تلاش بخش‌خصوصی برای بهبود جایگاه اقتصاد ایران در شاخص آزادی اقتصادی

رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق تهران با اعلام این که از پروفسور مایکل واکر، بنیانگذار موسسه فریزر، برای حضور در ایران دعوت شده است، گفت: یکی از عوامل مهم برای موفقیت یک کشور در جذب سرمایه‌گذاری خارجی، تصویری است که آمار و اطلاعات و گزارش‌هـای بین‌المللی از آن کشور در سـطح جهـان مخابره می‌کنند. بنابراین مرکز خدمات سرمایه‌گـذاری اتـاق بازرگـانی تهران با نگاهی بنیادین، اقـداماتی را برای بهبود جایگاه ایران در گزارش‌های مهم بین‌المللی آغاز کرده است. بر همین اساس، بهبود رتبه ایران در گزارش آزادی اقتصـادی موسـسه فریزر که یکی از مهم‌ترین مراجع برای تصـمیم‌گیری سرمایه‌گذاران خارجی تلقی می‌شود در دستور کار مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق تهران قرار گرفته است.

فریال مستوفی ادامه داد: مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق تهران در نظر دارد در نشستی مشترک بـا حضور نخبگانی از بخش‌خصوصـی و قوای سه‌گانه و با اسـتفاده از خردجمعی نسبت به برنامه‌ریزی برای بهبود جایگاه ایران در شاخص‌های مـذکور اقـدام کند. به همین منظـور و برای اسـتفاده از نظرات پروفسور واکر، بنیانگـذار موسـسه فریزر، از او برای حضور در اتاق تهران دعوت شده که این دعوت مورد پذیرش قرار گرفته و او برای رایزنی با فعالان بخش‌خصوصی در اتاق تهران حاضر می‌شود. براساس آنچه این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران اعلام کرده است، این نشست فردا برگزار خواهد شد و علاوه بر نشست افتتاحیه پانل‌هایی موازی با موضوعات مختلف مورد بحث و بررسی طرفین قرار می‌گیرد. در این نشست رئیس و اعضای هیات رئیسه و هیات نمایندگان اتاق تهران و میهمانانی از سایر تشکل‌ها و نهادهای بخش‌خصوصی و روسای سازمان‌های دولتی حضور خواهند یافت.
مستوفی با اشاره به نقش بالقوه اتاق تهران در زمینه بهبود رتبه ایران در گزارش‌های بین‌المللی ادامه داد: موسسه فریزر قرار است برای بهبود رتبه ایران در بخش‌های اندازه دولت، مالیات، مالکیت خصوصی و قوانین، پول تمیز و رگولاتوری با مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق تهران همکاری کرده و گزارشی در این زمینه تهیه کند. این گزارش صرفا برای اتاق تهران تهیه می‌شود و موسسه فریزر حق بهره‌برداری از آن را ندارد. موسسه فریزر در کنار بنیاد هریتیج، موسسه فیچ و اکونومیست، چهار موسسه معتبر بین‌المللی هستند که همواره رده‌بندی آنها مورد توجه شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد و مبنای بسیاری از تصمیمات و سیاست‌های آنها در حوزه‌های مختلف سرمایه‌گذاری و مشارکت را تعیین می‌کند. در نشست اتاق تهران علاوه بر رئیس و اعضای هیات رئیسه اتاق تهران، مایکل واکر، اقتصاددان کانادایی و بنیانگذار موسسه فریزر و فرد مک‌ماهن، نایب‌رئیس موسسه و رئیس بخش رتبه‌بندی آزادی اقتصادی حضور خواهند داشت. موسسه فریزر از سال ۱۹۷۰ و پیش از بنیاد هریتیج کار خود را در سنجش آزادی اقتصادی کشورها آغاز کرده است.