رشد ۱۳ درصدی تولید فولاد نشانه هدفگذاری اصولی است

مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران ضمن تایید رشد ۱۳ درصدی تولید فولاد ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی ( ۱۱دی تا ۱۰ خرداد ) گفت: تحقق افزایش تولید، نشانه برنامه ریزی اصولی در مسیر سند چشم انداز ۱۴۰۴ است.

عبدالمجید شریفی خاطرنشان ساخت: ایران در حالی به رشد مزبور دست یافت که رشد تولید جهانی در این بخش در پنج ماهه نخست ۲۰۱۷ برابر با ۴.۶ درصد بود .

بر اساس گزارش انجمن جهانی فولاد، ایران در پنج ماهه ۲۰۱۷ میلادی ( از ابتدای ژانویه تا پایان ماه می) هشت میلیون و ۱۵۹هزار تن فولاد خام تولید کرد و این رقم در مدت مشابه سال گذشته میلادی،هفت میلیون و ۲۱۵ هزار تن بود.

** تراز رشد صادرات نسبت به واردات
مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران افزود: آمارها نشان می دهد در سال های ۸۹- ۱۳۸۸ ( دولت دهم ) میزان واردات فولاد کشور ارقام ۱۰ تا ۱۲ میلیون تن بود و این در حالی است که دولت یازدهم موفق به تراز رشد صادرات شد.

وی یادآور شد: پارسال در حالی که صادرات فولاد به ۶ میلیون تن نزدیک شد، رقم واردات بالغ بر ۳.۸ میلیون تن بود .

** اندیشه ایران دستیابی به صادرات ۲۰ میلیون تنی
شریفی اضافه کرد: جمهوری اسلامی باید بازارهای فولاد جهان را به خوبی رصد کند و در افق چشم انداز ۱۴۰۴ که ظرفیت ۵۵ میلیون تنی فولاد خام تحقق یافت، از این رقم حدود ۳۵ میلیون تن نیاز بازار داخلی است و حدود ۲۰ میلیون تن باید در بازارهای صادراتی عرضه شود و این اندیشه برنامه ریزان ذیربط است .

** برنامه امسال ظرفیت ۳۳ میلیون تنی
مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران تصریح کرد :ظرفیت فولاد کشور در نیمه سال ۱۳۹۲ ( زمان شروع به کار دولت یازدهم ) به میزان ۲۲ میلیون تن بود و امسال با تعیین هدف ۳۳ میلیون تنی، به این ترتیب ظرفیت تولید فولاد کشور نسبت به زمان شروع فعالیت دولت یازدهم ۵۰ درصد افزایش خواهد داشت.

** فولاد صنعتی انرژی بر است
شریفی یاداور شد: واقعیتی که وجود دارد، اینکه فولاد صنعتی انرژی بر است و علاوه بر گاز برای تولیدات ایران، نیاز به آب دارد، چنانچه در سال ۱۴۰۴ میزان مصرف آب کشور به رقم سالیانه ۱۰۰ میلیارد متر مکعب برسد، میزان آب مورد نیاز صنعت فولاد کمتر از ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون متر مکعب براورد می شود.
وی گفت: بنابراین صنعت فولاد با مشخصه اشتغال فراوان، تامین نیاز داخل و توان صادراتی، باید اب مورد نیازش را فراهم کرد و این درحالی است که بخش کشاورزی ۸۸ تا ۹۰ درصد آب کشور را مصرف می کند.

** هدف ۸ میلیون تنی در ۹۶
مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران موضوع دستیابی به صادرات هشت میلیون تنی فولاد را برای سال ۹۶ خاطرنشان کرد و گفت : پارسال حدود ۶ میلیون تن صادرات در ایین بخش ثبت شد که واحد های فولاد خوزستان و مبارکه اصفهان سهم شاخص را در این زمینه داشتند.

** رشد قیمت صادرات فولاد
شریفی گفت: سال ۲۰۱۴ ارزش هر تن فولاد خام به رقم ۴۷۰ دلار رسید، سال ۲۰۱۵ بطور متوسط ۳۴۰ دلار بود و ۲۰۱۶ این نرخ تفاوت معناداری نداشت، اما امسال در ماه های آغازین به حدود ۴۰۰ دلار رسید .
چین، ژاپن، هند، آمریکا، روسیه، کره جنوبی و آلمان فولاد سازان عمده جهان هستند که در بین ۶۷ کشور جهان رتبه ایران چهاردهم ثبت شده است.

** افت قیمت سنگ آهن
این مقام مسئول یادآور شد: سال ۲۰۱۴ قیمت هرتن سنگ آهن با عیار ۶۲ و ۶۳ درصد بالغ بر ۱۰۳ دلار بود، در سال ۲۰۱۵ با افت بیش از ۵۰ درصدی به رقم ۵۶ دلار برای هرتن رسید و در سال ۲۰۱۶ در دامنه ۵۶ تا ۵۸ دلار بود .
وی گفت: شرکت های معتبر سنگ آهن در جهان پیش بینی کردند که امسال قیمت صادراتی این ماده به رقم ۶۰ دلار در هرتن برسد که در سه ماهه نخست ۲۰۱۷ کمتر از ۶۰ دلار بود .

** هدف امسال تولید بیش از ۲۰ میلیون تن
جمهوری اسلامی سال ۱۳۹۴ میزان تولید فولاد خام خود را به رقم ۱۶ میلیون و ۷۰۰ هزارتن رساند و پارسال هم بیش از ۱۸ میلیون تن تولید داشت و برای امسال دستیابی به تولید بیش از ۲۰ میلیون تن فولاد را هدفگذاری کرده است.