دستیابی به بالاترین درصد تولید تختال بدون عیب در فولاد مبارکه

به گزارش آرتین پولاد: کیفیت تختال‌های بدون عیب واحد فولادسازی و ریخته‌گری مداوم شرکت فولاد مبارکه در مرداد ماه به ۹۳.۵ درصد افزایش یافت.

به نقل از روابط عمومی شرکت فولادمبارکه، محمدمهدی مرندی با اشاره به دستیابی به بالاترین درصد تولید تختال بدون عیب در این شرکت اظهار کرد: در حین ریخته‌گری بسته به شرایط ذوب و ماشین ممکن است روی تختال عیوبی مانند ترک طولی، ترک عرضی، ترک لبه‌ای، ناخالصی، ترک گوشه‌ای، ترک ستاره‌ای، پلاک ریخته‌گری، اثر نوسان قالب، ترک مقطع مرکزی، حفره‌های سنجاقی، حفره‌های گازی کمربند اتصال در اثر وقفه ریخته‌گری و جدایش شیمیایی به وجود آید، در صورت بروز هریک از عیوب مذکور بر سطح بالا یا پایین یا در کناره‌ها یا سر و ته تختال، تختال معیوب باید توسط سیکل اسکارف یا برش عرضی و یا طولی رفع عیب گردد که این امر مستلزم صرف زمان و هزینه برای سازمان است.
رئیس کنترل کیفی فولادسازی و ریخته‌گری مداوم فولادمبارکه در تشریح چگونگی کاهش این عیوب گفت: به‌ منظور جلوگیری از به وجود آمدن این عیوب لازم است کنترل‌های دقیقی در ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم بر پارامترهای ذوب از طریق تنظیم آنالیز شیمیایی و ارسال ذوب با سوپرهیت مناسب از واحد متالورژی ثانویه صورت گیرد و همچنین نظارت و کنترل بهتری بر پارامترهای ریخته‌گری همچون تنظیم سرعت ریخته‌گری متناسب با دمای ذوب درون تاندیش، تنظیم میزان پاشش آب و خنک‌کنندگی ثانویه تختال، تنظیم شیب قالب و… انجام شود.
در همین خصوص قاسم خوشدل‌پور رئیس تولید ریخته‌گری فولادمبارکه افزود: در مرداد ماه سال جاری با تلاش و پیگیری مجدانه همکاران واحد ریخته‌گری مداوم شاهــد کاهــش عیــوب تختال در هر پنج ماشین ریخته‌گری بودیم.
وی در تشریح تأثیر هریک از بخش‌های ناحیه فولادسازی در کسب این موفقیت گفت: همکاران تعمیرات و تعمیرات جنبی با برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های تعمیراتی، وضعیت آماده‌به‌کاری و تنظیمات ماشین‌ها را در حد قابل‌قبول حفظ کردند و همکاران واحد تولید نیز با استفاده از فرصت ایجادشده با پایش مناسب پارامترهای تولید، این رکورد را محقق ساختند.
خوشدل‌پور درصد تولید تختال بدون عیب مردادماه در ماشین شماره یک را ۹۱ درصد اعلام کرد و در تشریح وضعیت سایر ماشین‌ها افزود: تولید تختال بدون عیب در ماشین شماره دو ۹۶.۵ درصد، ماشین شماره سه ۹۲.۲ درصد، ماشین شماره چهار ۹۳ درصد و ماشین شماره پنج نیز ۹۳.۵ درصد بوده است.
رئیس تولید ریخته‌گری فولادمبارکه رکورد قبلی ماشین شماره ۲ را مربوط به شهریور ۹۷ به میزان ۹۵.۹ درصد اعلام کرد و گفت: این ماشین در ماه جاری ۰.۶ درصد نسبت به رکورد قبل بهبود داشته است و سایر ماشین‌ها نیز عملکرد خوبی در بهبود کیفیت داشته‌اند.
وی اهمیت این رکورد کیفی در زمان مقابله با بیماری کووید ۱۹ را دوچندان دانست و گفت: همکاران واحد ریخته‌گری مداوم با همکاری و تعامل مثال‌زدنی واحدهای کنترل کیفیت، تعمیرات، کارگاه تعمیرات ریخته‌گری، دفاتر فنی تولید و تعمیرات و واحدهای جنبی این توفیق را به دست آوردند.
خوشدل‌پور رکورد قبلی تختال‌های بدون عیب ناحیه را مربوط به شهریور ماه سال ۹۷ و به میزان ۹۳.۴ درصد اعلام کرد.