تولید بالغ‌بر یکصدهزارتن لوله برای ابرپروژۀ انتقال آب کشور توسط نوردلولۀ کوثر تا امروز

به گزارش آرتین پولاد: حامدحسین ولی‌بیک، مدیرعامل این هلدینگ گفت: صنعت لوله‌سازی یکی از صنایع مهم و کلیدی وابسته به صنعت فولاد است که چرخ محرک بسیاری از صنایع دیگر نظیر نفت و گاز، کشاورزی، ساختمان، خودروسازی و… را به حرکت درمی‌آورد.

وی افزود: خودکفایی در زمینۀ تولید لوله‌های فولادی، نه‌تنها موجب جلوگیری از خروج بیهودۀ ارز از کشور خواهد شد، بلکه با فراهم‌کردن امکان صادرات و با تنوع‌بخشی به سبد صادراتی کشور، زمینه را برای عبور از اقتصاد تک‌محصولی و ارزآوری نیز فراهم می‌کند.

ولی‌بیک عنوان داشت: ایران، به‌عنوان دهمین تولیدکنندۀ بزرگ فولاد در دنیا می‌تواند با توسعۀ صنعت لوله‌سازی جایگاه مناسبی در این حوزه به دست آورد و ضمن تأمین بخش قابل‌توجهی از نیاز صنایع داخلی، پاسخگوی نیاز کشورهای منطقه به انواع مختلف این محصول نیز باشد.

مدیرعامل هلدینگ آتیه‌فولاد، با بیان اهمیت پروژه‌های راهبردی و زیرساختی حوزۀ آب در کشور تصریح کرد: یکی از مصارف عمدۀ لوله‌های فولادی در سراسر جهان، پروژه‌های آب و فاضلاب است و در کشور ما نیز، در مقاطع زمانی مختلف پروژه‌های زیرساختی متفاوتی برای آب‌رسانی به شهرها و روستاهای دور و نزدیک تعریف شده است.

وی ادامه داد: پروژۀ انتقال آب دریای عمان به فلات مرکزی، یکی از کلان‌پروژه‌های محیط‌زیستی کشور است که با هدف رفع چالش کم‌آبی استان‌های مرکزی کشور اجرایی شده و با تکمیل آن، نیاز مردم و صنایع به آب کافی که زمینه‌ساز توسعه است برطرف خواهد شد که در این میان، استان اصفهان به‌عنوان یکی از استان‌های صنعتی کشور موردتوجه ویژه قرار گرفته است.

ولی‌بیک ابراز کرد: در سال‌های اخیر و با شدت گرفتن خشکسالی، استان اصفهان گرفتار بحران‌های مختلفی از جمله فرونشست زمین، رکود گردشگری، کاهش سطح سلامت و بهداشت، کاهش امنیت روانی مردم و … شد و این مسئله، علاوه‌بر ایجاد مشکلات مختلف برای مردم و زیست‌بوم منطقه، سرعت و میزان تولید صنایع را در این استان زرخیز و پرظرفیت به میزان قابل توجهی کاهش داد.

مدیرعامل هلدینگ آتیه‌فولاد ادامه داد: با عنایت به نیاز مبرم کشور به اجرای این پروژه، هلدینگ آتیه‌فولاد نقش‌جهان به وسیلۀ شرکت نوردلولۀ کوثر صنعت اسپادانا، در تلاش است تا با ایفای نقش خود در تأمین لولۀ موردنیاز این طرح زیست‌محیطی، در راه تحقق توسعۀ پایدار کشور تلاش کند.

وی عنوان کرد: قرارداد تولید بخشی از لولۀ موردنیاز برای اجرای طرح انتقال آب دریای عمان به فلات مرکزی، در تاریخ ۲۱ دی‌ماه سال ۱۴۰۱ با دو شرکت تنبوشه‌سازان آتیه جی و نورد لولۀ کوثر منعقد شد و مجموعۀ آتیه فولاد از آن زمان، حضور فعالی در اجرای این پروژه دارد.

ولی‌بیک با اشاره به ادغام دو شرکت تنبوشه‌سازان آتیه جی و نوردلولۀ کوثر صنعت اسپادانا اذعان کرد: این ادغام که با هدف استفادۀ حداکثری از ظرفیت‌های موجود، افزایش بهره‌وری شرکت و در نتیجه سودآوری بیشتر برای سهامداران انجام شد، شرکت نوردلولۀ کوثر را تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکنندۀ لوله‌های اسپیرال یا درزجوش در کشور کرد که می‌تواند با پنج خط تولید، نقش قابل‌توجهی در تسریع و تکمیل ابرپروژۀ محیط‌زیستی انتقال آب دریای عمان به فلات مرکزی ایران ایفا کند.

مدیرعامل هلدینگ آتیه‌فولاد ابراز داشت: در بستر قرارداد منعقد شده، تاکنون بالغ بر ۱۰۰ هزار تن لولۀ درزجوش تولید شده است که با این میزان، می‌توان بیش از ۱۷۰ کیلومتر از طرح را لوله‌گذاری کرد.

وی بیان کرد: از رهرو ادغام شرکت‌های لوله‌سازی وابسته به آتیه‌فولاد، شرکت نوردلولۀ کوثر امروز می‌تواند لوله‌های استانداردی را با قطر ۲۰۰ تا ۳۰۰۰ میلی‌متر تولید کند و با استفاده از ۱۳ کیلومتر راه‌آهن اختصاصی خود که به شبکه سراسری راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران متصل است، محصولات خود را به سراسر میهن اسلامی بفرستد.

ولی‌بیک خاطرنشان کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، در آیندۀ پیش‌رو با کاهش هزینه‌های عملیاتی تولید، کاهش مالیات پرداختی، افزایش بازدهی و نیز بهینه‌سازی فرایندهای تولید که ماحصل ادغام دو شرکت لوله‌سازی است و در سایۀ حضور تیم مدیریتی متخصص و زبده در رأس شرکت نوردلولۀ کوثر، مسیر توسعه با سرعت بیشتری پیموده خواهد شد و بی‌تردید این شرکت می‌تواند منشاء برکات بسیاری برای مردم ایران و سهامداران خود باشد.