• مدیر سایت
  نتیجه معاملات امروز مقاطع طویل فولادی در بورس کالا/ کاهش حدوداً ۲ درصدی قیمت میلگرد

  به گزارش چیلان ، امروز چهارشنبه ۲۹ دی‌ماه، بورس کالا میزبان عرضه ۱۵۵ هزار و ۵۷۰ تن انواع مقاطع طویل فولادی بود که با احتساب معاملات مچینگ ۵۳ هزار و ۵۸۱ تن از این مقاطع معامله شد. نتیجه کامل معاملات امروز مقاطع طویل را در جدول زیر ببینید. معاملات میلگرد امروز در بورس کالا با قیمت میانگین ۱۳۱۳۱ تومان به ازای هر کیلو انجام شد که کاهش ۱.۹ درصدی را نسبت به قیمت میانگین معاملات هفته پیش در بورس کالا نشان می‌دهد. امروز نسبت حجم معاملات مقاطع طویل به عرضه‌های صورت‌گرفته ۳۴ درصد بود.

 • مدیر سایت
  آغاز پروژه اکتشافی در استان اردبیل/ ایجاد بانک جامع اطلاعات زمین شناسی در این استان

  به گزارش چیلان ، مهندس امین صفری در خصوص آخرین اقدامات انجام شده پروژه اکتشافی در استان اردبیل گفت: با عنایت به تفاهم‌نامه سه جانبه که بین شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، استانداری اردبیل و سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان منعقد شده بود، «ومعادن» با همکاری یکی از شرکت‌های مشاوره‌ای معتبر و متخصص و باسابقه در این حوزه ، فعالیت اکتشافی خود را در منطقه اردبیل آغاز کرد. معاون معدن و توسعه صنایع معدنی «ومعادن» وسعت محدوده مورد بررسی را سه هزار کیلومتر مربع عنوان کرد و افزود: با توجه به اهمیت کار و بازه زمانی ۹ الی ۱۲ ماهه که برای اجرای پروژه در نظر گرفته شده است، تیم پروژه به سرعت تعیین و در جلسه‌ای که در همین خصوص در استان اردبیل و با حضور استاندار و مدیران استانی در اربیل برگزار شد، دستورات لازم برای حمایت و همکاری مجموعه‌های ذی‌ربط استان برای اجرای این طرح به تصویب رسید. مهندس صفری با اشاره به توان علمی و مالی مناسب «ومعادن» و همچنین تخصص و توانمندی شرکت‌های مشاوره‌ای در کنار نگاه مثبت و حمایتی مسئولان استانی اردبیل، نسبت به اتمام اجرای پروژه زودتر از زمان تعیین شده، ابراز ام..

 • مدیر سایت
  حمایت از سرمایه‌گذاری‌های جدید در حوزه معدن و صنایع معدنی

  به گزارش چیلان ،جلسه هم‌اندیشی در خصوص همکاری سه‌جانبه بین شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات ،استانداری یزد و شرکت سرمایه‌گذاری امید با حضور دکتر امیرحسین نادری مدیرعامل شرکت «ومعادن»، دکتر مهران فاطمی استاندار یزد و دکتر محمدعلی میرزاکوچک‌شیرازی مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری امید برگزار شد. در حاشیه این جلسه دکتر امیرحسین نادری با یادآوری حجم سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف معدنی و صنعتی در استان یزد، بر ظرفیت خوب این استان در حوزه‌های مختلف صنعتی تاکید کرد و گفت: بخش قابل توجهی از سرمایه‌گذاری ۲ شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات و شرکت سرمایه‌گذاری امید در استان یزد وجود دارد که شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، شرکت آهن و فولاد ارفع، شرکت آهن و فولاد سرمد ابرکوه، شرکت کارخانجات تولیدی شهید قندی از آن جمله هستند. مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات با تاکید بر موقعیت مناسب استان یزد برای سرمایه‎گذاری، از همراهی و تعامل خوب مسئولان استانی و استانداری یزد با سرمایه‌گذاران و شرکت «ومعادن» خبر داد و گفت: شرکت «ومعادن» با توجه به رسالتی که نسبت به سهامداران خود و ماموریت‌هایی ..

 • مدیر سایت
  میزان مصرف آب خام فولاد مبارکه به ازای هر تن تولید به ۲.۲ متر مکعب رسید

  به گزارش چیلان ،محمدکاظم صباغی هرندی مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی شرکت فولاد مبارکه در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبر سیمای استان اصفهان که با موضوع طرح‌های کاهش مصرف آب در فولاد مبارکه به صورت زنده پخش گردید، اظهار کرد: فولاد مبارکه در سال ۱۳۷۱ با مجوز برداشت آب به میزان هزار و ۲۶۰ لیتر بر ثانیه به ازای تولید سالیانه ۲.۴ میلیون تن فولاد خام راه‌اندازی شد. وی افزود: پس از راه‌اندازی فولاد مبارکه، تکمیل طرح‌های توسعه، افزایش تولید و اجرای پروژه‌های کاهش و بهینه‌سازی مصرف آب در سال ۹۹، برداشت آب از رودخانه به ازای تولید ۷ میلیون تن فولاد خام به ۶۵۰ لیتر بر ثانیه رسید؛ این بدان معناست که با ۳ برابر شدن تولید در شرکت فولاد مبارکه از زمان راه‌اندازی تاکنون، میزان برداشت آب از رودخانه زاینده‌رود نصف شده است. میزان مصرف آب خام فولاد مبارکه به ازای هر تن تولید به ۲.۲ متر مکعبرسید مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی شرکت فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: شاخصی برای مقایسه مصرف آب در کارخانجات فولادی تعریف شده که این شاخص، میزان مصرف آب خام به ازای هر تن تولید در یک سال را مشخص می‌کند؛ این شاخص در سال گذشته ..

 • مدیر سایت
  نتیجه معاملات شمش فولادی در بورس کالا/ ۱۲۳۶۶ تومان آخرین قیمت شمش فولادی

  به گزارش چیلان ، امروز سه‌شنبه ۲۸ دی ماه، بورس کالا میزبان عرضه ۱۳۴ هزار و ۳۹۰ تن شمش بلوم بود که با احتساب معاملات مچینگ، ۹۴ هزار و ۶۹۰ تن شمش مورد معامله قرار گرفت. قیمت میانگین موزون شمش بلوم در معاملات امروز ۱۲۳۶۶ تومان به ازای هر کیلو بود و شمش ۰.۰۵ درصد کمتر از قیمت میانگین موزون هفته پیش مورد معامله قرار گرفت. امروز نسبت حجم کل معاملات به حجم کل عرضه‌های شمش در بورس کالا ۷۰ درصد بود و تقاضا برای شمش نسبت به هفته گذشته افزایش یافت. در جدول زیر نتایج معاملات امروز شمش بلوم قابل مشاهده است.

 • مدیر سایت
  مدیرعامل گروه ملی صنعتی فولاد ایران بیان کرد: اجرای چهار طرح مهم در راستای ارتقای کمی و کیفی محصولات

  به گزارش چیلان ، نادر جعفریوسفی اظهار داشت: در اواخر دهه ۹۰ با توجه به مشکلات پیش آمده برای مجموعه گروه ملی به عنوان نخستین تولیدکننده محصولات فولادی که در آن مقطع زمانی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده محصولات فولادی نیز به شمار می‌رفت، روند رشد شرکت متوقف و عملا با رکود مواجه شد. وی افزود: از آن زمان تاکنون تعداد قابل توجهی شرکت تولیدکننده محصولات فولادی و نوردی احداث و به این کسب و کار ورود کردند. با ورود رقبای قدرتمند بخش دولتی و خصوصی با تکنولوژی روز و نیز رکود در ساخت و سازهای مسکن و پروژه‌های عمرانی، شرکت گروه ملی در شرایط نامطلوبی قرار گرفت و بخش قابل توجهی از سهم بازار خود را از دست داد. با توجه به شرایط شرکت و ضرورت اجرای استراتژی‌های تعالی سازمانی، هیئت مدیره بر آن شد تا با بررسی توانمندی‌های موجود در شرکت و شناسایی فرصت‌ها و تهدیدهای محیطی، نسبت به تدوین استراتژی احیا و توسعه اقدام کند. مدیرعامل شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران ادامه داد: به همین منظور چهار طرح استراتژیک تحت عنوان طرح‌های بنیادین احیا و توسعه گروه ملی فولاد در راستای افزایش میزان تولید و فروش، تولید محصول ..

 • مدیر سایت
  سامانه جامع بومی سازی زنجیره آهن و فولاد با فاز تکمیلی وارد مرحله اجرایی میشود

  به گزارش چیلان ، در این جلسه که به میزبانی ایمیدرو برگزار شد، شرکت ایریسا گزارشی از اقدامات انجام شده برای ارتقاء پلتفرم ارتباطی سامانه جامع بومی سازی زنجیره آهن و فولاد ایران را ارائه داد که با همفکری انجام شده مقرر شد ضمن لحاظ نمودن نقطه نظرات انجمن فولاد و ایمیدرو، فاز تکمیلی این سامانه تا زمان برگزاری سومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران آماده بهره برداری گردد. بر اساس این گزارش، در فاز اول سامانه مذکور موسوم به LRM بیش از ۲۶ هزار قطعه و تجهیز در قالب فرصت ها و توانمندیهای ساخت داخل در زنجیره فولاد وارد این سامانه شده و در فاز تکمیلی، همراه با ارتقاء پلتفرم ارتباطی و رابط کاربری سامانه، *امکان به هم رسانی فرصت ها و توانمندی ها و همچنین اطلاع رسانی تخصصی به هر یک از سازندگان، تامین کنندگان و یا تولیدکنندگان زنجیره آهن و فولاد فراهم می آید. شایان ذکر است سومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و شرکت های بزرگ فولادی و معدنی، سازندگان و تامین کنندگان د..

 • مدیر سایت
  همکاری‌های مشترک مپنا و فولاد مبارکه منافع عمومی دربر خواهد داشت

  به گزارش چیلان ،عباس علی‌آبادی رئیس هیأت‌مدیره و مدیرعامل گروه مپنا در بازدید از شرکت فولاد مبارکه با بیان این که فولاد مبارکه یک ثروت ملی و زیرساخت توسعه کشور محسوب می‌شود، اظهار کرد: صنعت فولاد به عنوان یکی از اساسی‌ترین عناصر صنعت هر کشور است. وی در ادامه افزود: اساساً کشورهایی که دارای فناوری تولید فولاد هستند، می‌توانند مدعی پیشرفت و توسعه باشند؛ خوشبختانه در کشور ما از صنعت فولاد به خوبی صیانت شده و این صنعت در مسیر درستی حفظ گردیده و توسعه و بهبود پیدا کرده است. رئیس هیأت‌مدیره مپنا با اشاره به همکاری‌های مشترک این شرکت با فولاد مبارکه در زمینه‌های مختلف به ویژه در حوزه انرژی خاطرنشان کرد: همکاری‌های مشترک مپنا و فولاد مبارکه، منافع عمومی دربر خواهد داشت. وی تأمین انرژی پایدار به ویژه برق را از مهم‌ترین اقدام مشترک مپنا و فولاد مبارکه دانست و اذعان داشت: صنعت فولاد، صنعتی حساس و پیچیده است و راه حل‌های مؤثری برای تأمین انرژی این صنعت در کشور وجود دارد که شرکت مپنا، آمادگی لازم برای هرگونه همکاری مشترک در راستای تحقق این مهم و ارتقای بهره‌وری صنایع فولادی کشور را دارد.

 • مدیر سایت
  رسوخ نوآوری در صنعت فولاد/ تقویت نهضت بومی سازی در جشنواره ملی فولاد

  به گزارش چیلان ، این نشست هم اندیشی به منظور همفکری و تبادل نظر در جهت هم افزایی در زنجیره آهن و فولاد در حوزه روابط عمومی و در راستای هماهنگی بیشتر برای برگزاری موثر سومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران تشکیل شد. شایان ذکر است سومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران از ۱۹ تا ۲۱ بهمن ماه سال جاری در هتل المپیک تهران برگزار می شود و شرکت های بزرگ معدنی، فولادی و تأمین کنندگان مطرح زنجیره فولاد در آن مشارکت دارند. نتایج «نهضت بومی سازی»: از کاهش ارزبری صنعت فولاد تا جلوگیری از تعطیلی خطوط کارخانجات در ابتدای این نشست هم اندیشی، نادر سلیمانی عضو هیئت مدیره انجمن فولاد ضمن خیر مقدم به مدیران روابط عمومی حاضر در این جلسه به تأثیرگذاری این رویداد تخصصی اشاره کرد و گفت: ارزبری ۳۵۰ دلاری صنعت فولاد در دهه ۶۰ در حال حاضر به ۸۰ دلار رسیده است که نتیجه نگاه ملی و فراگیر در حوزه بومی سازی و توسعه تکنولوژی است. عضو هیئت مدیره انجمن فولاد در ادامه خاطرنشان کرد: تولید یک میلیون تنی فولاد در اول انقلاب هم اکنون به بیش از ۳۰ میلیون رسیده و لذا فولاد و صنایع معدنی جزو افتخارات صنعتی شدن کشور اس..

 • مدیر سایت
  بومی سازی مکانیزم دریچه کشویی پاتیل از نوع LS50 توسط نسوز کاران گروه ملی صنعتی فولاد ایران

  به گزارش چیلان ، مهندس ترتیف زاده گفت: مکانیزم دریچه کشویی پاتیل مذاب جزءِ قطعات استراتژیک در صنایع فولاد سازی محسوب می گردد و بدون این تجهیز امکان تولید فولاد وجود ندارد که به دلیل تحریم های ظالمانه تامین آن برای صنایع تولید فولاد در کشور با مشکلات زیادی روبرو گردید. وی در ادامه اظهار کرد: این تجهیز ۲۵۰ کیلوگرمی که شامل ده ها قطعه می باشد، در کف پاتیل مذاب نصب می گردد و نازل ها و صفحات اسلاید گیت نسوز درون آن قرار داده می شود. وظیفه اصلی دریچه کشویی پاتیل قطع و وصل جریان مذاب در ریخته گری و همچنین کنترل دبی خروجی مذاب از پاتیل در ریخته گری فولاد می باشد. تکنولوژی ساخت این مکانیزم به صورت ویژه می باشد و کیفیت متالورژیکی و ابعادی آن بسیار بالاست به طوری که اگر از کیفیت مطلوب برخوردار نباشد منجر به حوادث ناگوار انسانی و تجهیزات می گردد. همچنین وی تصریح نمود با توجه به اهمیت و حساسیت مطالب ذکر شده از حدود ۱۰ ماه پیش با حمایت مدیر عامل محترم و همچنین معاون فنی و بهره برداری در جهت افزایش بهره وری، کاهش هزینه ها و استفاده از توان مهندسی داخلی عملیات مهندسی معکوس، تهیه نقشه، ساخت مدل و سا..

 • مدیر سایت
  حمل بیش از ۱۸ هزار تن کنسانتره به شرکت فولاد خوزستان

  حمل بیش از ۱۸ هزار تن کنسانتره به شرکت فولاد خوزستان مدیر عامل شرکت چند وجهی فولاد لجستیک از حمل و بارگیری ۱۸ هزار و ۲۰۰ تن کنسانتره صنعتی و معدنی از این مجتمع به شرکت فولاد خوزستان خبر داد. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید یکشنبه ، ۲۶ دی ۱۴۰۰ زمان : ۱۳:۳۶:۳۳ علی قبادی گفت: این رکورد بی‌سابقه بارگیری کنسانتره از طریق حمل ریلی و جاده ای، در ادامه عملکرد موفقیت‌آمیز و کسب رکورد‌های پیاپی سال جاری به دست آمده است. وی حمایت‌های بی‌دریغ مدیریت ارشد فولاد خوزستان و مدیریت شرکت توسعه فراگیر سناباد، هماهنگی با واحد حمل و نقل ریلی و جاده ای، اصلاح فرآیند‌های موجود و سرعت بخشی به آن‌ها را از عوامل اصلی این موفقیت برشمرد. قبادی بیان کرد: امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و همکاری مدیریت بهره‌برداری در ایجاد شتاب بیشتر به عملیات بارگیری و حمل کنسانتره و همچنین اهتمام کارکنان و واحد‌های پشتیبانی، عملکرد درخشانی در سال ۱۴۰۰ در زمینه بارگیری مواد اولیه کنسانتره از معدن سناباد ثبت شود. مدیر عامل شرکت چند وجهی فولاد لجستیک رکورد قبلی حمل کنسانتره از معدن سناباد را ۱۴ هزار..

 • مدیر سایت
  نتیجه معاملات شمش فولادی در بورس کالا/ تقاضای بسیار پایین و کاهش ۱.۳ درصدی قیمت شمش فولادی + جدول

  به گزارش چیلان ، امروز سه‌شنبه ۲۱ دی ماه، بورس کالا میزبان عرضه ۱۸۰ هزار و ۳۸۰ تن شمش بلوم بود که با احتساب معاملات مچینگ، ۳۶ هزار و ۷۴۰ تن شمش مورد معامله قرار گرفت. قیمت میانگین موزون شمش بلوم در معاملات امروز ۱۲۳۷۳ تومان به ازای هر کیلو بود و شمش ۱.۳ درصد کمتر از قیمت میانگین موزون هفته پیش مورد معامله قرار گرفت. امروز نسبت حجم کل معاملات به حجم کل عرضه‌های شمش در بورس کالا ۲۰ درصد بود. امروز به لحاظ ارزشی، جمعا ۱۴۰۵ میلیارد تومان فولاد (شمش، اسلب و ورق) در بورس کالا مورد معامله قرار گرفت. در خصوص معاملات امروز شمش فولادی در بورس کالا یکی از مدیران فروش شرکت‌های بورسی در گفت‌وگو با چیلان اظهار داشت: عدم تقاضا در بازار داخلی فولاد باعث اختلال در تامین منابع مالی شرکت‌ها شده است. شاهد موضوع عرضه‌های امروز شمش در بورس کالا امروز است که اکثر فولاد سازان از تابلو بورس بدلیل نبود تقاضای خرید حذف شدند. میزان شمش عرضه شده بیش از ۱۸۰ هزار تن بود، میزان تقاضا ۸۹ هزار تن و حجم معامله هم در روز جاری بیش از ۳۶ هزار تن بود. وی ادامه داد: عرضه کنندگان شمش در چنین وضعیتی چه باید بکنند؛ لابد با..

 • مدیر سایت
  بسته حمایتی دولت از کارخانجات ذوب القایی تصویب شد+ جزئیات

  در جلسه کارگروه مدیریت بازار که روز گذشته (۲۰ دی‌ماه) با حضور نمایندگان انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران برگزار شد، بسته حمایتی دولت از واحدهای ذوب القایی تصویب شد. افزایش قیمت آهن اسفنجی و قراضه در ماه‌های اخیر و مشکلات تأمین این مواد اولیه، باعث زیان‌ده شدن کارخانجات ذوب القایی شده و به همین دلیل، با پیگیری انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، دولت برای حمایت از این کارخانجات یک بسته ۸ بندی را تصویب کرد. به گزارش چیلان ، محورهای بسته مصوب دولت برای حمایت از واحدهای ذوب القایی به شرح زیر است: ۱- افزایش تناژ عرضه آهن اسفنجی به محدوده ۸۰ هزار تن در هفته (بهبود فرایند نظارت بر واحدهای تولیدی با هدف افزایش عرضه) ۲- بهبود عرضه آهن اسفنجی در فصل زمستان با وجود محدودیت گاز (صدور مجوز احداث حداقل ۵ واحد بریکت‌سازی به منظور تبدیل مازاد آهن اسفنجی تولیدی در فصل تابستان به بریکت و عرضه محصول در فصل زمستان به بازار با اولویت سرمایه‌گذاری واحدهای تولیدکننده آهن اسفنجی و یا تعاونی واحدهای ذوب القایی) ۳- افزایش عرضه قراضه به بازار (استفاده از الگوی عرضه تلفیقی قراضه وارداتی و آهن اسفنجی تولید داخل در ق..

 • مدیر سایت
  کاهش ۸ درصدی تولید فولاد ایران در ۹ ماهه نخست سال جاری/ جزئیات کامل تولید فولاد میانی، محصولات فولادی و آهن اسفنجی + جدول

  به گزارش چیلان ، نرخ رشد تولید فولاد میانی کشور که در دوره ۳ ماهه نخست سال جاری، ۶ درصد بود، با شوک برقی تابستان امسال به منفی ۸ درصد در ۹ ماهه نخست امسال رسید. وضعیت تولید انواع فولاد میانی طبق آمارهای انجمن فولاد، مجموع تولید فولاد میانی کشور در دوره ۹ ماهه نخست سال جاری، ۲۱ میلیون و ۹۴ هزار تن بوده است. در ۹ ماهه نخست امسال، تولید بیلت و بلوم در ایران با کاهش ۱۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۱۲ میلیون و ۴۷۳ هزار تن رسیده است. تولید اسلب نیز در ۹ ماهه نخست سال جاری با کاهش ۲ درصدی به ۸ میلیون و ۶۲۱ هزار تن رسیده است. وضعیت تولید محصولات فولادی در ۹ ماهه نخست سال جاری در ۹ ماهه نخست سال جاری، در مجموع تولید محصولات فولادی نسبت به دوره مشابه سال گذشته، کاهش ۵ درصدی داشته است. مجموع تولید محصولات فولادی در ۹ ماهه نخست امسال، ۱۴ میلیون و ۷۱۹ هزار تن بوده است. در ۹ ماهه نخست سال ۱۴۰۰، ۸ میلیون و ۴۳۳ هزار تن محصولات طویل و ۶ میلیون و ۲۸۶ هزار تن محصولات تخت در کشور تولید شده است. رشد تولید محصولات طویل در ۹ ماهه نخست امسال، منفی ۳ درصد و رشد تولید محصولات تخت منفی ۹ درصد بوده ..

 • مدیر سایت
  نهضت اکتشاف برای نجات صنایع پایین دستی

  به گزارش چیلان ، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه گفت: در حال حاضر، مصرف فولاد کشور حدود ۱۷میلیون تن است، در حالی که ظرفیت نصب شده ۴۰ میلیون تن و میزان تولید سالانه ۳۰ میلیون تن است. ۵۵ تا ۶۰ میلیون تن طرح‌های در دست احداث در کشور تعریف شده است که ما باید با نگاه خرد به چالش‌ها و مشکلات موجود در زنجیره بپردازیم. ضرورت رفع مشکلات اکتشاف و استخراج سنگ آهن مدیرعامل فولاد مبارکه خاطرنشان ساخت: اگر قرار است چالش‌های زنجیره فولاد در حوزه تأمین حل شود، در ابتدای امر باید مشکلات حوزه اکتشاف، استخراج، تولید کنسانتره، گندله و… به تدریج بررسی و رفع شوند. لازم است از این پس در تک تک حوزه ها خردنگر باشیم و فعالان بخش معدن و فولاد، چالش‌ها را با این نگاه رفع کنند. استفاده از دانش شرکت‌های بین‌المللی وی ادامه داد: اکنون شرکت‌هایی که بتوان در حوزه اکتشاف به آنها اتکا کرد وجود ندارند و ما لازم است که از تجربه و دانش شرکت‌های خارجی استفاده کنیم تا شاهد تحول در این بخش باشیم. عمق اکتشاف در جهان ۷۹ متر، اما در ایران زیر ۱۰ متر است. پس در گام نخست باید دراین بخش نهضت اکتشافی راه بیندازیم تا انحلال صنایع پایی..

 • مدیر سایت
  افزایش ۲۳ درصدی تولید گندله شرکت‌های بزرگ در ۹ ماهه نخست امسال

  به گزارش چیلان به نقل از ایمیدرو، ۹ شرکت بزرگ کشور از ابتدای فروردین تا پایان آذر، ۲۸ میلیون و ۶۴۹ هزار و ۲۵۶ تن گندله سنگ آهن تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، ۲۳ میلیون و ۲۸۵ هزار و ۴۲۲ تن بود. از این میان، شرکت های «گل گهر»، ۹ میلیون و ۳۴۶ هزار و ۵۱۰ تن، «توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه» ۴ میلیون و ۴۳۴ هزار و ۴۸۰ تن، «صنایع معدنی فولاد سنگان» ۳ میلیون و ۲۶۸ هزار و ۶۳۱ تن، «چادرملو» ۲ میلیون و ۷۶۴ هزار و ۶۳ تن، «گهر زمین» ۲ میلیون و ۶۴۴ هزار و ۸۹۵ تن، «اپال پارسیان سنگان» ۲ میلیون و ۵۳۸ هزار و ۹۰۲ تن، «مرکزی» ۲ میلیون و ۳۹۵ هزار و ۸۹۵ تن، «صنعتی معدنی توسعه فراگیر سناباد» ۹۳۹ هزار و ۳۰۲ تن و «صبانور» ۳۱۶ هزار و ۵۷۷ تن تولید کردند. رشد ۱۰ درصدی ارسال همچنین، شرکت های بزرگ معدنی طی ۹ ماهه امسال، ۱۳ میلیون و ۹۶۷ هزار و ۶۷ تن گندله به شرکت ها ارسال کردند که در مقایسه با رقم مدت مشابه سال گذشته (۱۲ میلیون و ۶۸۹ هزار و ۷۹۰ تن)، ۱۰ درصد رشد نشان می دهد. افزایش تولید و ارسال آذر این شرکت ها در ماه آذر ۳ میلیون و ۲۶ هزار و ۴۶۴ تن گندله «تولید» و یک میلیون و ۸۵۱ هزار و ۶۷۵ تن..

 • مدیر سایت
  جایگاه عناصر نادر خاکی در آینده اقتصاد/ ضرورت ایجاد تکنولوژی در حوزه استحصال و فرآوری این عناصر

  به گزارش چیلان ،دکتر سعید صادقی با اشاره به نقش عناصر نادر خاکی در فناوری‌های نوین و آینده بازار این عناصر گفت: ایران از نظر دارا بودن عناصر نادر خاکی کشور غنی است و به همین دلیل مواد معدنی و سنگ‌های کم‌عیار ایرانی نیز مورد توجه تجارت خارجی قرار دارد. معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر شرکت‌ها «ومعادن» با اظهار تاسف نسبت به نبود تکنولوژی و صنایع پایین‌دست وابسته به این عناصر، بر نقش عناصر نادر خاکی در فناوری و صنایعی مانند کامپیوترها و شبکه‌ها، صنایع الکترونیک مصرف‌کننده، ارتباطات، انرژی‌های پاک، حمل‌ونقل پیشرفته، مراقبت‌های بهداشتی و درمانی، انجام ملاحظات زیست‌محیطی (و احیای آسیب‌های وارد شده به این بخش)، اقدامات دفاعی و نظامی و بسیاری دیگر از حوزه‌ها تاکید کرد و افزود: این عناصر در بهره‌مندی صنایع از کاهش انتشار امواج و مصرف انرژی و همچنین افزایش بهره‌وری، بهبود عملکرد، کوچک‌سازی، افزایش سرعت و ماندگاری و حتی ثبات حرارتی تاثیرات مثبتی دارند و بواسطه گره خوردن صنایع وابسته به عناصر نادر خاکی با زندگی روزمره، آینده این عناصر بسیار درخشان است. بر اساس توضیحات صادقی، وابستگی محصولاتی مانند ک..

 • مدیر سایت
  واکاوی چالش تأمین گاز صنعت فولاد

  در طول سالیان گذشته، تلاش‌های مستمر بسیاری برای توسعه صنعت فولاد و ارتقای سطح عملکردی این زنجیره تولید انجام گرفته است. در چشم‌انداز برنامه توسعه با سرمایه‌گذاری مناسب، تولید ۵۵ میلیون تن از این فلز استراتژیک برای افق ۱۴۰۴ هدف‌گذاری شده است. در حال حاضر، زنجیره ارزش فولاد بخش قابل توجهی از صادرات غیرنفتی کشور را به خود اختصاص داده است به طوری که علاوه بر تأمین نیاز داخل کشور به محصولات زنجیره فولاد، امکان توسعه بازارهای صادراتی نیز به وجود آمده است. صنعت فولاد در رده صنایع استراتژیک و با اهمیت کشور قرار دارد. تولید در این زنجیره از بخش معدن تا محصول نهایی، موقعیت‌های شغلی متعددی را در مناطق مختلف و محروم کشور ایجاد کرده است. درنتیجه توقف تولید در این صنعت ضربات قابل توجهی به اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم حاصل از عملکرد فولادسازان وارد خواهد کرد. بزرگ‌ترین تولیدکننده آهن اسفنجی بر پایه گاز ایران دهمین تولیدکننده بزرگ فولاد دنیا و جزو تولیدکنندگان رده اول آهن اسفنجی برپایه گاز در جهان است. بخش قابل توجهی از مصرف گاز در زنجیره ارزش فولاد به واحدهای تولیدکننده آهن اسفنجی تعلق دارد و محد..

 • مدیر سایت
  اطلاعات قرارداد ساخت نیروگاه چادرملو با مپنا اعلام شد

  به گزارش چیلان ، چندی پیش بود که چادرملو و مپنا قرارداد ساخت دو نیروگاه ۵۴۶ مگاواتی سیکل ترکیبی را امضا کردند. در مراسم امضای قرارداد ساخت دونیروگاه مهندس تقی زاده مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو گفت:این مجموعه در نظر دارد با سرمایه گذاری برای ساخت دو نیروگاه ۵۴۶ مگاواتی سیکل ترکیبی و ۱۲۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی مجموع تولید خود را به بیش از ۱۷۳۰ مگاوات برق برساند. بر همین اساس روز گذشته شرکت معدنی و صنعتی چادرملو اطلاعات مربوط به قرارداد احداث یک بلوک نیروگاه سیکل ترکیبی در شهرستان اردکان به روش EPC و قرارداد سیکل ترکیبی بهاباد بر مبنای BOT را اعلام کرد.

 • مدیر سایت
  فولاد مبارکه در راستای بهینه‌سازی مصرف آب اقدامات مؤثری انجام داده است

  به گزارش چیلان ،وی در ادامه با بیان اینکه تصفیه‌خانه پساب فولاد مبارکه با تصفیه پساب‌های انسانی، شیمیایی و صنعتی یکی از بزرگ‌ترین تصفیه‌خانه‌های کشور است، با اشاره به اقدامات مؤثر این شرکت برای کاهش مصرف آب افزود: این شرکت علاوه بر اقدامات مؤثر در کاهش مصرف آب، فرایندهای مطلوبی در خصوص بومی‌سازی دارد. نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: اعتماد و حمایت فولاد مبارکه از شرکت‌های دانش‌بنیان باعث شده روند بومی‌سازی در کشور توسعه یابد. تولید محصولات استراتژیک در فولاد مبارکه مایه افتخار و مباهات است و امیدواریم این روند تولید توسط متخصصان این شرکت رشد پیدا کند. وی اذعان داشت: قطعات و تجهیزات تصفیه‌خانه پساب صنعتی و تصفیه‌خانه استحصال پساب شهری شرکت فولاد مبارکه به دستان توانمند متخصصان داخل کشور تولید شده که به تمام صنعتگران خداقوت عرض می‌کنم و امیدوارم با تلاش مضاعف جایگاه میهن عزیزمان در دنیا را ارتقا بخشند. محمدیاسر طیب‌نیا مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه نیز در حاشیه این بازدید در گفت‌وگو با خبرنگار فولاد تصریح کرد: پروژه‌های زیادی در راستای مصرف بهینه آب در فولاد مبارکه..

 • مدیر سایت
  آیا صنعت فولاد ایران جایگاه جهانی خود را از دست خواهد داد؟/ سیاست غلط داخلی صنعت فولاد را زمین‌گیر خواهد کرد

  صنعت فولاد به دلیل سیاست‌های داخلی اشتباه با مشکلات بزرگی روبرو شده که احتمالاً در نتیجه این مشکلات جایگاه جهانی خود به‌عنوان دهمین تولیدکننده بزرگ فولاد دنیا را از دست خواهد داد. قطعی برق شرکت‌های فولادی در تابستان امسال باعث شد تا تولید فولاد ایران در نیمه نخست امسال، بیش از دو میلیون تن کمتر از نیمه نخست سال گذشته باشد. در حال حاضر نیز بحران گاز در ابعاد بزرگ‌تری نسبت به بحران برق در حال آسیب رساندن به صنعت فولاد ایران است. در همین حین، قیمت برق مصرفی شرکت‌های فولادی در سال جاری ۵ برابر و قیمت گاز آن‌ها بیش از ۴ برابر شده است. آیا با این بحران‌ها نتیجه‌ای جز زمین‌گیر شدن صنعت فولاد رقم خواهد خورد؟ برای سال جاری، برنامه این بود که با ظرفیت‌های ایجادشده تولید فولاد ایران به ۳۳ تا ۳۴ میلیون تن برسد. اما حالا با بحران‌های ایجادشده و سیاست‌های اشتباه مشخص ‌شده که نه تنها این برنامه محقق نخواهد شد، بلکه تولید فولاد ایران نسبت به سال ۹۹ نیز کاهش چشمگیری را تجربه خواهد کرد. از بحران تأمین برق تا بحران تأمین گاز بحران قطعی برق شرکت‌های فولادی، نه تنها این شرکت‌ها را از برنامه سال جاری‌شان..

 • مدیر سایت
  فولاد آلیاژی ایران، یک شرکت فولاد مینیاتوری است

  یه گزارش چیلان ، مدیرعامل شرکت فولاد آلیاژی ایران در گفت‌وگو با چیلان جایگاه خاص و استراتژیک این شرکت در میان صنایع فولاد کشور را تشریح کرد. مهندس چایچی گفت: شرکت فولاد آلیاژی ایران به‌عنوان یک صنعت استراتژیک، جایگاهی کاملاً متمایز بین شرکت‌های فولادی کشور دارد. در واقع، شرکت فولاد آلیاژی ایران، یک شرکت فولاد مینیاتوری است که با امکانات نرم‌افزاری و مغزافزاری خود، نیازهای بسیاری از صنایع مادر و تخصصی کشور را تأمین می‌کند. مدیرعامل شرکت فولاد آلیاژی ایران خاطرنشان ساخت: این شرکت با دانش فنی و تکنولوژی پیشرفته خود، با تجهیزات خاص و ویژه‌اش و با نیروهای ماهر و متخصص‌اش، یک شرکت صاحب سبک و دارای برند قدرتمند است. فولاد آلیاژی؛ تأمین کننده نیاز ۱۶ صنعت مادر وی ادامه داد: مولفه‌های ذکرشده باعث شده تا شرکت فولاد آلیاژی ایران به‌عنوان یک صنعت استراتژیک بالغ بر ۲ هزار سایز و گرید محصول تولید کند. این محصولات نیازهای بالغ بر ۱۶ صنعت مادر و تخصصی را تأمین می‌کنند. صنایع خاص و مهمی همچون خودروسازی، نفت، گاز و پتروشیمی، ابزارسازی و ماشین‌آلات و ادوات صنعتی و صنایع مفتولی و پیچ و مهره از محصولات..

 • مدیر سایت
  پیشرفت پروژه‌های طرح‌های توسعه در فولاد خوزستان

  به گزارش چیلان ،میثم شهنیانی با اشاره به برگزاری جلسه بررسی روند پروژه‌های شرکت فولاد خوزستان با حضور امین ابراهیمی، مدیرعامل شرکت، محمد نیکوکار، قائم‌مقام مدیرعامل در حوزه بهره برداری و توسعه و جمعی از مدیران، افزود: گزارش وضعیت پیشرفت پروژه‌های طرح‌های توسعه فولاد خوزستان در نشست مذکور مورد بررسی قرار گرفت. وی اظهار داشت: گزارش‌های ارائه شده در این جلسه روند افزایشی پیشرفت ماهیانه پروژه‌ها و روند کاهشی میانگین انحراف از برنامه پروژه‌های اجرایی علیرغم افزایش بی سابقه کمی و کیفی آن‌ها در سال جاری را نشان می‌دهند. شهنیانی بیان کرد: مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان با قدردانی از پیگیری‌های عوامل پروژه دستور‌های لازم برای تداوم و بهبود بیشتر این روند، به‌خصوص در مورد پروژه‌های بزرگ از جمله؛ پکیج اسلب عریض، مگا مدول آهن اسفنجی (زمزم۳)، کارخانه اکسیژن۴، خط و پست ۴۰۰ کیلو ولت و نیروگاه ۵۲۰ مگاواتی صادر کرد.

 • مدیر سایت
  پروژه مکانیزه کردن سیستم بسته بندی در نورد ۳۰۰ و ۳۵۰ ذوب آهن اصفهان

  بهگزارش چیلان محمد امین یوسف زاده مدیر مهندسی نورد ذوب آهن اصفهان در این خصوص گفت: ایده و طراح اصلی این موضوع سرپرست نورد ۳۰۰ و زیر مجموعه فنی داخل کارگاه با همکاری دفتر فنی نورد در تهیه نقشه ها و مدارک، و بعضا پرسنل فنی که در سایر کارگاههای نورد، از جمله نورد ۵۰۰، که از توانایی فنی خوبی برخوردار هستند ، می باشند. وی ضمن تقدیر و تشکر از تلاش و همت جمعی که در کارگاه نورد ۳۰۰ ایجاد شده است و تشکر از سایر مدیریت های مرتبط که هم اینک همکاری بسیار تنگاتنگی با مهندسی نورد در این کار با ارزش دارند،گفت: با تکمیل این پروژه کاملا بومی سازی شده، از خروج مقدار زیادی ارز برای خرید تسمه بسته بندی و ملزومات آن که حقیقتا خیلی هم گران قیمت می باشند،جلوگیری شده ‌و صرفه جویی قابل توجهی در سال حاصل خواهد شد. محمد صدری سرپرست نورد ۳۰۰ در این خصوص گفت :در نورد های ۳۰۰ و۳۵۰ ذوب آهن اصفهان که محصول میلگرد تولید می شود، بسته بندی همچنان به صورت سنتی انجام گرفته که در این فرایند از سیستم تسمه پیچی و دستگاه سیکلوپ و زیگنود که کلا وارداتی می باشد استفاده می گردد و هزینه های خرید خارجی و خروج ارز را در پی دارد. ..

 • مدیر سایت
  چالش‌های شرکت‌های ایرانی در حوزه صادرات میلگرد

  به گزارش چیلان ، معاون فروش مجتمع فولاد خراسان در خصوص معضلات پیش‌ روی فولادسازان به خبرنگار چیلان گفت: معضلات و مشکلات شرکت‌های فولادسازی بسیار است؛ شرکت‌های فولادسازی در تابستان مشکل قطعی برق داشتند. برق واحدهای فولادسازی به مدت ۶۰ روز قطع بود که این موضوع باعث ضرر زیادی به فولادسازان شد. بختیاری گفت: زمزمه‌هایی مبنی بر قطعی گاز در زمستان هم به گوش می‌رسد که این امر هم کاهش یا توقف تولید فولادسازان را درپی خواهد داشت و ممکن است حتی کاهش تولید برق را نیز به دنبال داشته باشد. می‌توان گفت قطعی گاز برای این حوزه به مراتب سخت‌تر از قطعی برق است. طرح خرید گاز از ترکمنستان معاون فروش فولاد خراسان افزود: با قطعی گاز هم واحدهای احیا و هم واحدهای تولید انرژی برق با مشکل مواجه می‌شوند. صحبت‌هایی شده است که با مشارکت فولادسازان و پتروشیمی‌ها خرید گاز از ترکمنستان انجام شود. وی ادامه داد: طرح خرید گاز از ترکمنستان طرح خوبی است ولی در مراحل ابتدایی قرار دارد؛ اگر این طرح اجرایی شود هم مشکلات فولادسازان و هم پتروشیمی‌ها که نسبت به قطعی گاز نگرانی دارند، مرتفع می‌شود. آخرین وضعیت بازار افغانستا..

 • مدیر سایت
  نتیجه معاملات شمش فولادی در بورس کالا/ ۱۲۵۴۱ آخرین قیمت شمش فولادی

  به گزارش چیلان ، امروز سه‌شنبه ۱۴ دی ماه، بورس کالا میزبان عرضه ۱۲۵ هزار و ۵۰ تن شمش بلوم بود که با احتساب معاملات مچینگ، ۹۹ هزار و ۵۵۰ تن شمش مورد معامله قرار گرفت. قیمت میانگین موزون شمش بلوم در معاملات امروز ۱۲۵۴۱ تومان به ازای هر کیلو بود و شمش ۰.۴ درصد بیشتر از قیمت میانگین موزون هفته پیش مورد معامله قرار گرفت. امروز نسبت حجم کل معاملات به حجم کل عرضه‌های شمش در بورس کالا ۸۰ درصد بود. در جدول زیر نتایج معاملات امروز شمش بلوم قابل مشاهده است. امروز به لحاظ ارزشی، جمعا ۲۰۶۲ میلیارد تومان فولاد (شمش، اسلب و ورق) در بورس کالا مورد معامله قرار گرفت.

 • مدیر سایت
  امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات

  به گزارش چیلان ، این تفاهم نامه در راستای اجرای برنامه‌های جدید این شرکت در حوزه اکتشاف و به منظور توسعه همکاری ها در زمینه پیشبرد فعالیت‌های زمین‌شناسی، اکتشاف ذخایر معدنی و جهت دستیابی به ذخایر معدنی و استفاده از دانش، تجارب و خدمات تخصصی در حوزه زمین شناسی و اکتشاف معدنی و با هدف توسعه سرمایهگذاری و اشتغال در بخش معدن به امضای آقای دکتر امیر حسین نادری، مدیر عامل و عضو هیات مدیره شرکت توسعه معادن و فلزات و آقای دکتر علیرضا شهیدی، معاون وزیر صمت، معدن و تجارت و رئیس سازمان رسید. بر اساس این تفاهم‌نامه، «ومعادن» در کنار استفاده از توان و تخصص داخلی خود و پیگیری برنامه‌های معدنی از طریق معاونت توسعه معادن و صنایع معدنی شرکت، به منظور تسریع اجرای پروژه‌های اکتشافی در دست اقدام، از اطلاعات و ظرفیت‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، به عنوان مرجع رسمی و دولتی در این حوزه، بهره ‌می‌گیرد. قابل ذکر است این همکاری در قالب خدمات مشاوره‌ای و اجرایی و همچنین تبادل اطلاعات اکتشافی، خدمات ژئوفیزیکی و ژئوشیمی، ژئوفیزیک هوایی و خدمات مشاوره‌ای است که با توجه به توانمندی و برنامه‌های شرکت..

 • مدیر سایت
  آمادگی فولادسازان برای کمک به پروژه مسکن ملی/ محدودیت گاز تأثیر چندانی بر فعالیت ذوب آهن ندارد

  به گزازش چیلان ، مهندس منصور یزدی‌زاده مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان در گفت‌وگو با چیلان اظهار داشت: ظرفیت تولید فولاد کشور به ۴۰ میلیون تن رسیده است و مشکلی در جهت تامین فولاد یک میلیون واحد مسکونی نداریم. مهم‌ترین مشکل ما در زمینه بوروکراسی‌های اداری است که بهتر است اتاق فکری ایجاد شود و تمامی تولیدکنندگان نیز در این اتاق فکر حضور داشته باشند تا موانع رسیدن به ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال بررسی شود و به دغدغه تولیدکنندگان فولاد و سایر صنایع مرتبط با مسکن رسیدگی شود. به گزارش چیلان ، مدیرعامل ذوب آهن اصفهان گفت: بیش از ۱۵ نوع محصول جدید برای سال جاری در سبد محصولات تولیدی ذوب آهن اصفهان وجود دارد که تاکنون بی‌سابقه بوده است و محصولاتی که در ذوب آهن تولید شده دارای ارزش افزوده بالایی است. محدودیت گاز تأثیر چندانی بر فعالیت ذوب آهن ندارد یزدی‌زاده خاطرنشان ساخت: با توجه به اینکه ذوب آهن کمترین بهره را از یارانه انرژی می‌برد، امیدواریم در زمستان مشکلی در زمینه انرژی نداشته باشیم. با توجه به روش تولید از طریق کوره بلند در ذوب آهن اصفهان، در زمستان با محدودیت گاز مشکل چندانی نخواهیم..

 • مدیر سایت
  چگونه می‌توان مشکل کمبود سنگ آهن را حل کرد؟

  به گزارش چیلان ، مدیرعامل چادرملو در خصوص ضرورت استفاده از روش‌های جدید معدن‌کاری به خبرنگار چیلان گفت: برای بهره‌برداری از معادن جدید با جدیت به دنبال پیاده کردن شیوه‌های جدید و به‌روز معدن‌کاری دنیا هستیم و امیدوار هستیم طی ۴ الی ۵ ماه آینده خبرهای خوبی از شروع این طرح بدهیم. استفاده از روش‌های جدید سبب می‌شود تا ۶۰ درصد از هزینه‌های معدن‌کاری کاهش یابد. ناصر تقی زاده گفت: در حال حاضر ۸۰ تا ۸۵ درصد تجهیزات مورد نیاز برای بهره‌برداری از معادن جدید را از داخل کشور تأمین می‌کنیم اما برای مبحث مهندسی می‌بایست از تجربه شرکت‌های معتبر خارجی استفاده کنیم. استفاده از دستگاه‌های جدید حفاری مدیرعامل چادرملو گفت: ما برای فاز جدیدی از اکتشاف خود ۸ دستگاه حفاری را در سال پیش وارد مجموعه کردیم. یکی از اصلی‌ترین مشکلات اکتشافی در کشور، نبود تجهیزات کارآمد و به‌روز حفاری است؛ برای همین دستگاه‌های حفاری به‌روز را وارد کردیم و به نتایج خوبی نیز دست پیدا کردیم. تشکیل کنسرسیومی از چند شرکت بزرگ مهندس تقی‌زاده در گفت‌وگو با چیلان بیان داشت: بحث اکتشاف یک بحث حاکمیتی است. ما به لحاظ هزینه اکتشاف و خر..

 • مدیر سایت
  آهن اسفنجی در بورس کالا بالاتر از نرخ‌های صادراتی معامله شد!/ ضریب کنسانتره ۱۷ درصد قیمت کدال شمش فولاد خوزستان

  به گزارش چیلان ، بنا بر قیمت‌های اعلامی متال اکسپرت، آخرین قیمت بریکت صادراتی ایران ۳۷۶ دلار به ازای هر تن بوده است. بنا به برآوردهای کارشناسی، این قیمت بریکت، معادل قیمت ۳۶۱ دلاری برای آهن اسفنجی صادراتی کشور است. آخرین نرخ دلار نیمایی که مبنای معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا است، ۲۴۴۷۹ تومان است. بر این اساس، آخرین نرخ صادراتی آهن اسفنجی ایران ۸۸۳۷ تومان به ازای هر کیلو بوده است. محاسبات چیلان نشان می‌دهد که امروز ۱۲ دی‌ماه، آهن اسفنجی در بورس کالا با قیمت میانگین موزون ۹۰۳۹ تومان به ازای هر کیلو معامله شده که این قیمت ۲.۳ درصد بالاتر از قیمت‌های صادراتی ایران است. اگر بورس کالا می‌خواست به قواعد خود پایبند باشد، حداکثر قیمت آهن اسفنجی در بورس کالا باید ۹۵ درصد نرخ صادراتی یعنی ۸۳۹۵ تومان به ازای هر کیلو می‌بود. اگر این قیمت حداکثری را ملاک بگیریم، آهن اسفنجی در بورس کالا امروز ۷.۷ درصد بالاتر از سقف تعیین‌شده توسط خود بورس کالا معامله شده است! به نظر می‌رسد بورس کالا باید در رابطه با این شیوه عجیب قیمت‌گذاری و معاملات شفاف‌سازی کند و توضیح دهد که چگونه آهن اسفنجی به مراتب با..

 • مدیر سایت
  آیا بورس کالا ابزار دولت برای قیمت‌گذاری دستوری نوین شده است؟

  به گزارش چیلان ، انجمن فولاد با طرح پرسش‌هایی در خصوص شیوه تعیین قیمت پایه عرضه محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا، خواستار پاسخ صریح شرکت بورس کالا به این پرسش‌ها شده است. این تشکل صنفی به نارضایتی بخش خصوصی از عملکرد بورس کالا اشاره کرده و پرسیده است که آیا بورس کالا به جای اینکه سازمانی مستقل برای به‌هم‌رسانی و تعادل عرضه و تقاضا و کشف قیمت واقعی باشد، به ابزار دولت در قیمت‌گذاری دستوری نوین تبدیل شده است؟ متن کامل نامه انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران به بورس کالا به شرح زیر است: جناب آقای دکتر سلطانی نژاد؛ مدیرعامل محترم شرکت بورس کالای ایران با سلام و احترام پیرو نامه شماره ۸۶۱/ص/۰۰ مورخ ۱۸ آبان ۱۴۰۰ که برخلاف رویکرد تعاملی سابق، متاسفانه هیچ پاسخی از سوی آن شرکت به این انجمن واصل نشده است و از آنجا که بورس کالا که می بایست در شفافیت و تعامل حداکثری پیشرو باشد، در شرایط فعلی به لحاظ عدم اطلاع رسانی کارشناسی و در شأن واحدهای تولیدی و همچنین عدم تعامل مناسب با تشکل های صنفی، یکی از تاریک ترین دوران خود را سپری می کند و با عنایت به اینکه متاسفانه در رویکرد وزارت جدید صمت، جلسات مشو..

 • مدیر سایت
  کاهش ۵ تا ۱۸ درصدی مصرف ظاهری فولاد در داخل

  کاهش ۵ تا ۱۸ درصدی مصرف ظاهری فولاد در داخل طبق برآوردهای صورت گرفته از میزان تولید، مصرف، واردات و صادرات انواع اشکال فولاد طی هشت ماه امسال، مصرف ظاهری انواع فولادها نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ۱۰ تا ۱۸ درصدی داشته است؛ این در حالیست که در این مدت صادرات فولادی‌ها ۲۷ تا ۱۰۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشتر شده است. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید یکشنبه ، ۱۲ دی ۱۴۰۰ زمان : ۱۵:۴۲:۴۸ بر اساس آمار انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، قرار گرفت، طی هشت ماهه سال جاری ۱۸ میلیون و ۵۲۹ هزار تن شمش فولادی (اسلب، بیلت و بلوم) تولید گشته که ۱۳ میلیون و ۷۳۳ هزار تن آن با کاهش ۱۸ درصدی نسبت به مصرف ظاهری آن در هشت ماهه ابتدایی سال۱۳۹۹، صرف داخل شده است. در نیمه نخست سال گذشته میزان مصرف شمش فولاد معادل ۱۶ میلیون و ۸۱۴ هزار تن ثبت شده است. همچنین از مجموع هفت میلیون و ۳۸۶ هزار تن مقاطع طویل فولادی (تیرآهن، میلگرد، ناودانی، نبشی وسایر مقاطع) تولید شده در هشت ماهه سال جاری، پنج میلیون و ۶۶۵ هزار تن آن در داخل مصرف شده است. مصرف ظاهری فولاد در نیمه نخست امسال ۱۲ درصد..

 • مدیر سایت
  میزان فعالیت‌های معدنی سنگان به ۶.۵ میلیون تن در ماه افزایش پیدا کرد

  میزان فعالیت‌های معدنی سنگان به ۶.۵ میلیون تن در ماه افزایش پیدا کرد میزان فعالیت‌های معدنی مجتمع معدنی سنگان، با ورود ۴۰ دستگاه کامیون ۶۵ تنی تراک و پنج دستگاه بیل مکانیکی پرقدرت، از ۴.۵ میلیون تن در ماه به ۶.۵ میلیون تن افزایش پیدا کرد. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید یکشنبه ، ۱۲ دی ۱۴۰۰ زمان : ۱۵:۳۸:۰۵ یعقوبعلی نظری استاندار خراسان رضوی در آیین بهره برداری از این تجهیزات گفت: باید با رفع موانع و مشکلات سرمایه گذاران، زمینه افزایش حضور آنها در منطقه فراهم شود و همه مسوولان و دست اندرکاران مربوطه باید در این ارتباط تلاش کنند. حسن جعفری مدیر عامل مجتمع سنگان خواف نیز در مراسم گفت: با ورود این ماشین آلات به مجتمع سنگ آهن سنگان، میزان فعالیت‌های معدنی به ۶.۵ میلیون و ظرفیت استخراج سنگ آهن با ۶۷ درصد افزایش به ۳.۲ میلیون تن در ماه می رسد و بدین ترتیب روند تامین خوراک کارخانه های تولید کنسانتره و گندله سازی شتاب می‌گیرد. وی، افزایش کمی و کیفی میزان استخراج سنگ آهن و باطله برداری، تجهیز کامل ماشـین آلات و تضـمین تامین خوراک کارخانه‌های کنسانتره و گندله در منطقه را..

 • مدیر سایت
  رشد ۱۱.۴ درصدی تولید مواد معدنی هند

  رشد ۱۱.۴ درصدی تولید مواد معدنی هند تولید مواد معدنی در هند طی ۱۰ ماه سال ۲۰۲۱ میلادی ۱۱.۴ درصد افزایش یافت. همچنین تولید زغال سنگ این کشور به ۶۳ میلیون و ۹۰۰هزار تن رسید. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید یکشنبه ، ۱۲ دی ۱۴۰۰ زمان : ۱۵:۳۳:۵۸ به نقل از وب سایت PSUConnect از ابتدای ژانویه تا پایان سال گذشته میلادی مجموع تولید مواد معدنی در هند نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی شاهد رشد ۱۱.۴ درصدی بود. این در حالی است که به گزارش دفتر معادن هند، شاخص تولید مواد معدنی این کشور در ماه اکتبر ۲۰۲۱ میلادی نسبت به اکتبر سال ۲۰۲۰ میلادی ۲۰.۴ درصد افزایش داشت. طی اکتبر ۲۰۲۱ میلادی هند توانست ۶۳ میلیون و ۹۰۰هزار تن زغال سنگ تولید کند که حاکی از رشد ۱۴.۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است. همچنین میزان تولید طلا طی مدت یاد شده، با رشد ۵۵.۷ درصدی نسبت به اکتبر ۲۰۲۰ میلادی به ۱۰۹ کیلوگرم رسید. در اکتبر ۲۰۲۱ میلادی میزان تولید منگنز هند نیز شاهد رشد ۳۳.۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ میلادی بود و در مجموع ۱۰ هزار تن به ثبت رسید. علاوه بر این، تولید کرومیت در این کشور طی..

 • مدیر سایت
  افزایش غیرمنطقی نرخ گاز صنایع فولاد و پتروشیمی

  افزایش غیرمنطقی نرخ گاز صنایع فولاد و پتروشیمی رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: افزایش نرخ خوراک گاز و سوخت شرکت‌های فولادی و پتروشیمی با این بهانه که این شرکت‌ها سودده هستند و سود بالایی دارند، اشتباه و غیرمنطقی است. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید سه شنبه ، ۷ دی ۱۴۰۰ زمان : ۱۴:۱۵:۵۶ آقای عزت‌الله اکبری تالارپشتی در سمینار چالش گاز در زنجیره فولاد افزود: افزایش هزینه‌های تولید پتروشیمی و صنعت فولاد، آن‌ها را به همان سرنوشت بخش خودروسازی دچار می‌کند. رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: توسعه اقتصاد کشور و حل مشکلات اقتصادی، فقط یک نسخه دارد و آن حضور قدرتمند مردم و بخش خصوصی در حوزه اقتصاد است. راه تحقق حضور بخش خصوصی در اقتصاد، مطالبه گری است. بخش خصوصی باید مطالبه گر باشد. وی ادامه داد: این چه تدبیری است که به محض مواجهه با کمبود گاز و برق، تولید صنایع را تعطیل و گاز و برق صنایع را قطع می‌کنند؟! بخش خصوصی می‌تواند در زمینه تامین انرژی سرمایه گذاری کند. اکبری تالارپشتی اضافه کرد: این چه تدبیری است که می‌گویند، چون شرکت‌های فولادی نظیر فولاد مبارکه سودده..

 • مدیر سایت
  حمایت از بازار سرمایه با حذف قیمت‌گذاری دستوری فولاد

  حمایت از بازار سرمایه با حذف قیمت‌گذاری دستوری فولاد عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: انجام معاملات بازار سرمایه با ساز و کار جدید در حال رخ دادن است، همچنین بورس کالا هم به دلیل شفافیت بالای معاملات به عنوان بستر مناسب برای عرضه محصولات و حمایت از تولید به شمار می رود. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید سه شنبه ، ۷ دی ۱۴۰۰ زمان : ۱۴:۱۱:۴۱ حذف قیمت‌گذاری دستوری از اقتصاد کشور از جمله اتفاقات مثبت و مهمی بود که از نخستین روزهای فعالیت دولت سیزدهم مورد توجه جدی مسوولان اقتصادی قرار گرفت. دولت سیزدهم در نخستین روزهای فعالیت خود باعث ایجاد آرامش در بازارهای کالایی به واسطه عرضه زنجیره سیمان و فولاد به بورس کالا شد که بیشتر مسوولان حاضر در کشور، این تلاش دولت را به عنوان اقدامی مناسب برای ایجاد شفافیت معاملات و رونق تولید در کشور عنوان کردند. به گزارش سازمان بورس و اوراق بهادار، نادر سلیمانی، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران به اخبار منتشر شده در خصوص حذف قیمت دستوری از بازار فولاد و عرضه زنجیره کامل محصولات آن به بورس کالا اشاره کرد و ..

 • مدیر سایت
  خداحافظی فولاد با اوج قیمتی

  خداحافظی فولاد با اوج قیمتی سال ۲۰۲۱ سال ناهمواری برای بازارهای سنگ‌‌‌آهن و فولاد در دنیا بود؛ چرا که نرخ محصولات زنجیره آهن و فولاد در این سال، صعود و مجددا سقوط قیمتی را تجربه کردند. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید سه شنبه ، ۷ دی ۱۴۰۰ زمان : ۱۴:۰۶:۴۸ منبع : دنیای‌اقتصاد در این میان، تصمیمات اقتصادی دولت و اوج‌‌‌گیری رشد اقتصادی چین و سقوط آن ظرف ماه‌‌‌های پایانی سال ۲۰۲۱، کسری انرژی نسبت به تقاضا، تداوم بیماری کرونا در دنیا و سیاست‌‌‌های اخذشده برای مقابله با شیوع این بیماری و حمایت اقتصادهای برتر دنیا از مردم و کسب‌وکارهای خود در مقابل تبعات اقتصادی این ویروس، مهم‎‌‌‌ترین سیگنال‌‌‌های جهت‌‌‌دهنده به بازار آهن و فولاد بودند. در این شرایط بسیاری از ریسک‌‌‌های سال ۲۰۲۱ همچنان بر بازارهای کالایی سایه افکنده، اما برآورد می‌شود بازارها روزهای نسبتا آرام‌تری را در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال‌جاری میلادی تجربه کنند. کاهش تلاطم در بازار آهن و فولاد روزهای پرنوسان بازار آهن و فولاد ظرف سال ۲۰۲۱ رو به پایان است و اغلب موسسات بین‌المللی انتظار دارند بازارها در سال آینده میلا..

 • مدیر سایت
  رکورد تولید مس در تاریخ شرکت زاگرس مس سازان شکسته شد

  به گزارش خودرونویس، برنامه توسعه و ارتقاء ظرفیت این شرکت تا ظرفیت ۲۵۰۰ تن کاتد مس در سال در پایان سال ۱۴۰۰ و ظرفیت ۵۰۰۰ تن در سال تا افق چشم انداز سال ۱۴۰۴در حال تدوین است.اکنون در شرکت زاگرس مس سازان سالانه حدود هزار تن کاتد مس تولید می شود. شرکت زاگرس مس‌سازان جزو شرکت‌هایی است که با احیای معادن مس در کشور برای تولید قابل توجهی در زمینه تولید کاتد مس در کشور گام برداشته است. این شرکت موفق شد به تازگی رکورد تولید مس در تاریخ شرکت مس سازان را با تحقق تولید ۷۱ تن در اذرماه و جهش تولید به ۹۰ تن ماهانه در سه ماه پایانی بشکند لازم به ذکر است بیشترین میزان تولید قبلی ۶۱ تن بوده است.

 • مدیر سایت
  امضا قرارداد ساخت دو نیروگاه ۵۴۶ مگاواتی سیکل ترکیبی توسط چادرملو و مپنا

  به گزارش چیلان ، در مراسم امضای این قرارداد که با حضور مدیران عامل و اعضای هیات مدیره دو شرکت برگزار شد. مهندس تقی زاده مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو گفت : یکی از مشکلات عمده صنعت فولاد کشور نبود زیر بنا ها از جمله برق و گاز و آب می باشد که فولادی ها باید خود به فکر این زیر ساخت ها باشندکه اتفاقا کار خوبی است که بتوانیم با تامین این زیر ساخت ها، کمک بزرگی به مملکت در جهت توسعه پایدار کرده باشیم . مهندس تقی زاده در ادامه افزود : شرکت چادرملو توانسته با کمک شرکت های فولادی و صنعتی دغدغه آب را در فلات مرکزی حل کند. و در حال حاضر مشکل دوم موضوع کمبود برق در کشور است که البته چادرملو توانسته با ساخت نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی و همچنین نیرگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی در اردکان یزد علاوه بر تامین برق مورد نیاز خود بیش از نیمی از برق تولیدی خودرا به شبکه سراسری منتقل کند و اکنون هم در نظر داریم با سرمایه گذاری برای ساخت دو نیروگاه ۵۴۶ مگاواتی سیکل ترکیبی و ۱۲۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی مجموع تولید خود را به بیش از ۱۷۳۰ مگاوات برق برسانیم . مدیرعامل چادرملو در پایان گفت : امضای قرارداد ساخ..

 • مدیر سایت
  مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت :حل مشکل واحدهای ذوب القایی با عرضه کل آهن اسفنجی در بورس کالا

  به گزارش چیلان ، سیف‌الله امیری مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت، در مورد تدابیر وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص قطع احتمالی برق و گاز صنایع در زمستان گفت: در خصوص قطع گاز واحدهای سیمانی تا جایی که ممکن بوده است مخازن آن‌ها را پر کرده‌ایم. به علاوه جلساتی با وزارت نفت داشته‌ایم تا بتوانیم مشکلات آن‌ها را تا حدی حل کنیم. سیف‌الله امیری گفت: در خصوص شرکت‌های فولادی جلسات متعددی را با شرکت ملی گاز و وزارت نفت برگزار کرده‌ایم. آن‌ها برنامه‌ای برای کاهش مصرف گاز و برق واحدها در زمستان ارائه داده‌اند اما به دلیل عدم امکان پذیرش آن، ما با مسئولین ذ‌یربط نامه‌نگاری کرده‌ایم و این برنامه اولیه را نپذیرفتیم و لذا مذاکراتمان همچنان ادامه دارد. وزیر صمت پیگیر مشکل تامین گاز صنعت فولاد مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت گفت: وزیر صمت شخصاً پیگیر مشکل محدودیت مصرف گاز در زمستان هستند. ما از طریق آقای دکتر نیازی، معاونت طرح و برنامه وزارت صمت، جلساتی را با شرکت ملی گاز و وزارت نفت برگزار کرده‌ایم و پیگیر این موضوع هستیم تا کمترین خسارت برای واحدهای فولادی به وجود بیاید. بررسی مشکلات واحدهای ذوب ..

 • مدیر سایت
  دلایل فنی کسب رکورد تولید ماهیانه تختال در آذرماه

  به گزارش چیلان ، مدنی گفت: افزایش ریت شارژ کوره ها در کنار خلاقیت کارکنان متخصص و با انگیزه و مواد ورودی خوب و با کیفیت ، باعث کاهش زمان پاور آن و زمان آماده سازی در واحد ذوب گردید. وی تمام این موارد را باعث افزایش ظرفیت و سرعت تولید دانست. معاون بهره برداری فولاد هرمزگان کاهش زمان های تعمیراتی و کاهش توقفات را نیز در در افزایش تولید موثر دانست. مهندس مدنی کسب این رکوردها را نشان از عزم و برنامه ریزی شرکت فولاد هرمزگان برای جبران کسری تولید تابستان که به دلیل قطعی برق حاصل شده بود دانست. وی اظهار داشت در صورت پشتیبانی در تامین انرژی این شرکت بتواند با جبران تمام کسری تولید به تمام اهداف تعیین شده دست یابد. رکورد قبلی تولید تختال در فولاد هرمزگان در مهر ماه گذشته و به میزان ۱۴۶۱۰۶ تن به دست آمده بود . در سه ماه گذشته این دومین رکورد به دست آمده تولید ماهیانه تختال در این شرکت است.

 • مدیر سایت
  نتیجه معاملات امروز مقاطع طویل فولادی در بورس کالا/ کاهش ۲.۵ درصدی قیمت میلگرد

  به گزارش چیلان ، امروز چهارشنبه یکم دی‌ماه، بورس کالا میزبان عرضه ۱۸۳ هزار و ۵۶۴ تن انواع مقاطع طویل فولادی بود که با احتساب معاملات مچینگ ۴۷ هزار و ۹۹۶ تن از این مقاطع معامله شد. نتیجه کامل معاملات امروز مقاطع طویل را در جدول زیر ببینید. معاملات میلگرد امروز در بورس کالا با قیمت میانگین ۱۳۷۸۷ تومان به ازای هر کیلو انجام شد که کاهش ۲.۵ درصدی را نسبت به قیمت میانگین معاملات هفته پیش در بورس کالا نشان می‌دهد. امروز نسبت حجم معاملات مقاطع طویل به عرضه‌های صورت‌گرفته ۲۶ درصد بود.

 • مدیر سایت
  واگذاری معادن از طریق ساز و کار بورس انجام می‌شود

  واگذاری معادن از طریق ساز و کار بورس انجام می‌شود وزیر صمت در آیین افتتاح معاملات آتی مس و گواهی سپرده مس و میلگرد با بیان اینکه برای مدیریت هوشمند و اصلاح بازارها، بورس کالا بهترین مسیر است زیرا معاملات خارج از بورس قابل ضابطه گذاری نیست، گفت: یکی از اقدامات وزارت صمت این بود که برای بیش از ۳۰ کالا سهمیه‌بندی اعمال شده بود که در مورد ۲۰ کالا این سهمیه‌بندی حذف شد و به سرعت برای ۱۰ مورد کالای باقی مانده نیز سهمیه بندی برداشته می‌شود که نتیجه آن در کاهش نرخ تورم تولید کننده نمایان می‌شود. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید دوشنبه ، ۲۹ آذر ۱۴۰۰ زمان : ۱۴:۲۰:۳۳ رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت در آیین افتتاح معاملات آتی مس تصریح کرد: در اقتصاد کشور مشکلات ساختاری زیادی داریم که یکی از این مشکلات در حوزه بازارها است، به همین دلیل در وزارت صمت قصد داریم ساختار بازارها را اصلاح کنیم که به نفع تولید کننده و مصرف کننده باشد. به گفته فاطمی امین یکی از بازارها، بازار کالاهای پایه است که برای مدیریت بازار کالاهای پایه، کانال بورس کالا را انتخاب کردیم زیرا معاملات خا..

 • مدیر سایت
  بازار سرمایه از قیمت‌گذاری دستوری رنج می‌برد

  بازار سرمایه از قیمت‌گذاری دستوری رنج می‌برد رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: فردا جلسه‌ای با فعالان بازار سرمایه در کمیسیون اقتصادی برگزار می‌شود و هفته بعد جلسه‌ای با وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس برگزار می‌شود و از ظرفیت بازار سرمایه برای فعالیت اقتصاد کشور استفاده می‌شود. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید دوشنبه ، ۲۹ آذر ۱۴۰۰ زمان : ۱۴:۱۲:۳۰ محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس امروز در آئین افتتاح معاملات آتی مس و معاملات گواهی سپرده مس و میلگرد در بورس کالای ایران گفت:‌ بازار سرمایه از قیمت‌گذاری دستوری رنج می‌برد که در همه ابعاد خود را نشان داده و قیمت دستوری باعث ایجاد رانت و ناکارآمدی می‌شود. وی همچنین گفت:‌فاصله بین قیمت نیمایی و قیمت بازار نرخ ارز به طور متوسط ۲۰ درصد است که این باعث تحمیل ضرر و زیان به بنگاه‌های اقتصادی می‌شود. پورابراهیمی همچنین گفت:‌ بر اساس قانون برنامه ششم نرخ ارز باید به صورت شناور مدیریت شده تعیین شود در حالی که از سال ۹۷ تصمیماتی گرفته شد که نرخ ترجیحی اعمال شود و این نرخ نباید تا ابد ادامه داشته باشد و باید حتما اصلا..

 • مدیر سایت
  معاملات گواهی سپرده مس کاتد از فردا اجرایی می‌شود

  معاملات گواهی سپرده مس کاتد از فردا اجرایی می‌شود مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران با صدور اطلاعیه‌ای از گشایش انبار مس کاتد شرکت ملی صنایع مس ایران برای انجام معاملات ناپیوسته گواهی سپرده کالایی مس از فردا (دوشنبه ۲۹ آذرماه) در بورس‌کالا خبر داد. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید دوشنبه ، ۲۹ آذر ۱۴۰۰ زمان : ۱۴:۰۵:۳۴ بر اساس این اطلاعیه، انبار مس کاتد شرکت مذکور از روز گذشته (شنبه ۲۷ آذرماه) با نماد مس ۰۱۰۹ن و نام مس کاتد ۰۱۰۹ ملی مس ایران (ن) فعال شده و زمان گشایش نماد معاملاتی گواهی سپرده کالایی مربوط به این انبار روز دوشنبه ۲۹ آذرماه خواهد بود. دارایی پایه این گواهی سپرده کالایی، مس کاتد تولیدی ملی صنایع مس ایران است و مقدار هر گواهی سپرده کالایی یک کیلوگرم است. مقدار مجاز هر سفارش و حداقل مقدار مجاز برای تحویل کالا از انبار ۲۰تن معادل ۲۰‌هزار ورقه است. بنابراین امکان خرید کمتر از این میزان وجود ندارد. معاملات گواهی سپرده مس کاتد به صورت حراج تک‌قیمتی انجام می‌شود. برای این منظور روزهای سه‌شنبه هر هفته دوره پیش‌گشایش از ساعت ۱۲:۴۵ شروع می‌شود و سا..

 • مدیر سایت
  افزایش قیمت حامل‌های انرژی و مواد اولیه از مشکلات واحدهای فولادی است

  افزایش قیمت حامل‌های انرژی و مواد اولیه از مشکلات واحدهای فولادی است رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان زنجان افزایش قیمت حامل‌های انرژی تامین مواد اولیه از بورس و محدودیت ایجاد شده برای مصرف برق در واحدهای فولادی مصوبه‌های کشوری دارند، گفت: حل این مشکلات خارج از اختیارات استانی است و نمی‌توان برای این واحدها در محدوده استان کاری کرد. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید دوشنبه ، ۲۹ آذر ۱۴۰۰ زمان : ۱۳:۲۵:۳۴ ناصر فغفوری امروز با اشاره زمزمه‌های شنیده شده در مورد تعطیلی چند واحد فولادی در استان اظهار کرد: این واحدهای مشکلاتی دارند که وجود یک مصوبه ملی برای افزایش قیمت برق مصرفی در واحدهای فولادی یکی از آن‌ها است که اگر اجرا شود افزایش ۳۰ درصدی این حامل انرژی را در این واحدها موجب خواهد شد. رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان زنجان به محدودیت ایجاد شده در مصرف برق واحدهای فولادی از تابستان اشاره و تصریح کرد: این محدودیت و افزایش قیمت پیش‌بینی شده برای برق مصرفی در واحدهای فولادی مشکلاتی را برای فعالیت این واحدها ایجاد کرده است. وی تامین مواد اولیه از بورس با توجه به..

 • مدیر سایت
  خرید مس کاتدی از طریق قرارداد آتی فراهم شد

  خرید مس کاتدی از طریق قرارداد آتی فراهم شد شرکت ملی صنایع مس ایران با هدف حمایت از خریداران عرضه مس کاتدی را با شیوه خرید قرارداد آتی با تصویب و موافقت بورس کالا از شنبه ۲۷ آذرماه اجرایی می‌کند. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید شنبه ، ۲۷ آذر ۱۴۰۰ زمان : ۱۹:۰۰:۴۰ در این راستا و بر اساس اطلاعیه مدیریت بازار قرارداد آتی مس کاتد تحویل بهمن ماه سال جاری از روز شنبه ۲۷ آذرماه امسال راه‌اندازی می‌شود و تا تاریخ ۱۲ بهمن‌ماه قابل معامله خواهد بود. بر اساس این گزارش، قراردادهای آتی در اولین روز معاملاتی، بدون حد نوسان قیمتی با دوره پیش گشایش به مدت ۳۰ دقیقه در ابتدای جلسه معاملاتی آغاز و پس از انجام حراج تک قیمتی رأس ساعت ۱۰:۳۰ با دوره عادی معاملاتی و اعمال حد نوسان قیمت روزانه ادامه می‌یابد. قیمت پایه قرارداد آتی همان قیمت کشف شده در حراج تک قیمتی خواهد بود که مبنای حد نوسان قیمت روزانه برای ادامه معاملات در حراج پیوسته قرار خواهد گرفت. بدیهی است در صورت عدم انجام معامله در حراج تک قیمتی قرارداد آتی متوقف و مجدداً همین فرآیند روز کاری بعد تکرار می‌شود. این اطلاعیه در ت..

 • مدیر سایت
  تعریف ۱۲ میلیارد دلار طرح معدنی تا ۱۴۰۴

  تعریف ۱۲ میلیارد دلار طرح معدنی تا ۱۴۰۴ معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از تعریف ۱۲ میلیارد دلار طرح در بخش معدن و صنایع معدنی تا سال ۱۴۰۴ خبر داد و گفت: اکنون ۴۵ درصد معادن واگذار شده کشور غیرفعال هستند و با ارزیابی انجام شده کمبود نقدینگی، مشکل زیرساخت و وجود ذخایر کم، عمده مشکلات آنها را تشکیل می‌دهد. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید شنبه ، ۲۷ آذر ۱۴۰۰ زمان : ۱۹:۵۱:۰۱ وجیه اله جعفری در نشست هم‌اندیشی وزیر صنعت، معدن و تجارت با نهادهای سرمایه گذار و هم افزایی و تبادل نظر برای توسعه سرمایه‌گذاری در بخش صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: امروز ۸۵ شرکت بورسی بخش معدن و صنایع معدنی‌ ۲۸ درصد بازار ارزش بازار سرمایه را تشکیل می‌دهند. همچنین ۹۸ درصد معادن کشور از معادن کوچک هستند و عمده آنها در ۲۰ کیلومتری اطراف روستاها قرار گرفته‌اند. رئیس هیات عامل ایمیدرو، با بیان اینکه ایمیدرو تا امروز ۲۹.۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری انجام داده است، گفت: تا سال ۱۴۰۴ افزون بر ۱۲ میلیارد دلار طرح در حوزه معدن و صنایع معدنی تعریف شده که در حال سرمایه‌گذاری است و با برنامه‌ریزی‌های انجام ش..

۱۳۸۵ © کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آرتین پولاد محفوظ است.

بالا