انعقاد ۳۰ میلیارد دلار فاینانس تا یک ماه آینده

رئیس سازمان سرمایه‌گذاری خارجی در کمک‌های فنی و اقتصادی گفت: قرارداد ۳۰ میلیارد دلار فاینانس تا یک ماه آینده منعقد خواهد شد اما نمی‌خواهیم کشور را بدهکار نمی‌کنیم.
محمد خزاعی امروز در همایش بانکداری اسلامی در تهران با اشاره به اینکه ۳۰ میلیارد دلار فاینانس خارجی در راه است، اظهار داشت: این فاینانس‌ها به معنای بدهکار کردن کشور نیست، بلکه قابلیتی برای اقتصاد و طرح‌ها و پروژه‌ها بوده، تا بتوانند از این منابع مالی بهره‌مند شوند.
وی با اشاره به رشد اقتصادی و تشکیل سرمایه اظهار داشت: وجود ناشی از فروش منابع طبیعی، پس‌اندازهای اجباری همچون مالیات و پس‌اندازهای اختیاری و شرکت‌های بیمه از جمله منابع ارزی سرمایه به شمار می‌روند.
معاون وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه با هیچ مؤسسه اعتبارسنجی مشهور ارتباط نداریم، تصریح کرد: استانداردهای بین‌المللی مالی باید در سیستم بانکی اعمال شده و شفافیت برقرار شود، چرا که بدون تعامل با سایر بانک‌ها ارتباط و انتقال منابع وجود ندارد.
وی تأکید کرد: قراردادهای منعقد شده فاینانس برای آنها ضمانت‌نامه گذاشته شده و اگر شورای اقتصاد، بانک مرکزی و سازمان سرمایه‌گذاری خارجی این تسهیلات را تأیید کنند، بنگاه‌ها می‌توانند از ۸ میلیارد یورو و ارقام منعقدشده در آینده که رقم آن به ۳۰ میلیارد دلار خواهد رسید، بهره‌مند شوند.
خزاعی ادامه داد: تا یک ماه آینده ۳۰ میلیارد دلار فاینانس با مذاکرات نفس‌گیری و شرایط خاصی که وجود داشته، به امضا خواهد رسید.