افتتاح رسمی کارخانه گندله سازی شهر کرمان تا یک ماه آینده

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از آغاز بهره برداری طرح بزرگ کارخانه گندله سازی شهر کرمان با ظرفیت ۵/۲ میلیون تن در سال تا یک ماه آینده خبر داد.

حمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی صبح امروز به همراه مهندس پورمند مدیرعامل شرکت میدکو، و مهندس خسروی‌راد مدیر‌عامل شرکت فولاد بوتیای ایرانیان از مجتمع فولاد بوتیای ایرانیان کرمان و پروژه‌های صنعتی و معدنی این مجتمع بازدید نمود و از نزدیک در جریان روند پیشرفت فیزیکی این پروژه قرار گرفت.

محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی درادامه این بازدید ضمن تقدیر از زحمات و تلاشهای انجام شده توسط عوامل اجرایی این مجتمع بزرگ صنعتی گفت: با پی گیری های انجام شده شرکت فولاد بوتیای ایرانیان در سال ۹۱ توسط شرکت هلدینگ میدکو در زمینی به مساحت ۴۵۱ هکتار در ۲۷ کیلومتری شهر کرمان با هدف ایجاد کارخانجات گندله، احیای مستقیم، فولاد و نیروگاه سیکل ترکیبی ۴۵۰ مگاواتی فعالیت خود را آغاز نمود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: در حال حاضر کارخانه گندله سازی به ظرفیت ۵/۲ میلیون تن در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار احداث با اشتغالزایی ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم و نزدیک به ۲۰۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم از خرداد ۹۶ راه اندازی آزمایشی شده است.

پورابراهیمی افزود: هم اکنون این کارخانه با تولید آزمایشی کار خود را شروع کرده است و پیش بینی می شود تا یک ماه آینده به طور رسمی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

وی میزان سرمایه گذاری در این پروژه را ۴ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: با بهره‌برداری کامل از این پروژه زمینه اشتغال برای حدود دوهزار نفر به‌صورت مستقیم و ۲۰ هزار نفر به‌صورت غیر‌مستقیم فراهم خواهد شد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس از ایجاد کارخانه احیا مستقیم ۲میلیون تنی و فولاد سازی ۵/۱ میلیون تنی در سال خبر داد و افزود: مراحل ساخت این دو واحد درزمینی به مساحت ۲۷۶ هکتار هم اکنون در حال اجرا می باشد که پس از را اندازی زمینه اشتغال ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و نزدیک به ۱۶۰۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم فراهم می کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات مثبت انجام شده در زمینه اشتغالزایی در شهرستان کرمان اظهار کرد: با اقدامات صورت گرفته در بحث اشتغال در شهرستان کرمان امیدواریم با بهره برداری کامل از این مجتمع صنعتی تا حدودی بتوانیم مشکل بیکاری را در استان کرمان حل نماییم.

در ادامه این بازدید مهندس پورمند مدیرعامل شرکت میدکو با بیان مشکلات مرتبط با تامین مالی پروژه احیا مستقیم و فولاد سازی ابراز کرد: به رغم همه مشکلات و کاستی ها روند اجرای پروژه گندله سازی متوقف نشده است اما در خصوص کارخانه احیا مستقیم و فولاد سازی در بحث تامین مالی با مشکل مواجه هستیم که از رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تقاضا داریم با توجه به حوزه فعالیت خود در کمیسیون اقتصادی مجلس از طریق صندوق توسعه ملی این موضوع را پی گیری و حل نماید.

در ادامه پورابراهیمی با اشاره به مکاتبات انجام شده با رئیس صندوق توسعه ملی درموافت با تسهیلات صندوق توسعه ملی برای پروژه مذکور بیان نمود: جهت برطرف شدن مشکل تامین مالی این پروژه طی نامه ای این موضوع در دستور کار کمیسیون اقتصادی قرار گرفته است و ظرف مدت یک تا دو هفته آینده نشست مشترک با مدیران ارشد صندوق توسعه ملی برای حل مشکل تامین مالی این پروژه ها در محل کمیسیون اقتصادی مجلس برگزار می شود.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد با برطرف شدن مشکل تامین مالی کارخانه احیا مستقیم و فولاد سازی تا پایان سال ۹۷ مجتمع بزرگ فولاد بوتیای ایرانیان شهرستان کرمان به طور کامل به بهره برداری برسد.