تقاضای چین،‌ قیمت سنگ آهن را افزایش داد

رشد تقاضای سنگ آهن چین موجب افزایش قیمت این ماده معدنی به بالاترین میزان ۴ماه اخیر شد .

سنگ آهن به عنوان یکی از منابع اصلی درآمد زا برای برخی از شرکت های بزرگ معدنی جهان به دلیل افزایش تقاضای در چین به رکورد بالاترین میزان قیمت از ماه مه ۲۰۱۷ رسید.

سنگ آهن در کنار کک زغال سنگ از مواد مورد نیاز فولادسازی است به همین دلیل فولادسازان چین به دنبال استفاده از ظرفیت کامل آن و همچنین تمایل به استفاده از سنگ آهن با عیار۶۲ درصد برای رشد تولید فولاد دارند.

تولید فولاد چین در نیمه نخست سال جاری میلادی با افزایش ۴.۶درصدی همراه بود که بیشترین نرخ رشد از سال ۲۰۱۳ است.

واردات سنگ آهن چین در سال گذشته یک میلیارد تن به ثبت رسید در حالی که در سال جاری به دلیل تلاش فولادسازان داخلی این کشور برای بهره جستن از افزایش قیمت داخلی فولاد ، تقاضای سنگ آهن این کشور در حال سبقت گرفتن از میزان تقاضای سال گذشته است.

این روند فرصتی مناسب برای تامین کنندگان بزرگی همچون والهVale)) ،بی اچ پی بیلیتون (BHP Billiton ) و ریوتینتو(Rio Tinto ) به شمار می آید.

مجله متال بولتن نیز طی گزارشی مجموع واردات سنگ آهن چین را در ۷ ماهه نخست جاری میلادی۶۲۵ میلیون تن اعلام کرد که حاکی از افزایش۷.۵درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است. با این وجود، واردات سنگ آهن چین در ماه جولای سال جاری میلادی به ۸۶میلیون و۲۵۰هزار تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته (۸۸ میلیون و۴۰۰هزار تن ) و همچنین ژوئن ۲۰۱۷(۹۴میلیون و ۷۰۰هزار تن) به ترتیب حاکی از افت ۲.۴ درصدی و۸.۹درصدی است.

پکن به فولادسازان ۴ استان شمالی این کشور اعلام کرد که در راستای کاهش آلودگی هوا تولید خود را در زمستان ۲۰۱۷کاهش دهند.

در حالی که قیمت سنگ آهن در ماه مه سال جاری به ۵۳ دلار افت کرد و به دلیل رشد تقاضای چین بیش از ۴۰ درصد بالا رفت اما با این وجود روند رشد عرضه باکاهش مواجه شد.