دو موج متفاوت در بازار جهانی

یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.

بازار سهام

سیگنال قیمت‌های جهانی به بورس
شاخص کل بورس پنجمین هفته رشد متوالی را ثبت کرد. اما نگرانی‌ها از پایداری قیمت‌های جهانی و چشم‌انداز تسویه معاملات اعتباری افت ۲۳ درصدی ارزش معاملات نسبت به میانگین هفته گذشته و تغییر مالکیت ۳۹ میلیارد تومانی به نفع حقوقی‌ها را رقم زد. با وجود افت شاخص دلار اما تداوم افت قیمت فولاد و سنگ آهن در بازار چین، با وجود کاهش موجودی بنادر چین به کمترین سطح از مه رقم خورد. با وجود رشد ۲۰ درصدی شاخص فلزات LME (شامل ۶ فلز اساسی) در ۳ ماه اخیر با خوش‌بینی به رشد تقاضای چین، اما تثبیت سطح صادرات چین در ۴ ماه اخیر بر پیشی گرفتن تقاضای سفته‌بازی از عوامل بنیادین اشاره دارد. امری که در کنار شناسایی سود افت فلزات از سقف‌های پیشین (مس به ۶۶۰۰ دلار) را رقم زد. رشد ۴ درصدی دلار از ابتدای سال از صنایع صادرات‌محور حمایت می‌کند.
 
 
بازار ارز

دومین سقف‌شکنی دلار در تابستان
هر دلار آمریکا با رشد هفتگی ۹/ ۰ درصدی برای چهارمین هفته متوالی صعودی و به نرخ ۳۹۰۸ تومان معامله شد. رشد تقاضای مسافرتی و افزایش تقاضای آربیتراژی روز پنج‌شنبه نرخ دلار را با رشد ۱۳ تومانی همراه کرد و به بالاترین سطح از ۲۷ دی۹۵ رساند. افزایش تقاضا از مناطق سلیمانیه عراق افزایش تقاضا را در بازار داخلی به همراه داشت. همچنین رشد نرخ حواله‌ای درهم، با توجه به نرخ برابری ثابت دلار و درهم، تا سطح ۱۰۷۴ تومان نیز عامل دیگر حمایت از دلار بود. بنابراین با شکسته شدن مقاومت سطح ۳۹۰۰ تومانی در کنار کاهش فعالیت صرافی بانک‌ها روز پنج‌شنبه، نوسانات صعودی نرخ دلار تشدید شد. به این ترتیب بازدهی دلار از ابتدای سال به ۱/ ۴ درصد رسید. همچنان کاهش تقاضای مسافرتی در کنار احتمال افزایش عرضه از سوی صرافی بانک‌ها می‌تواند احتیاط را در بازار ارز تقویت کند.
 
 
بازار سکه

اهرم دوجانبه سکه
هر سکه طرح جدید با رشد هفتگی ۸/ ۳ درصدی همراه شد. روز پنج‌شنبه طی معاملات بازار داخلی شاهد نوسان طلا نزدیک سطح ۱۳۴۰ دلاری بودیم. اما در ادامه رشد تقاضای محافظه‌کارانه طلا با توفان ایرما و چشم‌انداز بازگشت آن به منطقه فلوریدا در کنار رشد یورو به سقف ۵/ ۲ ساله، رشد اونس طلا را روز جمعه به سقف یک‌ساله (۱۳۵۷ دلار) رقم زد. اما شناسایی سود در پایان معاملات روز جمعه طلا را به ۱۳۴۶ دلار رساند. در بازار ارز نیز رشد تقاضای مسافرتی و افزایش تقاضای آربیتراژی مقاومت سطح ۳۹۰۰ تومانی را شکست. اما احتمال تشدید فشار فروش با شناسایی سود میان معامله‌گران با توجه به رشد ۴۷ هزار تومانی سکه در ۶ روز معاملاتی در کنار تردیدها نسبت به بازارهای اثرگذار و چشم‌انداز کاهش تقاضای مناسبتی با نزدیک شدن به محرم می‌تواند مانع از تداوم رشد قیمت سکه شود.
 
 
بازار طلای جهانی

اونس طلا در سقف
هر اونس طلای جهانی با رشد هفتگی ۶/ ۱ درصدی برای سومین هفته متوالی صعودی شد. تهدیدهای هسته‌ای کره شمالی، رشد یورو به سقف ۵/ ۲ ساله، در کنار بازگشت توفان ایرما با تشدید فشار بر دلار اونس طلا را به سقف یک‌ساله (۱۳۵۷ دلار) رساند. با وجود تغییر نکردن سیاست‌های بانک مرکزی اروپا، اعلام خروج از برنامه ۳/ ۲ هزار میلیارد یورویی خرید اوراق قرضه پس از ۲ سال و نیم، در نشست اکتبر رشد یورو به سقف ۵/ ۲ ساله را رقم زد. نماینده نیویورک فدرال رزرو نیز با دور بودن نرخ تورم از هدف فدرال رزرو اظهار کرد: نمی‌توان زمان درستی برای افزایش نرخ بهره آمریکا اعلام کرد. نشست سپتامبر فدرال رزرو می‌تواند تصویر روشن‌تری از این امر ارائه دهد. با توجه به تخمین خسارت حدود ۲۰۰ میلیارد دلاری توفان ایرما، این توفان‌ها می‌توانند در میان‌مدت عامل مثبتی برای اقتصاد آمریکا باشند.
 
 
بازار اوراق مسکن

بازگشت آرام «تسه»ها از کف
اوراق تسهیلات مسکن اسفند۹۴ (تسه۹۴۱۲) با رشد هفتگی ۸/ ۱ درصدی همراه شدند. با وجود افت ۳/ ۳ درصدی قیمت «تسه»ها در هفته اول شهریور اما در هفته گذشته مجددا اوراق وارد روند صعودی شدند. در میانه مرداد رشد قیمت اوراق تسهیلات جدیدتر تا بالاتر از سطح ۸۰ هزار تومانی رقم خورد. رشد ۷/ ۲۲ درصدی تعداد معاملات مسکن در مرداد نسبت به تیر با وجود افت ۵/ ۴ درصدی تعداد معاملات تیر نسبت به مرداد، از قیمت «تسه»ها حمایت کرد. اما تنوع در وام‌های ارائه‌شده به ویژه ارائه تسهیلات به «خانه‌اولی»ها از طریق صندوق یکم بانک مسکن مانع از رشد قابل توجه تقاضای اوراق تسهیلات شد. اما همچنان رشد تقاضا از سوی متقاضیان بافت فرسوده و «خانه‌اولی»ها چشم‌انداز رشد تدریجی تقاضای مسکن را ارائه می‌دهد. اما کاهش تقاضای فصلی (تابستان) انتظار کم‌نوسانی اوراق را پررنگ کرده است.
 
 
بازار نفت

سایه توفان‌های آمریکایی بر نفت
هر بشکه نفت خام آمریکا با رشد ۴/ ۰ درصدی به قیمت ۴۸/ ۴۷ دلار معامله شد. بازگشت فعالیت پالایشگاه‌ها در کنار تداوم افت شاخص دلار قیمت WTI را تا بالاتر از ۴۹ دلار رقم زد. اما در ادامه نگرانی‌ها از کاهش تقاضای نفت به دلیل تداوم توقف بخشی از فعالیت پالایشگاه‌ها و کاهش تقاضای بنزین از سوی فلوریدا (سومین ایالت مصرف‌کننده بنزین پس از کالیفرنیا و تگزاس) نفت را بر مسیر نزولی قرار داد. اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) افزایش موجودی نفت آمریکا به میزان ۶/ ۴ میلیون بشکه را گزارش کرد. اما به دلیل توفان هاروی، میزان تولیدات از ۵/ ۹ به ۸/ ۸ میلیون بشکه در روز کاهش یافت. علاوه بر این، بیکرهیوز افت (۳ موردی) تعداد دکل‌های نفتی برای سومین هفته در ۴ هفته اخیر را گزارش کرد. اعلام عربستان مبنی بر کاهش ۳۵۰ هزار بشکه صادرات در اکتبر نیز روز پنج‌شنبه برنت را به سقف ۵/ ۵ ماهه رساند.