تا ۱۰ سال آینده بزرگترین تولیدکننده آهن اسفنجی دنیا خواهیم شد ‏

کاهش  جهانی قیمت فلزات و محصولات معدنی همچنان ادامه دارد. در این شرایط، بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی ورشکست شده‌اند، برخی اقدام به کاهش تولید خود کرده‌اند و تنها تعداد کمی توانسته‌اند همچنان با شرایط خوب مالی به فعالیت خود ادامه دهند.
چگونه دسته سوم توانسته‌اند در این شرایط دشوار محیطی بر مشکلات فائق شده و برنامه‌های‌شان را با تمام قوا دنبال کنند؟ آیا می‌توان از تجربیات آنها در ایران هم استفاده کرد؟
محمدرضا بهرامن، رئیس هیات مدیره خانه معدن ایران در گفت وگو با فولاد نیوز با اشاره به افزایش مصرف فولاد در کشور اظهار داشت: با توجه به شرایط فوق در صورت مهیا بودن شرایط ایران با نرخ رشد سالانه ۶/۸ درصد می‌تواند در سال ۲۰۲۰ در زمینه تولید فولاد به خودکفایی برسد.
رئیس هیات مدیره خانه معدن با اشاره به افزایش ظرفیت تولید فولاد در سال های ۲۰۳۰ و ۲۰۳۵ تصریح کرد: در سال ۲۰۳۰ حدود ۵۰ میلیون تن و در سال ۲۰۳۵ سالانه ۶۵ میلیون تن، فولاد در ایران تولید می‌شود؛ اما هنوز از هدفگذاری ۱۱ درصدی دولت برای رسیدن به تولید سالانه ۵۲ میلیون تن تا سال ۲۰۲۵ عقب هستیم.
وی در ادامه با اشاره به افزایش تقاضای سنگ آهن در سال جاری افزود: امید است تا پایان سال جاری تقاضای سنگ‌آهن به اندازه کافی برای معادن داخل وجود داشته باشد.
بهرامن اظهار امیدواری کرد: امسال برای معادن سنگ‌آهن شاهد رونق مناسب و قابل توجهی خواهیم بود و موضوع خام‌فروشی در این معادن به حداقل خود می‌رسد.
رئیس هیات مدیره خانه معدن ایران در ادامه تصریح کرد: در خصوص اکتشاف باید به این نکته توجه داشته باشیم که با بودجه‌های دولتی نمی‌توان به اهداف تعیین شده برای شناسایی مناطق کشور از نظر مواد معدنی دست یابیم، چراکه تاکنون با وجود موارد پیش‌بینی شده و دستورالعمل‌های موجود برنامه سوم تا پنجم موفق عمل‌ نکرده‌ایم.
بهرامن وضعیت بازار مواد معدنی ایران را مثبت ارزیابی کرد و در ادامه افزود: براساس استراتژی تعریف شده در صنعت فولاد ایران، پیش‌بینی شده طی ده سال آتی ایران بزرگ‌ترین تولیدکننده و مصرف‌کننده آهن اسفنجی دنیا شود.
وی درادامه افزود: با توجه به سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده و در دست انجام در سال ۱۳۹۶ ایران به تنهایی حدود ۳۰ درصد آهن اسفنجی تولیدی دنیا را به خود اختصاص می‌دهد.