خیز ۲۰ میلیون تنی برای صادرات فولاد

مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران ضمن تایید رشد ۱۳ درصدی تولید فولاد ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی (۱۱ دی تا ۱۰ خرداد) گفت: تحقق افزایش تولید، نشانه برنامه ریزی اصولی در مسیر سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ است. عبدالمجید شریفی در گفت‌وگو با «ایرنا» خاطرنشان ساخت: ایران در حالی به رشد مزبور دست یافته که رشد تولید جهانی در این بخش در پنج ماه نخست ۲۰۱۷ برابر با ۶/ ۴ درصد بود. بر اساس گزارش انجمن جهانی فولاد، ایران در پنج ماه ۲۰۱۷ میلادی ( از ابتدای ژانویه تا پایان ماه مه) هشت میلیون و ۱۵۹هزار تن فولاد خام تولید کرد و این رقم در مدت مشابه سال گذشته میلادی، ۷میلیون و ۲۱۵ هزار تن بود.

تراز رشد صادرات نسبت به واردات
مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران افزود: آمارها نشان می‌دهد در سال‌های (۸۹- ۱۳۸۸) میزان واردات فولاد کشور ۱۰ تا ۱۲ میلیون تن بود و این در حالی است که دولت یازدهم موفق به تراز رشد صادرات شد. وی یادآور شد: پارسال در حالی که صادرات فولاد به ۶ میلیون تن نزدیک شد، رقم واردات بالغ بر ۸/ ۳ میلیون تن بود.
 
اندیشه ایران دستیابی به صادرات ۲۰ میلیون تنی
شریفی اضافه کرد: جمهوری اسلامی باید بازارهای فولاد جهان را به خوبی رصد کند و در افق چشم‌انداز ۱۴۰۴ که ظرفیت ۵۵ میلیون تنی فولاد خام تحقق یافت، از این رقم حدود ۳۵ میلیون تن نیاز بازار داخلی است و حدود ۲۰ میلیون تن باید در بازارهای صادراتی عرضه شود و این اندیشه برنامه‌ریزان ذی‌ربط است.
 
برنامه امسال ظرفیت ۳۳ میلیون تنی
مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران تصریح کرد: ظرفیت فولاد کشور در نیمه سال ۱۳۹۲ یعنی زمان شروع به کار دولت یازدهم به میزان ۲۲ میلیون تن بود و امسال با تعیین هدف ۳۳ میلیون تنی، به این ترتیب ظرفیت تولید فولاد کشور نسبت به زمان شروع فعالیت دولت یازدهم ۵۰ درصد افزایش خواهد داشت.
 
فولاد صنعتی انرژی بر است
شریفی یادآور شد: واقعیتی که وجود دارد این است که فولاد صنعتی انرژی بر است و علاوه بر گاز برای تولیدات ایران، نیاز به آب دارد، چنانچه در سال ۱۴۰۴ میزان مصرف آب کشور به رقم سالانه ۱۰۰ میلیارد متر مکعب برسد، میزان آب مورد نیاز صنعت فولاد کمتر از ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون متر مکعب برآورد می‌شود.وی گفت: بنابراین صنعت فولاد با مشخصه اشتغال فراوان، تامین نیاز داخل و توان صادراتی، باید آب مورد نیازش را فراهم کرد و این درحالی است که بخش کشاورزی ۸۸ تا ۹۰ درصد آب کشور را مصرف می‌کند.
 
هدف ۸ میلیون تنی در ۹۶
مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران موضوع دستیابی به صادرات هشت میلیون تنی فولاد را برای سال ۹۶ خاطرنشان کرد و گفت: پارسال حدود ۶ میلیون تن صادرات در این بخش ثبت شد که واحدهای فولاد خوزستان و مبارکه اصفهان سهم شاخص را در این زمینه داشتند.
 
رشد قیمت صادرات فولاد
شریفی گفت: سال ۲۰۱۴ ارزش هر تن فولاد خام به رقم ۴۷۰ دلار رسید، سال ۲۰۱۵ به‌طور متوسط ۳۴۰ دلار بود و ۲۰۱۶ این نرخ تفاوت معناداری نداشت، اما امسال در ماه‌های آغازین به حدود ۴۰۰ دلار رسید.چین، ژاپن، هند، آمریکا، روسیه، کره‌جنوبی و آلمان فولاد سازان عمده جهان هستند که در بین ۶۷کشور جهان رتبه ایران چهاردهم ثبت شده است.