تولید حدود سه هزار تن شمش آلومینا در جاجرم

به گزارش آرتین پولاد: مدیر مجتمع آلومینای ایران گفت: در نیمه نخست امسال، حدود سه هزار تن شمش آلومینیوم در کارخانه آلومینای جاجرم تولید شده است و برای افزایش تولید باید شمار دیگ‌ها از ۲۰ دیگ عملیات به ۷۰ دیگ برسد.

امیر تردال روز شنبه درباره میزان تولید پودر آلومینا در این کارخانه هم گفت: در نیمه نخست امسال، ۱۱۷ هزار تن از این محصول تولید شد که پنج هزار و ۵۰۰ تن کمتر از برنامه هدف گذاری شده است.
وی گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، تولید پودر آلومینا در این واحد تا پایان سال جاری هم بیش از ۲۴۰ هزار تن پیش بینی شده است که به علل مختلف هم اکنون از برنامه عقب هستیم.
تردال با اشاره به اینکه نیمی از بوکسیت مورد نیاز شرکت آلومینای ایران در واحد شهرستان جاجرم، از معدن تاش استان سمنان برداشت و تامین می شود، گفت: امسال تامین این خوراک در آن استان با مشکل مواجه شد.
وی تصریح کرد: مردم و «ان. جی. اوها» در منطقه تاش سمنان معتقدند که برداشت از این معدن، سبب آلودگی در منابع آبی شده است اما آزمایش های انجام شده بر نمونه ها، که در دانشگاه شاهرود، شیراز و نیز در یک آزمایشگاه کشور خارجی انجام شد، بر نگرانی ها در این زمینه پایان داده است.
وی در ادامه با بیان اینکه طرح های اجرایی ما در معدن تاش استان سمنان هنوز به پایان نرسیده است گفت: این شرکت برای برطرف کردن نگرانی های مردم منطقه اقدام به کاشت درختان و ایجاد آبشخور برای حیات وحش کرده است.
تردال در ادامه اظهار داشت: در نیمه نخست امسال، ۱۰۲ هزار تن آلومینا، ۸۰۰ هزار تن آلفا آلومینا و پنج هزار و ۸۰۰ تن هیدرات فروخته شده است.
هیدرات به ماده‌هایی در شیمی معدنی و شیمی آلی می‌گویند که حاوی آب هستند.
آلفا آلومینا در تولید سرامیک‌های صنعتی، تولید سرامیک‌های مهندسی، نسوزها، لعاب، کاتالیست، نفت، گاز و پتروشیمی کاربرد دارد.
معادن بوکسیت جاجرم در ۱۰ کیلومتری شمال شرق جاجرم در خراسان شمالی واقع شده است.