حرکت در مسیر برنامه‌ریزی اصولی در صنعت فولاد

یران به‌عنوان چهاردهمین فولادساز جهان در ۱۳۹۴ میزان تولید فولاد خام خود را به ۱۶میلیون و ۷۰۰هزار تن رساند و سال گذشته نیز بیش از ۱۸میلیون تن تولید داشت و برای امسال دستیابی به تولید ۲۲میلیون تنی فولاد را هدف‌گذاری کرده است.

براساس اطلاعات ارائه‌شده از دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت رشد تولید محصولات فولادی کشور در۳ ماه نخست امسال با رشد ۱۳درصد روبه‌رو شده که نشان از هدف‌گذاری اصولی در این زمینه است.

۲۲میلیون تن فولاد خام تا پایان سال
در ۳ماه نخست امسال، هم با رشد تولید و هم با رشد صادرات در زمینه انواع محصولات فولادی روبه‌رو بوده‌ایم. در این‌باره میکاییل عظیمی، مدیرکل دفتر صنایع معدنی فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: رشد تولید محصولات فولادی کشور در ۳ماه نخست امسال با رشد ۱۳درصد روبه‌رو بوده است. انواع تولید میلگرد شاخه و کلاف نسبت به ۳ماه سال گذشته از رشد ۵درصدی برخوردار بوده است. عظیمی در ادامه خاطرنشان کرد: براساس اطلاعات ارائه شده دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، در این مدت تولید انواع ورق گرم در ضخامت‌های مختلف نسبت به دوره مشابه خود در ۳ماه سال ۹۵ حکایت از رشد ۳درصدی دارد.وی افزود: در ۳ ماه نخست امسال تولید انواع ورق سرد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل خود رشد ۵۱درصدی یافته است. همچنین تولید انواع ورق‌های پوشش‌دار، رنگی، گالوانیزه و قلع‌اندود نسبت به مدت مشابه خود در سال ۹۵رشد ۶۵درصدی را گواه است.

وی در ادامه یادآور شد: در ۳ ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه تولید در این حوزه در سال گذشته رشد ۱۵۰درصدی ثبت کرده است. عظیمی با اعلام اینکه در ۳ ماه نخست فولاد خام با رشد ۱۳درصدی نسبت به ۳ ماه سال ۹۵ در کشور تولید شده، عنوان کرد: در ۳ ماه نخست امسال تولید شمش (بیلت و بلوم) نسبت به دوره مشابه خود در سال گذشته رشد ۱۰درصدی را نشان می‌دهد. همچنین تولید اسلب با رشد ۱۷درصدی نسبت به سال قبل خود روبه‌رو شده است.مدیرکل دفتر صنایع معدنی فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این پرسش که زمینه‌های رشد افزایش انواع محصولات فولادی چیست، عنوان کرد: این افزایش بیشتر به‌دلیل رشد در بازارهای جهانی رخ داده است. به عبارت دیگر رشد انواع محصولات فولادی به افزایش میزان صادرات آن بازمی‌گردد. عظیمی در ادامه خاطرنشان کرد: از یک‌سو کشور چین تا حدی محصولات خود را کاهش داده و این موضوع سبب گشایش در بازارهای جهانی و سایر تولیدکنندگان در سطح بین‌المللی شده است. از سوی دیگر تولیدکنندگان داخلی در پی بازارهای جدید در حال برنامه‌ریزی هستند و بازارهای جدیدی برای اهداف صادراتی درحال گسترش هستند. 

وی همچنین یادآور شد: البته علاوه بر مسائل یادشده قیمت‌های جهانی نیز درحال افزایش هستند و این موضوع سبب رقابتی شدن بازارهای جهانی شده است. مدیرکل دفتر صنایع معدنی فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه تاکید کرد: تا پایان سال به‌طور یقین به ظرفیت ۲۲میلیون تن فولاد خام برنامه‌ریزی شده و به صادرات ۸ میلیون تن دست خواهیم یافت. عظیمی در پایان تاکید کرد: با اشاره به برنامه‌های انجام شده در زنجیره فولاد بدون شک به اهداف تعیین‌شده تا چشم‌انداز ۱۴۰۴ خواهیم رسید. از این‌رو به‌طور قطع تا پایان سال ۱۳۹۹ به ظرفیت‌سازی برای ۴۰ میلیون تن فولاد خام دست پیدا می‌کنیم.

هدف‌گذاری اصولی در صنعت فولاد
متولیان امور فولاد افزایش تولید را نشانه برنامه‌ریزی اصولی در این زمینه می‌پندارند. در این‌باره مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران ضمن تایید رشد ۱۳درصدی تولید فولاد ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی (۱دی تا ۱۰ خرداد) گفت: تحقق افزایش تولید فولاد، نشانه برنامه‌ریزی اصولی در مسیر سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ است. عبدالمجید شریفی خاطرنشان کرد: ایران در حالی به این رشد دست یافت که رشد تولید جهانی در این بخش در ۵ماه نخست ۲۰۱۷میلادی برابر با ۴/۶درصد بود. براساس گزارش انجمن جهانی فولاد، ایران در ۵ ماهه ۲۰۱۷میلادی (از ابتدای ژانویه تا پایان ماه مه) ۸میلیون و ۱۵۹هزار تن فولاد خام تولید کرد و این رقم در مدت مشابه سال گذشته میلادی، ۷ میلیون و ۲۱۵هزار تن بود. شریفی در ادامه عنوان کرد: آمارها نشان می‌دهد در سال‌های ۸۹- ۱۳۸۸ (دولت دهم) میزان واردات فولاد کشور ۱۰ تا ۱۲میلیون تن بود و این در حالی است که دولت یازدهم موفق به تراز رشد صادرات شد. وی یادآور شد: سال گذشته در حالی که صادرات فولاد به ۶میلیون تن نزدیک شد، رقم واردات افزون بر ۳/۸میلیون تن بود.شریفی اضافه کرد: جمهوری اسلامی باید بازارهای فولاد جهان را به خوبی رصد کند و در افق چشم‌انداز ۱۴۰۴ که ظرفیت ۵۵ میلیون تنی فولاد خام تحقق یافت، از این رقم حدود ۳۵میلیون تن نیاز بازار داخلی است و حدود ۲۰ میلیون تن باید در بازارهای صادراتی عرضه شود و این اندیشه برنامه‌ریزان ذی‌ربط است.مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران در ادامه تصریح کرد: ظرفیت فولاد کشور در نیمه سال ۱۳۹۲ (زمان شروع به کار دولت یازدهم) ۲۲ میلیون تن بود و امسال با تعیین هدف ۳۳ میلیون تنی، به ظرفیت تولید فولاد کشور نسبت به زمان شروع فعالیت دولت یازدهم ۵۰درصد افزایش خواهد داشت. شریفی درباره مصرف انرژی صنعت فولاد عنوان کرد: واقعیتی که وجود دارد، اینکه فولاد صنعتی انرژی‌بر است و علاوه بر گاز برای تولیدات ایران، نیاز به آب دارد، چنانچه در سال ۱۴۰۴ میزان مصرف آب کشور به رقم سالانه ۱۰۰ میلیارد مترمکعب برسد، میزان آب مورد نیاز صنعت فولاد کمتر از ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون مترمکعب برآورد می‌شود. وی در ادامه گفت: بنابراین صنعت فولاد با مشخصه اشتغال فراوان، تامین نیاز داخل و توان صادراتی، باید آب مورد نیازش را فراهم کند و این درحالی است که بخش کشاورزی ۸۸ تا ۹۰ درصد آب کشور را مصرف می‌کند.

مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران با اشاره به موضوع دستیابی به صادرات ۸میلیون تنی فولاد برای سال ۹۶ خاطرنشان کرد و افزود: سال گذشته حدود ۶ میلیون تن صادرات در این بخش ثبت شد که واحدهای فولاد خوزستان و مبارکه اصفهان سهم شاخصی در این زمینه داشتند. شریفی درباره نرخ فولاد در چند سال گذشته عنوان کرد: سال ۲۰۱۴ میلادی ارزش هر تن فولاد خام به ۴۷۰ دلار رسید که در سال ۲۰۱۵ میلادی به‌طور متوسط ۳۴۰دلار بود و در سال ۲۰۱۶ میلادی این نرخ تفاوت معناداری نداشت، اما امسال در ماه‌های آغازین به حدود ۴۰۰ دلار رسید. گفتنی است چین، ژاپن، هند، امریکا، روسیه، کره‌جنوبی و آلمان فولادسازان عمده جهان به‌شمار می‌روند که در بین ۶۷ کشور جهان رتبه ایران چهاردهم ثبت شده است.این مقام مسئول در ادامه درباره نرخ سنگ‌آهن یادآور شد: در سال ۲۰۱۴ میلادی نرخ هر تن سنگ‌آهن با عیار ۶۲ و ۶۳ درصد افزون بر ۱۰۳ دلار بود، در سال ۲۰۱۵ میلادی با افت بیش از ۵۰درصدی به ۵۶ دلار برای هر تن رسید و در سال ۲۰۱۶ میلادی در دامنه ۵۶ تا ۵۸ دلار بود. وی گفت: شرکت‌های معتبر سنگ‌آهن در جهان پیش‌بینی کردند امسال نرخ صادراتی این ماده به ۶۰ دلار در هر تن برسد که در ۳ ماه نخست ۲۰۱۷میلادی کمتر از ۶۰ دلار بود.