• مدیر سایت
  فولادسازان چه راهکارهایی برای رویارویی با بحران انرژی دارند؟

  به گزارش چیلان ، نشست هم اندیشی رسته ذوب قوس الکتریکی و کوره‌ بلند انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، ابتدای این هفته با حضور مدیران عامل و ارشد بیش از ۲۰ شرکت فولادی برگزار شد. امین ابراهیمی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان و نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران که مدیریت این نشست را بر عهده داشت در خصوص جزئیات آن به چیلان گفت: محدودیت‌های برقی فولادسازان در ماه‌های گرم پیش رو، هماهنگی تامین برق از بورس انرژی و بررسی تازه‌ترین مقررات ارزی محورهای اصلی این نشست را تشکیل می‌داد. سه راهکار برای جبران کمبود انرژی به گفته نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، نشست هم‌اندیشی فولادسازان بزرگ کشور در دو بخش برگزار شد. در بخش نخست به موضوعات برق و بورس انرژی پرداخته شد. بحران انرژی در صنعت فولاد را می‌توان از سه ناحیه مدیریت کرد؛ اول تولید انرژی‌های تجدیدپذیر، دوم صرفه‌جویی خانوار و سوم افزایش تولید نیروگاه‌ها توسط دولت. ابراهیمی در این باره گفت: انرژی حاصل از هر سه منبع یادشده قرار است در بورس انرژی عرضه و بر سر آنها رقابت شود و هیچ یک از این سه مورد مگر در شرایط فوق العاده دچار محدودیت ن..

 • مدیر سایت
  ذوب‌آهن اصفهان با تولید ریل، سرآمد بومی سازی در کشور است

  به گزارش چیلان ،مهدی کوهی مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان در این جلسه گفت : این مجتمع عظیم صنعتی از سالیان گذشته برای تولید ریل ملی سرمایه گذاری عظیم کرد و بر این اساس برخی از تجهیزات مورد نیاز تولید این محصول را از کشور آلمان وارد نمود . سپس با دانش و اندیشه تلاشگران کارخانه و بر اساس استاندارد جهانی، ریلی ملی به عنوان یک افتخار ملی در کانون صنعت فولاد کشور تولید شد و خودکفایی به یاد ماندنی در تاریخ صنعت کشور بر پایه شعار «ما می‌توانیم» به ثبت رسید تا کشور از واردات محصولی ارز بر بی نیاز شود. وی افزود : ذوب‌آهن اصفهان از سالیان دور و در زمانی ریسک تولید ریل ملی را پذیرفت که کمتر مجموعه ای به تولید داخل فکر می کرد لذا می‌توانم بگویم این شناسنامه صنعت فولاد کشور،سرآمد تولید تولید داخل و الگویی عملیاتی برای سایر صنایع کشور در عرصه بومی سازی قلمداد می شود. مدیرعامل شرکت تصریح کرد : امروز با افتخار اعلام می کنم بیش از ۱۳۰ هزار تن از این محصول استراتژیک با تلاش و کوشش همکارانم در ذوب‌آهن اصفهان تولید شده و در اقصی نقاط کشور مورد استفاده قرار گرفته است. مهدی کوهی با بیان اینکه هم اکنون ۶۷ هزار تن..

 • مدیر سایت
  دیروز عمان امروز امارات؛ مقصد بعدی وَله کجاست؟ / غول سنگ آهن جهان در امارات مگاهاب تولید فولاد احداث می‌کند

  به گزارش چیلان ، شرکت برزیلی وَله در جایگاه بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن و نیکل جهان در امتداد توسعه حضور خود در خاورمیانه با شرکت اِی‌دی‌پورتز نیز یک یادداشت تفاهم امضا کرده است. اِی‌دی‌پورتز توسعه‌دهنده انحصاری بنادر و زیرساخت‌های مرتبط با آن در ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی است. با امضای این تفاهم‌نامه یک مگاهاب در ابوظبی ایجاد خواهد شد. این مگاهاب محل استقرار مجتمع‌های صنعتی است که به تولید محصولات فولادی اختصاص دارد، محصولاتی که در ساخت آنها کربن کمی تولید و منتشر می‌شود. فولاد تولیدی در مگاهاب ابوظبی در بازارهای داخلی و خارجی عرضه خواهد شد. زمین و تجهیزات ایجاد این پروژه را گروه مناطق اقتصادی خلیفه ابوظبی (KEZAD) با تجهیز به فناوری‌های پیشرفته تامین خواهد کرد تا سالانه ۵۰ میلیون تن محموله فولادی از این مگاهاب به بندر خلیفه ارسال شود. گفتنی است چندی پیش از امضای این یادداشت تفاهم، وله توافق‌نامه‌‌ای با شرکت‌های بندر الدقم و المرافق در عمان امضا کرده بود؛ در پی این توافق یک مجتمع یکپارچه صنعتی برای تولید فولاد سبز در منطقه ویژه اقتصادی الدقم کشورعمان احداث خواهد شد.

 • مدیر سایت
  ۳ سناریو برای قطعی برق فولادسازان /مکاتبه انجمن فولاد با شرکتهای فولادی برای اعلام میزان برق مصرفی مورد نیاز با قید فوریت

  به گزارش چیلان ، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران طی نامه ای با مهر فوری از اعضای خود خواسته با توجه به اینکه مقرر است برنامه مشترک وزارتخانه های صمت و نیرو برای اعمال محدودیت های برق کارخانجات زنجیره فولاد پیش از نیمه خردادماه نهایی شود، میزان برق مصرفی مورد نیاز خود را سریعاً به این انجمن اعلام کنند. اطلاعات خواسته شده در نامه انجمن فولاد حاکی از آن است که ظاهراً در جلسات مشترک بین وزارتخانه های صمت و نیرو، بر تدوین ۳ سناریو برای اعمال محدودیت برقی صنعت فولاد توافق شده است. این سناریوها شامل تولید با ۷۰ و ۵۰ درصد ظرفیت و همچنین تولید در سطح حداقل میزان ممکن در حال پیش بینی و جمع بندی است و احتمالاً از هفته آینده اجرایی شود.

 • مدیر سایت
  اکتشاف،پیشران زنجیره آهن و فولاد در افق ۱۴۱۰

  مهندس وحید سیدعلی مدیرعامل شرکت توسعه معادن فولاد خوزستان در گفتگو با چیلان تامین مواد اولیه را مهم ترین چالش امروز صنایع فولادسازی کشور دانست و بر ضرورت فرآوری سنگ آهن های هماتیت تاکید و تصریح کرد که تکنولوژی آن در داخل کشور موجود است. وی با بیان اینکه شرکت توسعه معادن فولاد خوزستان در زمینه اکتشاف، استخراج، فرآوری، بهره‌برداری و بازرگانی در حوزه صنعت و معدن کشور به عنوان بازوی کمکی گروه فولاد خوزستان به فعالیت می‌پردازد، از برنامه این شرکت برای توسعه معادن کوچک مقیاس خبر داد… تدوین برنامه برای توسعه معادن کوچک مقیاس مهندس وحید سیدعلی در خصوص اهداف و فعالیت های شرکت توسعه معادن فولاد خوزستان به چیلان گفت: با توجه به نیاز شرکت فولاد خوزستان همچون سایر شرکت‍های فولادی به تأمین به‌موقع مواد اولیه و نیز عدم توازن عرضه و تقاضای سنگ آهن در کشور و از سوی دیگر در نظر گرفتن این موضوع که در حوزه اکتشاف می‌توان در پی اقدامات بهینه و به‌صرفه‌تری بود، تأسیس شرکت توسعه معادن فولاد خوزستان به‌منظور رفع چالش تأمین پایدار مواد اولیه، با رویکرد اکتشاف، استخراج، بهره‌برداری و بازرگانی پس از بررسی و آس..

 • مدیر سایت
  نامه توانیر مورد توافق وزارتخانه صمت نیست / وزارت صمت با این کاهش سهمیه برق فولادی‌ها امسال موافق نیست

  به گزارش چیلان ، سیف‌الله امیری، مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت معدن و تجارت در گفت‌وگوی اختصاصی با چیلان درباره نامه‌ای که اخیرا شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع برق ایران (توانیر) با موضوع مدیریت بار صنایع انرژی‌بر، سیمان و فولاد در شرکت‌های توزیع منتشر کرده گفت: وزارت صمت نه تنها از این نامه خبر ندارد بلکه هیچ دخل و تصرفی هم در تدوین آن نداشته، بنابراین محتوای نامه از نظر این وزارتخانه قابل‌قبول نیست. وی افزود: توانیر این نامه را به طور مستقل تهیه و ارسال کرده و در این زمینه هیچ توافقی با وزارت صمت نداشته است. امیری تصریح کرد: فولادی‌ها در زمستان با کمبود گاز و در تابستان با کمبود برق رو‌به‌رو هستند و وزارت صمت به دنبال این است که کمترین محدودیت انرژی به فولادی‌ها تحمیل شود. گفتنی است در نامه‌ توانیر خطاب به مدیران عامل شرکت‌های توزیع نیروی برق تصریح شده است که صنایع انرژی‌بر از جمله صنعت فولاد از ۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور با کاهش چشمگیر بار الکتریکی رو‌به‌رو خواهند شد. وزارت صمت در تلاش برای حل بحران انرژی فولادی‌هاست مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت در تشریح تلاش‌های این و..

 • مدیر سایت
  شرکت برزیلی کارخانه تولید فولاد در عمان احداث می‌کند / تشدید نفوذ غول سنگ آهن جهان به خاورمیانه

  به گزارش چیلان به نقل از استیل‌اوربیس، شرکت برزیلی وَله در جایگاه بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن و نیکل جهان توافق‌نامه‌هایی با شرکت بندر الدقم و شرکت المرافق در عمان امضا کرده است. در پی توافق‌ حاصل شده بین این سه شرکت یک مجتمع یکپارچه صنعتی برای تولید فولاد سبز در منطقه ویژه اقتصادی الدقم کشور عمان احداث می‌شود. این مجتمع با استفاده انرژی‌های پاک و هیدروژن، بریکـت گرم آهن اسفنجی و دیگر محصولات زنجیره فولاد را که در تولید آنها کربن کمی منتشر می‌شود، تولید خواهد کرد. جانمایی این مجتمع به دلیل مجاورت با بازارهای منطقه‌ای همچون هند، افریقا و شورای همکاری خلیج فارس امتیاز ویژه‌ای به شمار می‌آید. پیش ازاین نیز وله یادداشت‌ تفاهم‌هایی با شرکت راه آهن عمان و شرکت راه آهن الاتحاد امارات متحده عربی امضا کرده بود تا از شبکه ریلی امارات-عمان برای انتقال سنگ آهن و گندله استفاده کند.

 • مدیر سایت
  تعرفه سنگین ۲۰ تا ۳۵ درصدی اتحادیه اروپا بر واردات فولاد/ شکایت هند به سازمان تجارت جهانی علیه اتحادیه اروپا

  به گزارش چیلان به نقل از استیل‌اوربیس، مقامات دولتی هند از تصمیم خود برای ارائه شکایت به سازمان تجارت جهانی خبر داده‌اند؛ دلیل این شکایت مالیات ۲۰ تا ۳۵ درصدی است که اتحادیه اروپا بنا دارد بر واردات کالاهایی وضع کند که در ساخت آنها کربن زیادی تولید و منتشر می‌شود. فولاد و سنگ آهن نیز از جمله این محصولات هستند. وضع این مالیات نه تنها برای هند بلکه برای بسیاری از کشورهای در حال توسعه یک مانع جدی تجاری به شمار می‌آید. این مالیات قرار است از سه سال دیگر و سال ۲۰۲۶ میلادی اخذ شود. مقامات هند همچنین اظهار کرده‌اند این کشور اکنون در تکاپو برای اجرای تعهداتی است که در پیمان پاریس به آنها متعهد شده است. هند در پیمان پاریس تعهد داده انتشار کربن را تا سال ۲۰۷۰ میلادی (۱۴۴۹ خورشیدی) به صفر برساند. در همین حال برنامه اتحادیه اروپا این است که تا سال ۲۰۵۰ میلادی (۱۴۲۹ خورشیدی) به این نقطه برسد به همین دلیل می‌خواهد مالیات یادشده را دریافت کند.

 • مدیر سایت
  صنعت فولاد چوب عدم آینده‌نگری دولت در بخش انرژی را می‌خورد/ خلل در روند تولید و صادرات فولاد با ابلاغیه توانیر

  به گزارش چیلان ، پس از گذشت تنها چند هفته از پایان محدودیت‌هایی که فولادسازان کشور برای مصرف گاز در ماه‌های سرد سال گذشته متحمل شدند، حالا برنامه محدودیت برق برای فصول گرم به آنها ابلاغ شده است. این برنامه را شرکت توانیر روز ۲۳ اردیبهشت در نامه‌ای مزین به شعار «رشد تولید» ارائه کرد؛ غافل از اینکه تولید زیرساخت می‌خواهد و محدودسازی انرژی پیامدی جز اختلال در رشد تولید ندارد. بنا بر نامه توانیر محدودیت‌ها در مصرف برق صنایع انرژی‌بر کشور از نیمه خرداد آغاز می‌شود و تا نیمه شهریور ادامه دارد و از آنجا که صنایع فولادی هم در گروه صنایع انرژی‌بر قرار دارند، این محدودیت‌ها بر آنها نیز تحمیل شده است. جزئیات ابلاغیه توانیر برای صنعت فولادفولاسازان بنا بر محتوای نامه یادشده فولادسازان بیشترین محدودیت را در روزهای ۲۴ تیر تا ۲۴ مرداد متحمل می‌شوند و در این روزها با کاهش ۹۰ درصدی بار از ساعت ۱۱ تا ۲۳ مواجه خواهند بود. این اتفاق به معنای توقف کامل تولید در روزهای یادشده است. در روزهای دیگر هم کاهش فشار ۳۰ و ۶۰ درصدی برقرار است که اگر تولید را متوقف نکند، حجم آن به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد. این ا..

 • مدیر سایت
  حجم قاچاق فولاد از ایران و افغانستان به پاکستان به مرز هشدار رسیده / نامه هشدارآمیز انجمن فولاد پاکستان درباره زیان ۲۵ میلیارد روپیه ای از قاچاق فولاد / فولادسازان پاکستانی در کشمکش با واردات غیرقانونی ۵۰۰ هزار تن میلگرد

  به گزارش چیلان ، انجمن فولادسازان بزرگ پاکستان (PALSP) به هیات فدرال درآمد (FBR) این کشور در خصوص افزایش واردات قاچاق میلگردهای فولادی از مبدا ایران و افغانستان به پاکستان هشدار جدی داده است. در متن این گزارش افشاگرایانه که هفته گذشته منتشر شده، عنوان شده، انجمن فولادسازان بزرگ پاکستان اخیرا نامه‌ای به هیات یادشده نوشته و در آن اظهار کرده که قاچاق بی‌رویه میلگردهای فولادی از ایران و افغانستان به مرز هشدار رسیده و این تهدیدی جدی را متوجه صنعت فولاد پاکستان می‌کند. خسارت ۲۵ میلیارد روپیه‌ای پاکستان از قاچاق فولاد ‌ انجمن فولادسازان بزرگ پاکستان تخمین می‌زند که نزدیک به ۵۰۰ هزار تن فولاد سالانه به پاکستان قاچاق می‌شود و این اتفاق ضرر ۲۵ میلیارد روپیه‌ای را به دلیل پرداخت نشدن مالیات بر واردات به پاکستان تحمیل می‌کند. وجید بوخاری دبیرکل PALSP است. او در این باره گفته که ابعاد این قاچاق بی‌سابقه است و به سطوح بالایی رسیده بنابراین اگر اقدام فوری صورت نگیرد، صنعت فولاد در پاکستان آسیب‌های جدی را متحمل می‌شود. کمیته نخست وزیر پاکستان برای پیگیری قاچاق فولادسازان بزرگ پاکستان در سراسر ا..

 • مدیر سایت
  رشد ۶ درصدی تولید تختال در فولاد هرمزگان

  به گزارش چیلان ،عطاالله معروفخانی در تشریح این رکوردها بیان کرد: شرکت فولاد هرمزگان به‌عنوان یکی از فولادسازان پیشرو در عرصه تولید، همواره روبه‌جلو حرکت نموده و به‌ویژه طی دو سال گذشته حتی باوجود محدودیت‌های شدید در حوزه انرژی با رکوردشکنی‌های روزانه، ماهانه و سالانه، ثابت کرده است که مشکلات عزم مدیران و کارکنان را برای دست‌یابی به اهداف استوارتر می‌نماید. وی عنوان کرد: در فروردین‌ماه توانستیم ۱۵۶ هزار و ۲۳۷ تن تختال تولید و از رکورد آذرماه سال ۱۴۰۱ عبور کنیم. اما این رکورد در اردیبهشت‌ماه نیز ادامه یافته است و توانستیم با تولید ۱۵۶ هزار و ۵۶۵ تن تختال در این ماه شاهد رکوردشکنی دیگر از فولاد هرمزگان باشیم. مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان تأکید کرد: با ثبت دو رکورد تولید ماهانه از ابتدای سال جاری، درمجموع توانستیم ۳۱۲ هزار و ۸۰۲ تن تختال تولید کنیم که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۶ درصدی را نشان می‌دهد. ضمن اینکه ثبت دو رکورد متوالی و این میزان تولید در نوع خود یک رکورد جدید در تاریخ فولاد هرمزگان محسوب می‌شود. معروفخانی با اشاره به تدابیر اندیشیده شده برای افزایش تولید و ثبت ..

 • مدیر سایت
  گام‌های بلند توسعه معادن و فلزات در غرب کشور

  به گزارش چیلان ،صفری ضمن اشاره به ۲۰ تا ۳۰ برابر شدن میزان حفاری در این شرکت نسبت به سال‌های گذشته، بیان کرد: سال گذشته ۶۰ هزار متر حفاری اکتشافی در محدوده‌های صبانور انجام گرفت که باعث افزایش قابل توجه ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون تنی ذخایر در این شرکت شد. وی افزود: با توجه به این که طرح جامع اکتشافی برای صبانور تدوین شده و برنامه‌های حفاری ادامه دارد، پیش‌بینی می‌شود همچنان این افزایش ذخایر ادامه داشته باشد. معاون امور معادن و صنایع معدنی «ومعادن» ادامه داد: با توجه به افزایش ذخایر قابل توجه در این مجموعه، ظرفیت واحد در دست احداث کنسانتره گلالی از یک میلیون تن به ۲ میلیون تن افزایش پیدا کرده و ظرف حداکثر یک ماه آینده عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود و مدت زمان ۳۰ ماه برای رسیدن به مرحله بهره‌برداری پیش‌بینی شده است که پس از آن ۲ میلیون تن کنسانتره به مجموع ظرفیت تولید صبانور افزوده شده و به ۳.۶ میلیون تن خواهد رسید. صفری افزود: منتظر نتایج حفاری اکتشافی در منطقه شهرک هستیم تا با تخمین ذخایر و طراحی‌های لازم، با در نظر گرفتن توسعه متوازن در زنجیره، احداث ظرفیت جدید یک تا ۲ میلیون تنی تولید کنسانتر..

 • مدیر سایت
  بررسی مصرف جهانی فولاد ضدزنگ در سال جاری و آینده میلادی/ کدام محصول بیشتر مصرف می‌شود؛ نورد گرم یا سرد؟  

  به گزارش چیلان به نقل از استیل‌اوربیس، بنا بر داده‌های گزارشی که انجمن بین‌المللی فولاد ضدزنگ (ISSF) منتشر کرده است، پیش‌بینی می‌شود مصرف جهانی فولاد ضدزنگ در سال جاری میلادی تغییر چشمگیری نداشته باشد و همین جریان کنونی ادامه پیدا کند، اما برای سال آینده میلادی افزایش ۳.۶ درصدی مصرف این محصول در سراسر جهان پیش‌بینی می‌شود. داده‌های گزارش انجمن یادشده همچنین حاکی از این است که مصرف فولاد ضدزنگ چین در سال ۲۰۲۳ تنها حدود ۱.۱ درصد بیشتر از سال گذشته خواهد بود و در دیگر نقاط آسیا به غیر از چین نیز مصرف این محصول سه درصد رشد سالانه خواهد داشت. مصرف فولاد ضدزنگ در امریکا نیز در سال ۲۰۲۳ میلادی ۴.۱ درصد کمتر از سال ۲۰۲۲ خواهد بود. افزون بر اینها انتظار می‌رود مصرف جهانی فولاد ضدزنگ به تفکیک نورد گرم و نورد سرد در سال جاری میلادی تغییر چندانی نداشته باشد و هر یک به ترتیب تنها ۰.۲ درصد کاهش مصرف سالانه را تجربه خواهند کرد. همچنین در سال ۲۰۲۴ میلادی مصرف جهانی انواع فولاد ضدزنگ نورد گرم و نورد سرد به ترتیب ۵.۲ و ۳.۲ درصد رشد سالانه خواهد داشت. پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۴ میلادی، مصرف فولاد ضد..

 • مدیر سایت
  کارنامه معاملات فولاد / درس هایی که باید از بازار گرفت

  به گزارش چیلان ،گزارش چیلان از روند معاملات فولادی بورس کالا در سال ۱۴۰۱ نشان می دهد که قیمت ها پس از یک دوره نزول در فصل بهار و سپس کف سازی در بازه چند ماهه مرداد تا آبان ماه، همزمان با اعمال محدودیت های گاز بر واحدهای تولیدکننده آهن اسفنجی وارد روند صعودی شد که جهش سریع نرخ ارز و رشد قیمت های جهانی، این روند را تشدید کرد و زمستان داغ برای معاملات فولاد در بورس کالا ساخت. راهبردهای سیاستگذاران برای مقابله با روند بازار مثل ابطال معاملات هم همچون تجربه های قبلی شکست خورد و باز هم روند بازار بر خواست دولت غلبه کرد. این روند در اسفندماه با مدیریت انتظارات تورمی و کاهش نرخ ارز از یک سو و افزایش حجم تولید و عرضه کارخانجات زنجیره فولاد با رفع محدودیت های گازی، تغییر فاز داد و سیاست های دولت مبنی بر محدود سازی (مدیریت) تقاضا، الزام به عرضه کل تولید و تغییر فرمول تعیین قیمت پایه عرضه در بورس کالا، کاتالیزوری برای سرعت این تغییر فاز شد به طوری که طی یک هفته، قیمت آهن اسفنجی ۱۸ درصد ریزش کرد! آنچه چیلان در این گزارش و نمودار های زیر ارائه کرده است، نشان می دهد که تاثیر دو عامل کلیدی افزایش نر..

 • مدیر سایت
  چالش‌های تأمین‌کنندگان برتر زنجیره آهن و فولاد کشور

  بومی‌سازی تجهیزات صنعت فولاد و صنایع معدنی در پولاد تجهیز ایرسا بومی‌سازی تجهیزات، عدم وابستگی به شرکت‌های تولید کننده خارجی در زمینه‌ی تجهیزات کوره های قوس الکتریکی از مهمترین دستاوردهای ما در صنعت فولاد می باشد. طراحی و مهندسی پایه، طراحی نهایی و تحقیق و توسعه در زمینه ی حل مشکلات، ساخت، نصب و بهره برداری و انجام عملیات اتوماسیون خط تولید نیز از جمله خدمات این شرکت می باشد. با توجه به اینکه صنعت فولاد ایران، فناوری و دانش مورد نیاز را از شرکت های بزرگ جهان همچون «دانیلی»، «نیپون» و غیره اخذ کرده است، با بررسی و رد گیری تولیدات این کمپانی ها و رصد عملکرد آنها، همچنین با محقق شدن برنامه های داخلی سازی در سال های گذشته به این جمع بندی رسیدیم که ما قادر به تولید بسیاری از تجهیزات مورد نیاز در داخل ایران هستیم البته در نظر داشته باشید که در مباحث بومی سازی باید صرفه اقتصادی را در نظر داشت. چالش تأمین انرژی برای سازندگان دانش‌بنیان مشکلات محدودیت گاز و برق در واحدهای تولیدی شرایط بسیار سختی را برای ما در زمینه تولید داشته که متاسفانه تاثیرات منفی در زمان‌بندی قراردادها و قیمت های تمام ..

 • مدیر سایت
  بررسی تقاضای جهانی فولاد در سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ میلادی / کدام مناطق فولاد بیشتری می‌خواهند؟

  به گزارش چیلان ، آمار انجمن جهانی فولاد از تقاضای جهانی این فلز در سال‌های جاری و آینده میلادی حکایت از آن دارد که تقاضای بین‌المللی برای فولاد در سال ۲۰۲۳ میلادی یک میلیون و ۸۲۲ هزار تن است؛ این میزان در مقایسه با سال گذشته ۲.۳درصد رشد داشت. در سال ۲۰۲۴ میلادی نیز تقاضای جهانی فولاد با ۱.۷ درصد رشد سالانه به یک میلیون و ۸۵۴ هزار تن خواهد رسید. تقاضای فولاد به تفکیک مناطق مختلف جهان انجمن جهانی فولاد همچنین آمار تقاضای جهانی این کامودیتی را به تفکیک مناطق مختلف جهان به شرح زیر پیش‌بینی کرده است؛ تقاضای فولاد خاورمیانه در سال ۲۰۲۳ با رشد سالانه ۲.۲ درصدی ۵۲ میلیون تن و در سال ۲۰۲۴ با رشد سالانه ۳.۲ درصدی به ۵۴ میلیون تن خواهد رسید. تقاضای فولاد در روسیه و دیگر کشورهای سی‌آی‌اس به همراه اوکراین در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال گذشته ۳.۵ درصد کاهش می‌یابد و ۵۲ میلیون تن خواهد بود. این رقم در سال ۲۰۲۴ با شش درصد رشد به ۴۵ میلیون تن می‌رسد. تقاضای فولاد افریقا در سال ۲۰۲۳، ۰.۲ درصد کمتر از سال ۲۰۲۲ به حجم ۴۱ میلیون تن خواهد بود؛ این حجم در ۲۰۲۴ چهاردرصد رشد سالانه خواهد داشت و ۴۲ میلیون تن خواهد..

 • مدیر سایت
  نقدی بر مدیریت دستوری در بازار فولاد/ کنترل همه مولفه های بازار فولاد امکان پذیر نیست

  به گزارش چیلان ،تولید فولاد کشور در سال قبل، علی رغم چالش مهمی به نام انرژی، توانست رشد حدود ۱۰ درصدی نسبت به سال قبل داشته باشد و مجدداً به کانال ۳۰ میلیون تنی بازگردد. صادرات فولاد هم با وجود سرعت گیرهای موجود داخلی و روند نزولی قیمت های جهانی، به مرز ۱۱ میلیون تن معادل حدود ۶ میلیارد دلار رسید. چندین طرح توسعه فولادی در سال اخیر در اقصی نقاط کشور به ویژه در بخش خصوصی به بهره برداری رسید که در سال های آتی ظرفیت اقتصاد صنعتی کشور را افزایش خواهد داد. علاوه بر این در حوزه هایی همچون بومی سازی و توسعه تکنولوژی، ضمن نصف شدن ارزبری تولید فولاد، فرهنگ نوآوری در این صنعت شکل گرفته که در سال جاری، نمودهای امیدوارکننده ای از آن ارائه شد. خبرهای خوبی که از تولید محصولات کیفی و با ارزش افزوده بالا در کارخانجات مختلف فولادی در یک سال اخیر منتشر شده، نشان از ریل گذاری صحیح صنعت فولاد ایران دارد. مقررات زدایی، اولویت اصلی دولت همه دولت ها طی چندین دهه گذشته با نیت توسعه صنعتی و اقتصادی کشور و در عین حال افزایش قدرت خرید مردم از طریق کنترل تورم و نقدینگی و همچنین توزیع عادلانه ثروت در بین جامع..

 • مدیر سایت
  محدودیت برق صنایع فولادی، سیمانی و انرژی‌بر ابلاغ شد

  به گزارش چیلان ، وزارت نیرو (شرکت توانیر)، در سربرگ سازمانی که مزین به رشد تولید است، محدودیت‌ مصرف برق شرکت‌های فولادی را اعلام کرد. این محدودیت‌ها از خردادماه تا پایان فصل گرما (از تاریخ ۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور) اعمال خواهد شد. جزئیات محدودیت مصرف برق صنایع فولادی را در نامه پیوست مشاهده کنید. – از‌ ۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور، کاهش بار ۳۰ درصدی – از ۱ تیر تا ۳۱ مرداد، کاهش بار ۶۰ درصدی – از ۲۴ تیر تا ۲۴ مرداد، کاهش بار ۹۰ درصدی محدودیت‌های فوق از محدوده ساعت ۱۱ صبح تا ۱۱ شب ابلاغ شده است.

 • مدیر سایت
  فولاد هرمزگان و تولید محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر

  به گزارش چیلان ،عطاالله معروفخانی به همراه جمعی از مدیران شرکت از خط تولید بازدید کرد که این بازدید با ریخته‌گری یک گرید جدید در فولاد هرمزگان همراه شد که یکی از سخت‌ترین و پیشرفته‌ترین گریدهای فولادی و دارای ارزش افزوده بالا است. در این بازدید مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان با اشاره به رویکرد شرکت برای تولید محصولات جدید، بیان کرد: امروزه در بازارهای داخلی و جهانی رقابت میان فولادسازان بسیار دشوار شده و قطعا در سال جاری نیز این رقابت سخت‌تر خواهد بود. از این رو در فولاد هرمزگان رویکرد اصلی، تولید محصولات ویژه و دارای ارزش افزوده بالا برای کسب بازارهای جدید و رقابت‌پذیری بیشتر در مقابل سایر فولادسازان است؛ضمن اینکه گریدهای خاص فولادی دارای قیمت بالاتر و ارزش افزوده بیشتر هستند و تولید و فروش آن‌ها می‌تواند به درآمدزایی بیشتر شرکت کمک کند. وی تصریح کرد: خوشبختانه کارکنان زحمتکش فولاد هرمزگان توانستند در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ماه یکی از گریدهای فولادی گروه ۶ با عنوان ۶۲۳۸ را برای نخستین بار تولید کنند که این گرید و یک گرید دیگر که در روزهای گذشته در فولاد هرمزگان تولید شد، جزو دشوارترین گریده..

 • مدیر سایت
  ثبت رکورد کمترین میزان مصرف الکترود گرافیتی در ناحیه فولادسازی فولاد مبارکه

  به گزارش چیلان ،با تلاش کارکنان ناحیه فولادسازی و بهینه‌سازی فرایند، مصرف الکترود سایز ۶۰۰ میلی‌متر در کوره‌های قوس الکتریکی فولاد مبارکه در فروردین‌ماه ۱۴۰۲ به ۱.۶۰ کیلوگرم به ازای هر تن مذاب کاهش یافت، در همین خصوص مسئولان و کارشناسان این ناحیه درباره علل کاهش مصرف الکترود در فروردین‌ماه چنین گفتند: سید میثم هاشمی، مسئول الکترود گرافیتی ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم میزان مصرف الکترود در مدت مشابه سال ۱۴۰۱ به میزان ۱.۷۶ کیلوگرم بر تن مذاب بوده است که در فروردین‌ماه سال جاری ضمن کاهش ۹.۱ درصدی، صرفه‌جویی قابل‌توجهی برای شرکت حاصل شده است. کسب این موفقیت مهم حاصل تلاش جمعی همکاران ازجمله گروه فنی تولید، کارکنان تولید و تعمیرات کوره‌های قوس الکتریکی و همکاران بخش الکترود کوره‌های قوس، بهینه‌سازی فرایند، کاهش توقفات و افزایش آماده‌به‌کاری تجهیزات و همچنین تنظیمات مداوم کوره‌ها بوده است. بهنام ادیبی، کارشناس تولید کوره‌های قوس الکتریکی در فرایند فولادسازی با کوره قوس، الکترود یکی از مواد مصرفی استراتژیک و گران‌قیمت محسوب می‌شود و کنترل مصرف و کاهش حداکثری آن از اولویت زیادی برخوردا..

 • مدیر سایت
  تیرآهن H۲۴ در ذوب‌آهن اصفهان تولید شد

  به گزارش چیلان ،مراسم رونمایی از تیرآهن H۲۴ ؛ محصول جدید ذوب‌آهن اصفهان که به سبد محصولات ارزش افزای این شرکت اضافه شد، با حضور مرتضی محمدی رئیس هیات مدیره هلدینگ صدرتامین، مهدی کوهی مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان و جمعی از مسئولین و تلاشگران این شرکت یک شنبه ۲۴ اردیبشهت ماه در سالن تشریفات و کارگاه نورد ۶۵۰ این مجتمع عظیم صنعتی برگزار شد . مزایای تیرآهن H۲۴ که برای اولین بار به همت تلاشگران ذوب‌آهن اصفهان در ایران تولید شد بدین ترتیب است : طراحی جسورانه و تولید باکیفیت از شمش ۲۵۰*۳۲۰، دوستدار محیط‌زیست و باقابلیت بازیافت صددرصدی، افزایش استحکام و کاهش هزینه سازه‌های فولادی، تسریع در ساخت‌وساز و افزایش فضای مفید ساختمان. ذوب‌آهن اصفهان دانشگاه صنعت فولاد کشور است آیت ا… رهبر مسئول هماهنگی تبلیغات اسلامی ذوب‌آهن در این آیین گفت: این مجتمع عظیم صنعتی ، دانشگاه صنعت فولاد کشور است و بخش مهمی از نیروی انسانی صنعت فولاد کشور را آموزش داده است. وی افزود : روزی که هیچ خبری از تولید فولاد در ایران نبود، ذوب‌آهن اصفهان بنیان نهاده شد و توسعه یافت و صنعت فولاد کشور را نیز توسعه داد. مسئول هماهنگی تبلیغ..

 • مدیر سایت
  ضرایب قیمتی زنجیره فولاد در هفته ای که گذشت

  به گزارش چیلان ، نکات قابل توجه معاملات زنجیره فولاد در هفته سوم اردیبهشت ۱۴۰۲ نسبت قیمت آهن اسفنجی به شمش فولادی به کمک کنترل شدید تقاضای آهن اسفنجی و تعیین دستوری قیمت پایه شمش و همچنین افزایش پیش پرداخت به ۳۰ درصد برای خرید شمش فولادی، مجددا به بالای ۶۰ درصد افزایش پیدا کرد. فاصله قیمتی بین شمش و میلگرد هم به لطف معاملات ۳۹ درصدی میلگرد و کنترل همه جانبه تقاضای شمش، معادل با ۱۱ درصد مدنظر بورس کالا و وزارت صمت به ثبت رسید. اتفاق مهم هفته در بورس کالا به روایت چیلان : خبری که بازار فولاد را در روزهای پایانی هفته متشنج کرد، افزایش قیمت پایه عرضه آهن اسفنجی برای هفته چهارم اردیبهشت بود. قیمت پایه آهن اسفنجی با یک تغییر فرمول ساده بیش از ۱۳۰۰ تومان بالاتر از قیمت فرمول مرسوم قبلی تعیین شد که جنجال زیادی به پا کرد. #شنیده_های_ چیلان حاکی از این است که این اقدام با هدف افزایش عرضه آهن اسفنجی و در نتیجه کاهش محدودیت های تقاضای آن صورت گرفته و بیش از ۱۵۰ هزار تن آهن اسفنجی را به تابلوی عرضه بورس کشانده است.

 • مدیر سایت
  صرفه‌جویی ۷۵ هزار دلاری در فولاد هرمزگان

  به گزارش چیلان ،محسن سلیمانی بیان کرد: بر اساس برنامه‌های تکلیف شده به واحد بومی‌سازی در راستای اهداف استراتژیک سازمان و بر طبق روند بومی‌سازی جهت تأمین قطعات و تجهیزات استراتژیک که تأمین آن‌ها میسر نیست و ارزبری زیادی برای سازمان و کشور دارد، بر آن شدیم که الکتروموتور پمپ اسکیل پیت ریخته‌گری که توان آن ۲۰۰ کیلووات و در رده الکتروموتورهای MV و از نوع عمود کار است را توسط صنعتگران توانای داخلی بومی‌سازی کنیم. وی افزود: پس از بررسی‌های صورت گرفته در این خصوص، سازندگان توانا را شناسایی و روند استعلام و ساخت آن را در خردادماه سال ۱۴۰۱ شروع کردیم. با توجه به حساسیت این الکتروموتور در روند تولید، پس از ابلاغ سفارش به سازنده از مراحل ساخت آن بازدید به عمل آمد و تست‌های نهایی الکتروموتور در کارخانه سازنده انجام شد و مورد تأیید قرار گرفت. کارشناس بومی‌سازی و مهندسی قطعات و تجهیزات فولاد هرمزگان خاطرنشان کرد: در روند بومی‌سازی جهت حصول اطمینان بیشتر از عملکرد تجهیز، تأیید نهایی آن منوط به تست گرم تجهیز در محل اصلی خود است که این امر نیز با همکاری واحد تعمیرات ریخته‌گری در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ ب..

 • مدیر سایت
  اکتشافات در فلزات غیرآهنی سخت‌‌تر و پیچیده‌‌تر است

  به گزارش چیلان ،امین صفری، معاون امور معادن و صنایع معدنی گروه سرمایه‌‌گذاری توسعه معادن و فلزات درباره توسعه اکتشافات فلزات غیرآهنی می‌گوید که در ادامه آن را می‌‌خوانید: جایگاه احیا و سرمایه‌‌گذاری معادن کوچک و متوسط در فلزات غیر‌آهنی به چه صورت است؟ اگر می‌خواهیم در بخش صنایع معدنی، چه در حوزه فلزات آهنی و چه غیرآهنی و دیگر مواد معدنی، شاهد توسعه و تحول باشیم باید به پیشران‌‌ها توجه کنیم که این پیشران ذخایر معدنی است و مزیت ما نسبت به دیگر کشورها، وجود این ذخایر است. بخشی از این ذخایر به دلایل مختلف ممکن است متوقف شده باشند، بخشی اکتشاف نشده و بهره‌‌برداری از آن اتفاق نمی‌‌افتد. اگر ما بتوانیم معادن کوچک و متوسط را که به دلایل مختلف ممکن است اقتصادی نباشند یا مالک شرایط اقتصادی لازم را نداشته تا معدن را به بهره‌‌برداری برساند یا شرایط فنی مناسب نداشته باشند، به چرخه تولید بازگردانیم و ذخایر مورد نیاز صنعت را از این طریق تامین کنیم، اتفاق مثبتی روی خواهد داد. در فلزات غیر آهنی این موضوع جدی‌‌تر است، آن‌هم به این دلیل که تمرکز اکتشافات در بخش فلزات غیرآهنی کمتر بوده است. به غیر از شر..

 • مدیر سایت
  شرکت فولاد مبارکه اصفهان عضو انجمن جهانی فولاد شد

  به گزارش « چیلان »، اعضای هیات مدیره انجمن جهانی فولاد عضویت شرکت فولاد مبارکه را در این انجمن تبریک گفتند. شرکت امریکایی «نیوکسل‌استِینلس‌پلِیت» و شرکت چینی «وِی‌چی‌استیل‌اینداستریال» دو شرکتی دیگری هستند که همزمان با فولاد مبارکه به عضویت این انجمن درآمدند. انجمن جهانی فولاد یکی از بزرگ‌ترین انجمن‌های صنعتی دنیاست و اعضای آن در همه کشورهای بزرگ تولیدکننده فولاد جهان پراکنده هستند. اعضای این انجمن حدود ۸۵ درصد از تولید جهانی فولاد را در اختیار دارند. این انجمن فعالیت خود را از سال ۱۹۶۷ میلادی آغاز کرده و ابتدا «موسسه بین‌المللی آهن و فولاد» نام داشت. فولاد مبارکه در گروه اعضای حقیقی انجمن جهانی فولاد قرار دارد. اعضای حقیقی در این انجمن به فولادسازانی اطلاق می‌شود که فولاد خام تولید می‌کنند و به عنوان یک شرکت تجاری مستقل فعالیت دارند. طبق این گزارش، شرکت‌های دولتی نمی‌توانند به عضویت انجمن جهانی فولاد در جایگاه یک سازمان غیرانتفاعی دربیایند چون از آزادی عمل لازم برای اتخاذ تصمیم‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاری و فعالیت در یک اقتصاد بازارمحور برخوردار نیستند.

 • مدیر سایت
  گزارشی کاربردی برای فعالان بازار سرمایه و صنعت

  به گزارش چیلان ،در این گزارش روند میان‌مدت، سمت‌وسو و جهت‌گیری بازار در صنایع و سهام مختلف با بیشترین ارزش معاملات و بیشترین تاثیر بر شاخص، تلخیص و روند معاملات سهام گروه فولادی و سنگ آهنی به صورت روزانه، میان‌مدت و بلندمدت بررسی می‌شود که با دید وسیع‌تری، امکان مقایسه بازدهی ماهانه و سالانه این صنایع را در بازار سرمایه فراهم می‌کند. از آن‌جا که P/NAV شرکت‌های سرمایه‌گذاری به عنوان شاخصی برای مقایسه قیمت معاملاتی سهم و خالص ارزش روز دارایی‌های شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرد، این نیاز سهام‌داران و معامله‌گران روزانه محاسبه می‌شود. با توجه به این که کشور چین اصلی‌ترین تعیین‌کننده سمت‌وسوی بازار فولاد و سنگ آهن دنیاست، هر روزه مجموعه قیمت‌های معاملات زنجیره فولاد از سنگ آهن تا ورق گرم و میلگرد در بنادر چین استخراج شده و مهم‌ترین اطلاعات عددی در حوزه اقتصاد چین و بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد و سنگ آهن دنیا و موجودی انبارها، در اختیار مدیران و سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد؛ همچنین آخرین قیمت‌های زنجیره فولاد معامله شده در بورس کالای ایران نیز تلخیص گردیده و روند و معادل دلاری قیمت‌ها با بناد..

 • مدیر سایت
  کسب ۷ رکورد تولیدی مایه مباهات و افتخار فولاد خوزستان است

  به گزارش چیلان ، محمد نیکوکار قائم مقام مدیرعامل در حوزه بهره‌برداری و توسعه ضمن تبریک روز کارگر و معلم گفت: ۷ رکورد تولیدی در بخش‌های مختلف شرکت، مایه مباهات و افتخار می‌باشد. بنده به نوبه خود، از یکایک تلاشگران عرصه تولید شرکت فولاد خوزستان تشکر می‌کنم. وی افزود: همانگونه که مدیرعامل شرکت تاکید داشتند، سعی شود پروژه‌هایی همچون مگامدول زمزم ۳ در زمان تعیین شده به بهره‌برداری برسند. همچنین موانع راه اندازی پروژه RO برطرف شود و فعالیت های پروژه نیروگاه شرکت تسریع گردد. علیرضا مخبر دزفولی قائم مقام مدیرعامل در امور ستادی و مسئولیت‌های اجتماعی، نیز در پایان این جلسه با تبریک روزهای کارگر و معلم گفت: مهم ترین افتخار سال گذشته در شرکت فولاد خوزستان این است که رکوردهای تولید با حفظ جان کارکنان همراه شد و سالی بدون حادثه فوتی را پشت سر گذاشتیم. وی افزود: در اتفاقی بی سابقه، با موافقت مدیرعامل محترم دستورالعملی در این خصوص برای جبران تلاش های همکاران تهیه، تصویب و اجرا گردید که البته ممکن است دارای اشکالاتی باشد که به مرور رفع خواهد شد. مخبر دزفولی با ابراز خرسندی از اجرای برنامه های‌ فرهن..

 • مدیر سایت
  صنعت فولاد ایران رشید شده است / سرمایه‌گذاری در زنجیره فولاد به چه سمتی هدایت شود؟ / چگونه سرمایه گذاری های جدید را اقتصادی تر کنیم؟

  به گزارش چیلان ،مدیرعامل هلدینگ صدرتامین (تاصیکو) با تأکید بر اتخاذ استراتژی های تکمیل و تقویت زنجیره ارزش فولاد کشور به چیلان گفت: زنجیره تولید فولاد اصطلاحا به فرآیند استخراج سنگ آهن از معادن تا تولید محصول نهایی (تیرآهن، ورق و…) گفته می شود اما متناسب با نیازهای روز، زنجیره فولاد نیز دچار تغییر و تحولاتی شده است که نباید ساده از کنار آن گذشت. سرمایه‌گذاری در حوزه زیرساخت‌ها نادری در گفت و گو با چیلان به اهمیت پرداختن به مقوله انرژی در زنجیره آهن و فولاد کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به کمبودهایی که در حوزه انرژی در کشور به وجود آمده به نظر می رسد سرمایه گذاری ها در این بخش به درستی انجام نشده و اگرچه سرمایه گذاری هایی در یکی دو سال اخیر در حوزه نیروگاه های سیکل ترکیبی انجام شده ولی اکثر شرکت ها در این حوزه با توجه به عدم صرفه اقتصادی ورود نمی کنند. وی در ادامه تصریح کرد: می بایست از انرژی های نو با توجه به مزیت هایی که دولت در این حوزه ها گذاشته استفاده کرد. مدیرعامل تاصیکو در رابطه با سرمایه گذاری در حوزه زیرساخت ها به زیرساخت حمل و نقل نیز پرداخت و گفت: بحث سرمایه گذاری در زیرس..

 • مدیر سایت
  ضرورت برنامه تحولی در امور معادن ذوب آهن اصفهان

  به گزارش چیلان ،مهدی کوهی در این بازدید گفت: در اختیار گرفتن معدن ققنوس توسط ذوب آهن اصفهان اقدام بسیار ارزنده ای بود اما این شرکت برای توسعه فعالیت های معدنی خود اقدامات بسیاری پیش رو دارد و باید از ساختار تخصصی تر در بخش معدن برخوردار شود . مدیر عامل ذوب آهن اصفهان با تاکید بر ضرورت اجرای برنامه تحولی در امور معادن شرکت از جمله معدن ققنوس گفت :فعالیت ما در این منطقه به معدن ققنوس یک محدود نمی شود و باید برای معادن ققنوس ۲ و ۳ نیز اقدام کنیم . کوهی با بیان اینکه پیگیر سهمیه یک میلیون و ۷۵۰ هزار تنی سنگ آهن ذوب‌آهن اصفهان هستیم افزود: شناسایی ذخایر جدید و کاهش هزینه تولید از جمله مهمترین برنامه های تحولی است که در مدیریت معدن ققنوس یک باید دنبال شود. وی افزود: با توجه به اینکه قبل از برنده شدن ذوب‌آهن در مزایده معدن ققنوس ، این معدن تعطیل بود گفت: راه اندازی مجدد آن موجب اشتغال دوباره کارگران و پیمانکاران و در مجموع بهبود شرایط زندگی در منطقه شده است. وی با بیان اینکه برنامه تحولی در ذوب‌آهن اصفهان آغاز شده است ، بیان داشت: تولید فروردین ماه این مجتمع عظیم صنعتی بیش از گذشته بود و ..

 • مدیر سایت
  پیش‌بینی‌ها از بازار سنگ آهن و فولاد در ۲۰۲۳، با نگاهی به بازار در سال میلادی گذشته

  به گزارش چیلان ،گرچه در نیمه اول سال ۲۰۲۲ به دلیل اعمال محدودیت‌های کرونایی در چین، کاهش ساخت‌وساز و کاهش تقاضا و اختلال در زنجیره تامین، کاهش قیمت سنگ آهن رقم خورد اما با لغو محدودیت‌های کرونایی در فصل چهارم سال ۲۰۲۲ و بازگشایی مرزهای چین، نرخ سنگ آهن و به دنبال آن سایر محصولات زنجیره فولاد در مسیر صعودی قرار گرفت؛ البته در زمستانی که گذشت محدودیت‌های عرضه سنگ‌آهن، از جمله از سوی برزیل تحت تأثیر آب و هوا و محدودیت فصلی زمستانه در چین نیز به حمایت از قیمت‌ها در سه ماهه اول ۲۰۲۳ کمک کرد. روند شاخص سنگ آهن ۶۲% و قیمت سنگ آهن ۶۲% ایران در یک سال اخیر شاخص مدیران خرید کاربران جهانی فولاد (PMI) از ۴۹.۳ در فوریه به ۵۳.۲ در ژانویه افزایش یافت که نشان دهنده بهبود شرایط عملیاتی و بازگشت تولید کنندگان فولاد است. افزایش ۳.۹ واحدی عمدتا تحت تأثیر بازگشت سریع در آسیا (۵۴.۱) و بهبود شرایط در اروپا (۵۰.۵) است، در حالی که ایالات متحده با رکود ضعیف (۴۹.۳) همراه بوده است. تولید در بخش جهانی فولاد برای اولین بار در هفت ماه گذشته در ماه فوریه و با سریع‌ترین نرخ از ژوئن گذشته افزایش یافت. تولید کنندگان ..

 • مدیر سایت
  تعادل بازار فولاد با عرضه مستمر و متناسب محصولات در بورس/ نیازی به ایجاد محدودیت در بازار نیست

  به گزارش چیلان ،سید رسول خلیفه سلطانی دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد با بیان اینکه نیازی به ایجاد محدودیت در طرف عرضه و تقاضا در معاملات فولادی وجود ندارد، به چیلان گفت: اگر عرضه محصولات در زنجیره فولاد به صورت متناسب با تقاضا و مستمر در بورس کالا انجام شود قاعدتاً مشکلی در تنظیم بازار محصولات به ویژه در شمش و مقاطع طویل نخواهیم داشت. خلیفه سلطانی در گفت و گو با چیلان اظهار داشت: چنانچه در حوزه فولاد با رویکرد تامین پایدار مواد اولیه به جلو برویم مشکل خاصی در این زنجیره نخواهیم داشت و بازار خود را تنظیم می کند. دبیر انجمن فولاد خاطرنشان کرد: پیشنهاد ما به دولت این است که اجازه دهد عرضه نهاده ها به صورت رقابتی و کامل انجام شود و هیچگونه محدودیتی در سمت عرضه یا تقاضا وجود نداشته باشد، کما اینکه قیمت های این روزهای بازار فولاد نشان دهنده همین امر است که بازار خودش را تنظیم می کند به طوری که نرخ تورم فولاد حداقل ۱۰ درصد کمتر از تورم عمومی کشور در سال ۱۴۰۱ بوده است. گفتنی است طی هفته های اخیر فعالان بازار فولاد در گفتگو با چیلان نسبت به اعمال برخی محدودیت ها در طرف تقاضای محصولات فولادی د..

 • مدیر سایت
  آلومینای ایران ، آماده ارائه خدمات جذاب برای فعال کردن معادن کوچک

  به گزارش چیلان ، محمدرضا پیرحسینلو در نشست هم‌اندیشی و رفع مشکلات و تسهیل فرایند ارتباطات تامین‌‌کنندگان بوکسیت بخش خصوصی، بیان کرد: این شرکت آماده ارائه خدمات جذاب برای فعال کردن معادن کوچک بوکسیت کشور است. وی ادامه داد: یکی از اهداف مهم مشارکت با بخش خصوصی، فعال کردن معادن کوچک و اشتغال و آبادانی در مناطق کم‌برخوردار است. شرکت آلومینای ایران برای دستیابی به این موضوع، ارائه کمک‌های فنی و تخصصی در بخش اکتشاف از جمله خدمات فنی و مهندسی و آنالیز رایگان نمونه‌ها به معدنکاران بخش خصوصی را پیشنهاد می‌کند. با توجه به انجام آنالیز‌گیری مواد اولیه از طریق دریافت آنالیز در معدن مبدا، این شرکت همواره آمادگی بازدید و نمونه‌‎گیری از معادن بخش خصوصی را دارد. مدیرعامل شرکت آلومینای ایران با اشاره به درخواست همکاری از معادن بوکسیت کشور برای تامین این محصول، تصریح کرد: شرکت آلومینای ایران با هدف تامین زیرساخت معادن بخش خصوصی از طریق واحد زیرساخت‌های ایمیدرو، آمادگی توسعه زیرساخت‌های این معادن از جمله برق، آب، جاده‌سازی و… برای معدنکاران بخش خصوصی را دارد. پیرحسینلو ابراز کرد: در این راستا، با ساز..

 • مدیر سایت
  مدیران فولادساز القایی گردهم می آیند

  به گزارش چیلان ، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران از مدیران شرکت های ذوب القایی عضو این انجمن دعوت کرده تا در نخستین جلسه هم اندیشی رسته ذوب القایی شرکت کنند. موضوع این جلسه، بررسی مسائل مربوط به تامین مواد اولیه، عرضه و فروش واحدهای ذوب القایی اعلام شده است. این نشست هم اندیشی روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه از ساعت ۱۴ در سالن جلسات انجمن فولاد برگزار خواهد شد.

 • مدیر سایت
  رشد ۱۵ درصدی تولید جهانی کبالت در سال ۲۰۲۲ میلادی

  رشد ۱۵ درصدی تولید جهانی کبالت در سال ۲۰۲۲ میلادی کارنامه تولید جهانی کبالت طی سال ۲۰۲۲ میلادی با بیش از ۱۵ درصد رشد به ثبت رسید. کنگو با سهم ۷۰ درصدی پیشتاز عرصه تولید کبالت جهان باقی ماند. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید دوشنبه ، ۲۱ فروردین ۱۴۰۲ زمان : ۱۶:۱۲:۵۴ به نقل از وب سایت سازمان زمین شناسی ایالات متحده آمریکا USGS، میزان تولید جهانی کبالت در سال ۲۰۲۲ میلادی ۱۹۰ هزار تن به ثبت رسید که حاکی از رشد ۱۵.۱۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۱ میلادی است. علت رشد تولید جهانی کبالت در سال ۲۰۲۲ میلادی بهره برداری از پروژه های جدید در کنگو و اندونزی عنوان شده است. رشد ۹ درصدی تولید کنگو طی این مدت، کنگو با تولید ۱۳۰هزار تن کبالت توانست با کسب سهم ۷۰ درصدی از تولید جهانی این ماده معدنی همچنان به عنوان کشور پیشتاز عرصه تولید در رتبه نخست جهان بایستد. میزان تولید کبالت کنگو طی سال ۲۰۲۱ میلادی ۱۱۹ هزار تن بود که این امر رشد ۹.۲ درصدی تولید در سال ۲۰۲۲ میلادی را نشان می دهد. اندونزی با تولید ۱۰ هزار تن کبالت و روسیه نیز با تولید ۸ هزار و ۹۰۰ تن از این محصول طی سال ۲۰۲..

 • مدیر سایت
  بیشترین اشتغال در معادن سنگ آهن و مس با ۵۰ هزار نفر

  بیشترین اشتغال در معادن سنگ آهن و مس با ۵۰ هزار نفر در آمارگیری سال ۱۴۰۰ مجموع ۱۳۰ هزار و ۳۵۸ نفر در معادن مشغول به کار بودند که از این تعداد بیش از ۲۸ هزار نفر کارگران ساده، بیش از ۳۸ هزار نفر کارگران ماهر و ۸۴۷۶ نفر تکنسین و ۱۰ هزار نفر مهندس، ۲۱ هزار و ۴۰۹ نفر شاغلان امور حمل و نقل و ۲۴ هزار نفر شاغلان امور اداری و مالی بوده اند. . جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نماید یکشنبه ، ۲۰ فروردین ۱۴۰۲ زمان : ۱۷:۲۹:۲۴ در آمارگیری سال ۱۴۰۰ مجموع ۱۳۰ هزار و ۳۵۸ نفر در معادن مشغول به کار بودند که از این تعداد بیش از ۲۸ هزار نفر کارگران ساده، بیش از ۳۸ هزار نفر کارگران ماهر و ۸۴۷۶ نفر تکنسین و ۱۰ هزار نفر مهندس، ۲۱ هزار و ۴۰۹ نفر شاغلان امور حمل و نقل و ۲۴ هزار نفر شاغلان امور اداری و مالی بوده اند بر اساس این گزارش، ۵۱ درصد شاغلان را کارگران، ۱۴ درصد را مهندسان و تکنسین ها تشکیل داده اند. بخش حمل و نقل نیز معادل ۱۶.۴ درصد از اشتغال سهم داشته و بقیه یعنی معادل ۱۸.۵ درصد را نیز کارکنان بخش اداری تشکیل داده اند.تغییرات طی ۵ ساله ۱۴۰۰- ۱۳۹۵ نشان می دهد که تعداد شاغلان از ۹۳ هزار ..

 • مدیر سایت
  چین داده‌های صادرات و واردات فولاد ۲۰۲۳ را منتشر کرد

  به گزارش چیلان ،گزارش اختصاصی چیلان از داده‌های صادرات فولاد و واردات شامل محصولات بالادستی ژانویه و فوریه که گمرک چین منتشر کرد. اداره کل گمرک (GAC): در دو ماه اول سال ۲۰۲۳، چین ۱۲.۱۹ میلیون تن فولاد نهایی صادر کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۹ درصد افزایش داشته است. حجم انباشته واردات ۱.۲۳ میلیون تن بود که ۴۴.۲ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است. واردات سنگ آهن و کنسانتره ۷.۳ درصد و واردات زغال و لیگنیت ۷۰.۸ درصد افزایش سالیانه داشته است. ارائه شده توسط دکتر جعفری طهرانی به گروه رسانه‌ای چیلان

 • مدیر سایت
  پرمیوم گندله تحت فشار افزایش تولید کنسانتره داخلی چین

  ه گزارش چیلان ، تولید کنسانتره داخلی چین پیش تر و از سپتامبر سال گذشته به دلیل بازرسی های ایمنی در پی حوادث مرگبار معدنی کاهش یافته بود. علاوه بر این با کاهش قیمت سنگ آهن به دلیل رکود عمومی در بازار محصولات زنجیره فولاد، بیشتر معادن کوچک و متوسط داخلی قادر به ادامه فعالیت های خود نبودند. با این حال با افزایش قیمت سنگ آهن، بین ژانویه تا مارس میانگین تولید کنسانتره روزانه ۱۳.۴ درصد یا ۵۳.۸ هزار تن در روز افزایش یافت و به ۴۵۵.۳ هزار تن در روز رسید. انتظار می رود شتاب رو به رشد تولید کنسانتره داخلی چین به حرکت رو به جلو ادامه دهد زیرا انتظار می رود محدودیت های معادن در شمال چین از اواسط ماه مارس برداشته شوند. علاوه بر این تلاش های مداوم چین برای افزایش تولید سنگ آهن نیز احتمالا منجر به عرضه های جدید در سال جاری خواهد شد. این تلاش ها تحت عنوان طرح Dubbed the Cornerstone Plan، باعث فعال شدن چندین سایت معدنی جدید در سال های اخیر شده است که از آن جمله می توان به معدن Sishanling که در صدر بزرگترین ذخایر قطعی سنگ اهن چین قرار دارد، اشاره کرد. پیش بینی می شود که میانگین تولید روزانه کنسانتره..

 • مدیر سایت
  رصد موجودی هفتگی سنگ آهن بنادر چین + جزییات

  به گزارش چیلان ، جدول مقدار موجودی سنگ آهن ۴۵ و ۴۷ بنادر چین با تفکیک نوع سنگ آهن (لامپ، فاین، کنسانتره و گندله) در بنادر شمال شرق، شمال، شرق ،جنوب چین و رودخانه یانگ تسه در هفته گذشته را مشاهده می کنید. ارائه شده توسط دکتر جعفری طهرانی به گروه رسانه‌ای چیلان

 • مدیر سایت
  رکورد تولید تختال در فولاد مبارکه شکسته شد

  به گزارش چیلان ،همزمان با خجسته‌میلاد یگانه منجی عالم بشریّت، حضرت صاحب‌ الزمان (عج) و روزهای پایانی سال جاری، با وجود همه محدودیت‌ها و چالش‌ها، با اتخاذ تدابیر مدیریتی و همّت مضاعف کارکنان، رکورد سالانه تولید تختال در فولاد مبارکه شکسته شد و برگ زرّین دیگری در دفتر افتخارات عرصه تولید و خودکفایی کشور به ثبت رسید. کارکنان فولاد مبارکه، دوازده روز مانده به پایان سال، در روز چهارشنبه هفده اسفندماه ۱۴۰۱ با عبور از رکورد سالانه سال ۱۳۹۹(به‌میزان ۷ میلیون و ۳ هزار تن تختال)، رکورد جدیدی را به ثبت رساندند.

 • مدیر سایت
  نتایج جلسه دوقلو چین در رابطه با صنعت آهن و فولاد

  به گزارش چیلان ، در ۵ مارس نخست وزیر چین Li Keqiang گزارش کار دولت را در مراسم افتتاحیه اولین جلسه چهاردهمین کنگره ملی خلق چین ارائه کرد. جزییات کلیدی مرتبط با صنعت و فولاد به شرح ذیل است: تقاضای فولاد: تثبیت مصرف فولاد بصورت فله و بهبود مصرف فولاد در بخش خدمات. سرمایه گذاری دولتی و مشوق های سیاسی باید به بهترین نحو سرمایه های اجتماعی را هدایت کند. امسال برنامه هایی برای انتشار ۳.۸ تریلیون یوان اوراق قرضه ویژه دولت محلی SPB ارائه می گردد. اجرای پروژه های بزرگ “برنامه پنج ساله چهاردهم” از جمله توسعه مجدد مسکن تسریع شده و توسعه متقابل منطقه ای ارتقا یابد. از سوی دیگر سرمایه گذاری خصوصی بیشتر برای مشارکت در ساخت پروژه های بزرگ ملی جذب شود. وضعیت مالی توسعه دهندگان املاک بهبود یابد اما با ابزارهای مختلف. زنجیره تامین صنعتی: منابع با کیفیت بالا جمع آوری شده و تحقیقات تکنولوژی اصلی مرتبط با زنجیره های تامین بخش تولید ارتقا داده شوند. اکتشافات معدنی بهبود یافته و ذخایر کلیدی انرژی و معدنی داخل کشور افزایش تولید داده شوند. مصرف انرژی و حفاظت از محیط زیست: مصرف انرژی به عنوان یک بخش تولید نا..

 • مدیر سایت
  حضور چند جانبه «ومعادن» در زنجیره فولاد

  به گزارش چیلان ،در حال حاضر، گزارش‌ها بیانگر آن است که بالغ بر ۲۱۱ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری از سوی این شرکت در حوزه‌های مختلف صورت پذیرفته که قطعا ارزش روز آن بسیار بالاتر از این رقم است و صرفا ارزش روز شرکت‌های بورسی آن بیش از ۱۲۷۸ هزار میلیارد ریال تخمین زده می‌شود. در این میان، شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات توجه و تمرکز ویژه‌ای بر حوزه استخراج کانه‌های فلزی گذاشته است و در حوزه‌های مختلفی در این بخش، از حفاری و اکتشاف و تجهیز معادن تا فرآوری ماده معدنی و تولید محصول نهایی فعالیت می‌کند. در تولید محصولات زنجیره فولاد از سنگ آهن تا فولاد خاص، تقریبا کشور با چالش بزرگی در زمینه زیرساخت و تکنولوژی تولید مواجه نیست چرا که کشور غنی از معادن است و در امر تولید فولاد و مقاطع فولادی و زنجیره میانی آن، معضل چندانی در امر ساخت و تجهیز کارخانه احساس نمی‌شود. به عنوان مثال، پروژه شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر که ومعادن مالک ۱۰ درصد آن است، یکی از به‌روزترین و مدرن‌ترین پروژه‌های حال حاضر ایران و حتی جهان است و نمونه طراحی و ساخت آن در دنیا به تعداد انگشتان دو دست نیز نمی‌رسد و حت..

 • مدیر سایت
  کارشناسان کمیسیون توسعه و اصلاحات چین افزایش نظارت بر قیمت‌های سنگ آهن را پیشنهاد کردند

  به گزارش چیلان ،به دلیل افزایش سریع قیمت سنگ آهن در روزهای اخیر، مرکز نظارت بر قیمت های کمیسیون توسعه و اصلاحات چین (NDRC) نشستی را با حضور برخی بنگاه های بازار و کارشناسان این صنعت به منظور تحلیل بازار سنگ آهن و تحولات اخیر قیمت ها تشکیل دادند. این نشست با هدف ارایه پیشنهادات زیر برگزار گردید: کارشناسان بر این باورند که افزایش اخیر قیمت سنگ آهن بدون تغییر اساسی در مبانی و اصول بنیادی عرضه و تقاضا بوده و نشان دهنده سفته بازی است. به طور ویژه باید گفت سازمان های بین المللی خصوصی، سوابق کلی بهبود ضعیف اقتصاد جهانی و کاهش محدودیت های عمومی عرضه سنگ آهن را نادیده گرفته اند و خودسرانه از این موضوع دفاع کردند که عرضه سنگ آهن با کمبود مواجه است و قیمت ها به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت. این موضوع بر تمایلات بازار برای افزایش قیمت ها فشار آورده و به طور جدی باعث انحراف بازار شده است. کارشناسان پیشنهاد کرده اند که بنگاه های بازرگانی سنگ آهن و بنگاه های آهن و فولاد نگاهی جامع و منطقی بر عرضه و تقاضای فعلی بازار سنگ آهن داشته و در فعالیت های سفته بازی و سوداگرانه شرکت نکنند. علاوه بر ا..

 • مدیر سایت
  تنظیم بازار فولاد در مسیر اصلاح/ وزارت صمت از انجمن فولاد پیشنهادات اصلاحی خواست

  به گزارش چیلان ، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران طی نامه ای با مهر فوری از اعضای خود خواست راهکارهای پیشنهادی خود برای اصلاح مقررات تنظیم بازار زنجیره فولاد با لحاظ نمودن تاکیدات دولت مبنی بر عرضه حداکثری در بورس کالا را حداکثر تا روز شنبه ۲۰ اسفندماه به این انجمن اعلام کنند. انجمن فولاد در این نامه اعلام کرده پیرو مذاکرات و پیگیری های صورت گرفته با وزیر صمت، مقرر شده پیشنهادات این انجمن برای اصلاح مقررات تنظیم بازار زنجیره فولاد به طور فوری جمع بندی و به ایشان ارائه شود تا بررسی و اعمال گردد.

 • مدیر سایت
  محکوم به کاهش هزینه‌های تولید هستیم

  به گزارش چیلان ، مهدی رنجبری، مدیرعامل مجتمع فولاد کویر دامغان گفت: در حال حاضر با توجه به شرایطی که بازار جهانی فولاد تجربه می‌کند و نرخ های موجود در فولاد و مارجین رو به پایین سود بنگاه‌های فولادی، آنچه که مهم این است که ما بر اصل بهره وری و کاهش هزینه‌ها تمرکز داشته باشیم. وی تصریح کرد: ما در حال حاضر محکوم هستیم به این‌که هزینه‌های واحدها را به لحاظ مصرف مواد و دریافت حداکثر راندمان از مواد اولیه و تجهیزات داشته باشیم تا بتوانیم هزینه‌های تولید را کاهش دهیم. متاسفانه در این بخش در شرکت‌های خصوصی فعالیت زیادی انجام نشده است و به مباحث بازاریابی و بازرگانی بسنده کرده ایم. وی در خصوص چالش انرژی در سال جاری نیز اظهار داشت: در بحث انرژی امسال هم متاسفانه مانند سال قبل با کمبود انرژی در فصول گرم و سرد سال مواجه بودیم که این امر مشکلاتی را برای امر تولید به وجود آورد و سبب افزایش هزینه و قیمت تمام شده تولید شده است. وی در پایان خاطرنشان کرد: پیشنهادهای مختلفی از جمله راه‌اندازی نیروگاه‌ها توسط صنایع فولادی، مشارکت در احداث نیروگاها، یا مشارکت در بازسازی نیروگاه های قدیمی انواع روش‌های ..

 • مدیر سایت
  چرا دولت از صادرکنندگان حمایت نمی‌کند؟

  به گزارش چیلان ، مجید سعیدیان، مدیرعامل فولاد خرمدشت تاکستان در گفت وگو با چیلان اظهار کرد: متاسفانه دولت در سال جاری برخلاف خواست تولیدکنندگان، نرخ برق، گاز و حقوق پرسنل را اضافه کرده است و ما نیز قبول کرده ایم ولی مشکلات برای تولیدکننده به همین مقدار ختم نمی شود. برای مثال مشکلات خیلی زیادی در حوزه صادرات در رابطه با اختلاف بین ارز آزاد و نیمایی و همچنین بازار متشکل ارزی داریم. متاسفانه این اختلاف ارز بسیار به ما آسیب زده است و به نظر می‌رسد دولت از واردکنندگان بیشتر از صادرکنندگان حمایت می کند. وی افزود: امسال چالش انرژی نیز ابعاد جدیدتری پیدا کرد به گونه ای که ما از تابستان بحث قطعی برق را داشتیم و مجبور شدیم با یک سوم ظرفیت خود تولید کنیم. در این وضعیت عدم تولید بخاطر قطع برق، مشتری‌های صادراتی خود را هم از دست دادیم و در زمستان نیز با قطعی گاز مواجه بودیم که ضربه سنگینی به بازارهای صادراتی وارد کرد. به گفته سعیدیان، روند ادامه دار قطعی گاز در سال آینده سبب کاهش تولید خواهد شد و ما را مجبور به این می‌کند تا ضرر و زیان خود را به صورت دیگری تامین کنیم؛ همچنین مجموعه را در حاشیه ض..

 • مدیر سایت
  ریل متروی ذوب آهن اصفهان ، نوآوری برتر سال شد

  به گزارش چیلان ،در آیین اختتامیه ششمین جشنواره نوآوری برتر ایرانی و بر اساس بررسی و ارزیابی‌های صورت گرفته و کسب امتیازات لازم توسط هیات داوران، ” ریل مترو ۵۴E۱ “تولید شده در ذوب‌آهن به عنوان نوآوری برتر ایرانی در سال ۱۴۰۱ انتخاب شد و تندیس و لوح سپاس این جشنواره به این شرکت اهدا گردید. در فرایند ارزیابی این جشنواره بیش از ۵۰۰ طرح در چهار زمینه ارائه گردید که تعداد ۳۲ طرح حائز شرایط ایده پردازی و نوآوری شدند. ” ریل مترو ۵۴E۱ “سومین محصول ذوب آهن اصفهان است که در ادوار مختلف این جشنواره به عنوان نوآوری برتر معرفی می شود . در سال های گذشته دو محصول ریل زبانه سوزن و آرک معدن از ذوب آهن اصفهان به عنوان نوآوری برتر سال در این جشنواره معرفی شدند . در آیین اختتامیه این جشنواره که در دانشگاه صنعتی شریف تهران برگزار شد، تعدادی از مدیران و کارشناسان ذوب‌آهن اصفهان حضور داشتند. قائم مقام مهندسی نورد ذوب آهن اصفهان در این خصوص گفت : برای نخستین بار در کشور ذوب آهن اصفهان در کارگاه نورد ۶۵۰ یا همان کارگاه تولید ریل ملی موفق به تولید ریل ۵۴E۱ مطابق با استاندارد ۱۳۶۷۴ -EN برای رفع نیاز کشور شد. ..

 • مدیر سایت
  اجرایی شدن طرح های تکمیلی توسعه فولاد سفید دشت در سال آینده

  به گزارش چیلان ،وجیه‌الله جعفری، معاون وزیر صمت و رئیس هیئت عامل ایمیدرو که به همراه مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران، مدیرعامل گروه فولاد مبارکه، استاندار چهارمحال و بختیاری، نماینده مردم شهرستان بروجن در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان و مقامات این استان از شرکت فولاد سفیددشت بازدید می‌کرد، در یک نشست خبری، از اجرایی شدن طرح‌های تکمیلی توسعه‌ فولاد سفیددشت در سال آینده خبر داد. وی با اشاره به عملکرد واحد احیا مستقیم این شرکت در سال‌های اخیر اظهار امیدواری کرد این واحد تا پایان سال جاری به ظرفیت اسمی ۸۰۰ هزار تن خود دست یابد. معاون وزیر صمت، در ادامه، ضمن ابراز خرسندی از راه‌اندازی کوره قوس الکتریکی این شرکت، گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، اولین ذوب از این مجموعه را در روزهای آتی خواهیم گرفت، ولی برای بخش ریخته‌گری به زمان بیشتری نیاز است و این بخش باید نهایتاً در نیمه اول سال آینده به بهره‌برداری برسد. البته تلاش می‌کنیم این زمان با همکاری بین سهام‌داران، فولاد مبارکه، پیمانکاران و خود شرکت فولاد سفیددشت، کوتاه‌تر شود. رئیس هیئت عامل ایمیدرو بر لزوم تکمیل زیرساخت‌های این مجم..

 • مدیر سایت
  ضرورت ایجاد انسجام و سرعت‌بخشیدن به اکتشافات به دلیل کاهش عیار معادن سنگ‌آهن کشور

  به گزارش چیلان ،مهندس امین صفری، معاون توسعه معادن و صنایع معدنی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات گفت: هر کشوری که معدن‌خیز باشد، برای تامین مواداولیه صنایع خود نیاز به اکتشاف دارد. کشور ایران به‌لحاظ معدنی در بین ۱۰ کشور پر پتانسیل قرار دارد. اکتشافات در کشور ما در طی ۶۰ تا ۷۰ سال اخیر به‌صورت سیستماتیک انجام می‌شود و در طی این دوره عمده اکتشافات هوایی که شامل معادنی مانند سرچشمه، چغارت، چادرملو و گل‌گهر است کشف گردید. هم‌چنین در اواخر دهه ۸۰ نیز برنامه‌ریزی کلانی برای کشور انجام شد که در پی آن پهنه‌های معدنی تعریف گردید و معادنی مانند مس جانجا از این اکتشافات به دست آمدند. صفری با اعلام اینکه اکتشافات در کشور چه به‌لحاظ تجهیزات و سرمایه‌گذاری نسبت به ذخایر و پتانسل کشور بسیار کم است گفت: به‌طور مثال کشور استرالیا در چند سال اخیر سالیانه بین ۷ تا ۱۰ میلیون‌ متر عملیات حفاری دارد، در صورتی که در کشور ما در مدت زمان ۶۰ سال، ۱۰ میلیون متر حفاری انجام شده است و نشان از فاصله اکتشافاتی زیادی با سایر کشورها دارد. وی با اعلام اینکه پیش‌زمینه انجام عملیات اکتشافات بلوکه شدن آن‌ محدوده‌..

۱۳۸۵ © کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آرتین پولاد محفوظ است.

بالا