تولید ورق‌های نقش‌دار در فولاد مبارکه برای اولین بار در کشور

نادر حسین زاده با تأکید بر اهمیت تولید هرچه بیشتر انواع محصولات فولادی در کشور افزود: با توجه به نیاز بازار و ارزش افزودۀ بالایی که محصولات رنگی دارای پوشش فیلم دارند، این واحد تصمیم گرفت بار دیگر با عزمی راسخ و با پشتوانۀ کارکنان متعهد خود، مرحله ای دیگر در تولید ورقهای ویژه را در شرکت پایه گذاری کند.

داریوش احمدپور کارشناس برق و اتوماسیون واحد ورق گالوانیزه و رنگی فولاد مبارکه نیز در این خصوص با اشاره به مراحل تولید این محصول افزود: ازآن جاکه شرکت سازندۀ ماشین نقش دهندۀ ورق به دلایل تحریم حاضر به ارائۀ خدمات نبود، کارشناسان خلاق فولاد مبارکه تصمیم گرفتند با اتکا به دانش فنی و تجارب خود این دستگاه را به بهره برداری برسانند به همین منظور ابتدا اشکالات موجود در سیستم سیالات (آب، برق، هیدرولیک، پنوماتیک) و در ادامه مشکلات مربوط به بخشهای مکانیک، ابزار دقیق و همچنین برنامه های سیستم کنترل ماشین، برطرف شد.

بررسی و رفع عیب مدارهای هیدرولیک و پنوماتیک تجهیز فوق، تنظیم و برنامه ریزی سرور درایوها و همچنین تنظیم پارامترها و سنکرون کردن سرعت خطی باز شدن فیلم با سرعت حرکت ورق و همراستاسازی فیلم و ورق از نظر منطبق بودن بر یکدیگر با تنظیم کردن استرینگ های تجهیز از دیگر کارهای انجام شده برای راه اندازی این دستگاه بود که داریوش احمدپور ضمن اشاره به آنها تصریح کرد: درنهایت تمامی حرکتهای دستگاه تست و اصلاحات لازم روی برنامه ها و سیستمهای کنترلی آن انجام شد تا موفق به راه اندازی و تست سرد دستگاه مذکور شدیم.
کارشناس برق و اتوماسیون واحد ورق گالوانیزه و رنگی درخصوص کاربردهای این محصول افزود: در فرایند تولید این محصول می توان نقش ها و الگوهای مختلف و متنوعی از جمله نقش چوب، نقش تیتانیم، نقش سنگ و… را بر روی ورق اعمال نمائیم که با توجه به نوع نقش اعمال شده این نوع محصول میتواند در تولید بدنۀ انواع لوازم خانگی مثل یخچال و لباسشویی، دکوراسیون داخلی منازل و بخشهای داخلی سالن ها اجلاس و نمای داخلی ساختمان ها و… بهره برد.

وی با اشاره به دیگر مزایای راه اندازی این دستگاه، خاطرنشان کرد: در صورت تأمین فیلم PET با خاصیت ضد اشعه ماورای بنفش میتوان محصولات تولیدشده با این تجهیز را در نمای بیرونی ساختمانها نیز استفاده کرد.

احمدپور درخصوص ظرفیت این دستگاه گفت: در حال حاضر میتوان با این دستگاه با حدود ۲۸۰۰ متر در ساعت، ۱۳ تن محصولات نقش دار تولید کرد که در صورت نیاز بازار با انجام اصلاحات نهایی عملکرد ماشین، امکان افزایش تولید هم وجود دارد.
وی در پایان از حمایتهای مدیریت ناحیه نورد سرد، رئیس و کارکنان واحد گالوانیزه و رنگی و همچنین از همکاری واحدهای دفتر فنی تولید، دفتر فنی تعمیرات، شرکت توکارنگ و سایر همکارانی که در تحقق این مهم ایفای نقش کردند، تشکر و قدردانی کرد.