اجرای بزرگترین پروژه آهن اسفنجی در صنعت فولاد کشور

به گزارش آرتین پولاد: با تکمیل عملیات پیش راه اندازی در فرایند توسعه مگاپروژه زمزم ۳ در مجتمع فولاد خوزستان، بزرگترین پروژه اجرایی آهن اسفنجی در صنعت فولاد کشور از سوی گروه MMTE در مدار راه اندازی نهایی و تولید محصول قرار گرفت .

به گزارش روابط عمومی،‌ با تحقق اهداف برنامه ای در مسیر راه اندازی طرح ۲ میلیون تنی احیاء مستقیم زمزم ۳ در فولاد خوزستان و نیز آغاز گازرسانی اولیه به خطوط تولید، سومین پروژه آهن اسفنجی مجتمع فولاد خوزستان به تولید اولیه دست یافت که با اجرای آن، طرح زمزم ۳ به زودی به مرحله بهره برداری رسمی می رسد.

هم اکنون تولید این مجتمع به ظرفیت عملیاتی ۹۰ تن آهن اسفنجی در ساعت رسیده است که پیش بینی می شود با حصول اطمینان از پایداری عملکرد بهینه تاسیسات در بازه های مورد انتظار، تولید این مگامدول با ظرفیت اسمی نهایی در مدار قرار گیرد .

تمرکز بر کیفی سازی اقدامات در دوره پیش راه اندازی و راه اندازی پروژه و نیز انجام مراحل توسعه طرح در کوتاه ترین زمان از جمله اقدامات موثر MMTE در مسیر تحقق تولید محصول آهن اسفنجی در این مجتمع بوده است .

همچنین انجام تمامی عملیات راه اندازی تجهیزات و فرایندها بدون حضور، مشاوره و پشتیبانی فنی شرکت سازنده خارجی در شرایط تحریمی از ویژگی های نمونه و ممتاز مراحل توسعه این پروژه است که راه اندازی کامل مگامدول های صنعت فولاد را بر پایه دانش و تجارب و خودباوری ایرانی در دوره عدم تعهدپذیری شرکتهای سازنده تجهیزات خارجی در مراحل نصب تاسیسات برای اولین بار در کشور محقق ساخته است .

فرایند راه اندازی پروژه زمزم ۳ مبتنی بر دانش فنی میدرکس ژاپن و در تراز استانداردهای بین المللی بوده و اکنون با آغاز تولید محصول با خلوص ۹۴ درصد و ایجاد ثبات در کارکرد خطوط تولید، آمادگی کامل برای بهره برداری رسمی این مگامدول ایرانی وجود دارد .

گروه MMTE در این طرح که بزرگترین تجربه اجرایی این شرکت نیز محسوب می شود به عنوان یک شرکت فنی و مهندسی پیشرو در تمام مراحل اجرای پروژه در نقش EPC ( مهندسی، تدارک کالا و راه اندازی) با بهره گیری از دانش و توان اجرایی نیروی انسانی توانمند و متخصص خود و استفاده موثر از ظرفیت های موجود داخلی علاوه بر افزایش سهم بومی سازی و ساخت داخل به عنوان یک راهبرد اساسی در سال تولید ملی ، صرفه جویی ارزی مناسبی در بسته اجرایی این مگامدول حاصل نموده است .

پروژه زمزم ۳ ، سومین تجربه همکاری گروه MMTE با کارفرمایی فولاد خوزستان پس از مشاوره و اجرای طرح های زمزم یک و زمزم ۲ ( هر کدام به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن ) می باشد که توانسته است در اثنای این مشارکت پایدار، ظرفیت تولید محصول پرتقاضای آهن اسفنجی را در یکی از قطب های مهم تولید فولاد کشور در مقیاس اقتصادی ارتقاء دهد .