بهای زغال سنگ به ۲۱۰ دلار می رسد؟

برای نخستین بار در بیش از سه ماه بهای زغال سنگ کک شو در بازار آسیا و اقیانوس آرام به بیش از ۲۰۰ دلار در هر تن رسید.
در پی افزایش نگرانی ها از کاهش عرضه زغال سنگ در چین که ناشی از آغاز و تسریع بازرسی های ایمنی در معادن است، بهای این ماده معدنی در بازارهای بین المللی افزایشی شد.
بهای هر تن زغال کک شو نسبت به روز جمعه هفته قبل با ۸ دلار افزایش به ۲۰۰ تا ۲۰۴ دلاررسیده است و در معاملات این هفته قراردادهایی با نرخ های ۲۰۳.۶ دلار و ۲۰۶ دلار در هر تن ثبت شده است.
این افزایش نرخ نه تنها ناشی از نگرانی از کاهش عرضه است بلکه تقویت بازار فولاد و حاشیه سود بالای این محصول، خرید زغال را بهبود بخشیده است.
با این حال برخی منابع نسبت به این افزایش نرخ ها مشکوک هستند چراکه کاهش قابل توجهی در عرضه ها هنوز اتفاق رخ نداده و تنها جوسازی در بازار است. این افراد می گویند اگر موضوع کمبود مطرح می شود باید شاهد کاهش قیمت های آتلانتیک نیز باشیم در حالی که در این منطقه چیزی دیده یا گزارش نشده است. همچنین اگر در بازار واقعا کمبودی وجود دارد و این کمبود واقعی است باید به دنبال آن قیمت های زغال آمریکا نیز تحت تاثیر قرار می گرفت.
 با این وجود انتظار می رود هند نیز در طول یک یا دو هفته آینده به بازار بازگردد و درنتیجه تولید برای فولادسازان چینی مقرون به صرفه گردد با این حال تا آن زمان پیش بینی می شود افزایش قیمت ها تا سطح ۲۱۰ دلار در هر تن نیز برسد.