاف قیمتی بهره مند شوند و عملاً سودی که باید به جیب تولیدکننده برود، به حس..

 • مدیر سایت
  تست گرم طرح تولید آهن اسفنجی قائنات از ابتدای دی ماه آغاز می‌شود

  تست گرم طرح تولید آهن اسفنجی قائنات از ابتدای دی ماه آغاز می‌شود قائم مقام و عضو هیات عامل ایمیدرو گفت: تست گرم طرح تولید آهن اسفنجی قائنات از ابتدای دی ماه آغاز می‌شود. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید چهارشنبه ، ۲۱ آبان ۱۳۹۹ زمان : ۲۱:۰۲:۴۲ عباس نعیمی که امروز در جلسه پایش طرح‌های فولادی که با حضور معاونان و مدیران ایمیدرو و مدیر عامل شرکت ملی فولاد برگزار شد، سخن می‌گفت، تصریح کرد: تست سرد این پروژه از شهریور ماه امسال آغاز شده و پس از اتمام آن، مراحل تست گرم آغاز می‌شود. وی پیش بینی کرد که کارخانه احیای مستقیم قائنات در نیمه زمستان افتتاح شود. نعیمی در ادامه گفت: بخش فولادسازی قائنات نیز در حال حاضر به پیشرفت فیزیکی بیش از ۶۲درصدی رسیده است. نعیمی با اشاره به تزریق منابع مالی به فولاد قائنات از سوی ایمیدرو، اظهار داشت: طبق برنامه ریزی انجام شده واحد فولادسازی این شرکت نیز در سال آینده وارد مدار تولید خواهد شد. این عضو هیات عامل ایمیدرو با تاکید بر استفاده حداکثری از زمان برای راه اندازی بخش فولادسازی طرح‌های استانی، گفت: خواست اکید ایمیدرو از کافرما و پیما..

 • مدیر سایت
  افزایش ۶۹ درصدی تولید شمش آلومینیوم تا پایان مهر ۹۹

  افزایش ۶۹ درصدی تولید شمش آلومینیوم تا پایان مهر ۹۹ میزان تولید شمش آلومینیوم کشور طی ۷ ماهه امسال، ۶۹ درصد افزایش یافت. این میزان رشد همچنان بیش از تولیدات سایر صنایع معدنی است. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید چهارشنبه ، ۲۱ آبان ۱۳۹۹ زمان : ۲۰:۵۸:۵۴ به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، ۴ شرکت تولیدکننده شمش آلومینیوم کشور از ابتدای فروردین تا پایان مهر امسال، حدود ۲۴۷ هزار و ۳۳۵ تن شمش آلومینیوم تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، ۱۴۶ هزار و ۲۹۶ تن بود. از این میزان، شرکت‌های ایرالکو ۱۰۹ هزار و ۳۰۲ تن، هرمزال ۵۳ هزار و ۳۷۵ تن، المهدی ۳۹ هزار و ۷۹ تن، سالکو ۳۲ هزار و ۱۴۲ تن و آلومینای ایران ۱۳ هزار و ۴۳۸ تن تولید کردند. همچنین، شرکت آلومینای ایران ۱۳۹ هزار و ۳۰۷ تن پودر آلومینا، ۴۶۵ هزار و ۵۸۱ تن بوکسیت، ۲۳۵ هزار و ۳۵۸ تن هیدرات آلومینیوم و ۶۵ هزار و ۴۱ تن آهک تولید کرد. از سال گذشته در راستای سیاست‌های کلان دولت و وزارت صنعت معدن و تجارت،‌ ایمیدرو با مشارکت بخش خصوصی اقدام به راه اندازی دو کارخانه تولید شمش آلومینی..

 • مدیر سایت
  افزایش ۱،۵ درصدی تولید مس پالایش‌یافته در سال ۲۰۲۱

  افزایش ۱،۵ درصدی تولید مس پالایش‌یافته در سال ۲۰۲۱ گروه مطالعات بین‌المللی مس پیش‌بینی خود را در خصوص وضعیت تولید مس پالایش‌یافته جهان منتشر کرد. بر پایه اعلام این گروه در پی تولید راکد در ۲۰۱۹، انتظار می‌رود که تولید مس پالایش‌یافته جهان حدود ۱.۵ درصد در ۲۰۲۰ و به همین اندازه در ۲۰۲۱ افزایش یابد. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید چهارشنبه ، ۲۱ آبان ۱۳۹۹ زمان : ۲۰:۵۴:۳۶ به نقل از ماینینگ، پیش‌بینی می‌شود در پی تعطیلی‌های موقتی برای ارتقاء کارخانه‌های ذوب در ۲۰۱۹، بهبود چشمگیری در تولید شیلی و زامبیا حاصل شود. علاوه بر این، انتظار می‌رود ژاپن و شماری از کشورهای اتحادیه اروپا که کارخانه‌های ذوب‌شان تحت عملیات‌های نگهداری در ۲۰۱۹ قرار داشتند تولید سال جاری آن‌ها شدیداً رشد یابد. همچنین انتظار می‌رود که تولید الکترو وینینگ در جمهوری دموکراتیک کنگو به رشد خود ادامه بدهد. گروه یادشده گزارش داد که از سوی دیگر پیش‌بینی می‌شود تولید مس پالایش‌یافته ثانویه جهان (از قراضه مس) به علت کمبود فلز قراضه در بسیاری مناطق تا ۵.۵ درصد کاهش یابد. کمبود قراضه ناشی از کاهش تولید، جمع..

 • مدیر سایت
  چادرملو به دنبال دستیابی به تکنولوژی حفاری‌های عمیق/ نتیجه نهایی اکتشاف تفصیلی آنومالی D19 به زودی اعلام می‌شود

  به گزارش چیلان ، مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با تاکید بر ضرورت دستیابی به منابع غنی سنگ آهن در عمق بیش از ۱۰۰۰ متری در کویر مرکزی ایران گفت: ایران در خصوص اکتشاف از رقبای خارجی خود عقب است، امروزه در کشورهای دارای ذخایر معدنی از تکنولوژی های به روز برای دستیابی به ذخایر زیر زمینی بیشترین استفاده را می برند اما در کشور ما هنوز این فناوری ها وجود ندارد در حالیکه برای ما بسیار مهم است که بتوانیم به ذخایر زیر سطحی دسترسی داشته باشیم . در حال حاضر ذخایر قابل توجهی از سنگ آهن در عمق بیش از ۱۰۰۰ متری شناسایی شده اما بهره برداری از آنها بدون بهره گیری از تجهیزات جدید امکان پذیر نیست . مهندس ناصر تقی زاده با اشاره به این که، چادرملو مصمم به تهیه تکنولوژی حفاری عمیق با هدف دستیابی به ذخایر قابل توجه زیر سطحی کشور است، تصریح کرد: در حوزه اکتشاف باید سرمایه گذاری و تلاش بیشتری کرد، بارها اعلام کردیم در هر کجای ایران اگر پهنه ای به ما واگذار شود، آماده انجام عملیات اکتشاف هستیم، البته نه به این معنی که الزاماً مالکیت آنرا داشته باشیم بلکه بصورت مشارکتی هم حاضر به همکاری هستیم . وی افزود: د..

1385 © کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آرتین پولاد محفوظ است.

بالا