رشد ۸۸.۳ درصدی سرمایه گذاری دولت یازدهم در صنایع فولادی

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری خراسان رضوی گفت: با اجرای ۹ طرح بزرگ فولادی در این استان، سرمایه گذاری دولت یازدهم در حوزه صنایع فولادی این خطه رشدی ۸۸.۳ درصدی داشته است.

رسولیان در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این طرح های فولادی، با ظرفیت ۱۷.۵ میلیون تن کنسانتره و ۱۵ میلیون تن گندله، که در آغاز دولت یازدهم در حد تحویل زمین بود، هم اکنون به طور متوسط پیشرفت فیزیکی بالای ۷۰ درصد رسیده است که ۲ واحد به بهره برداری رسیده و سه واحد آماده افتتاح است.

وی حجم سرمایه گذاری در حوزه واحدهای فولادی استان را ۵۲۶ میلیارد تومان ذکر و عنوان کرد: هم اکنون این رقم به بیش از چهار هزار و ۵۲۹ میلیارد تومان رسیده است.

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری خراسان رضوی تصریح کرد: در آغاز کار دولت یازدهم یک واحد ۲.۶ میلیون تنی تولید کنسانتره و ظرفیتی معادل ۹۰۰ تن گندله در استان نیمه فعال بود که در سه سال گذشته به ظرفیت کامل رسیده است.

وی ادامه داد: واحد کنسانتره سنگان در سال ۹۵ و واحد گندله فولاد مبارکه در این منطقه با ظرفیت پنج میلیون تن، ماه گذشته با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت بهره برداری شد.

رسولیان گفت: فولاد اپال پارسیان سنگان هم با ظرفیت پنج میلیون تن و واحد گندله سازی فولاد خراسان (نیشابور) با ظرفیت ۲.۵ میلیون تن هم اکنون آماده بهره برداری و فولاد پارس سبزوار نیز با ظرفیت ۸۰۰ هزار تن تا نیمه امسال تکمیل می شود.

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه بقیه واحدها هم تا انتهای امسال به انجام می رسد، افزود: از محل واحدهایی که امسال بهره برداری شده و یا آماده راه اندازی است چهار هزار نفر اشتغال مستقیم یافته و می یابند.

وی ادامه داد: علاوه بر این، تلاش شده با احیای واحدهای صنعتی موجود نیز که بخش زیادی از آنها دچار مشکلات متعدد بودند، رونق به این حوزه برگردد.

رسولیان افزود : در این راستا برای حفظ واحدهای تولیدی و اشتغال موجود در حوزه تولید تا پایان سال ۹۵ تامین مالی بنگاه های تولیدی کوچک و متوسط و طرح های نیمه تمام دارای بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی به انجام برسد که بدین منظور ۷۲۶ میلیارد تومان به استان اختصاص یافت و بین واحدهای تولیدی توزیع شد.

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری خراسان رضوی ادامه داد: تا پایان سال ۹۵ در مجموع ۲ هزار و ۶۹۰ واحد تولیدی استان در سامانه بهین یاب برای استفاده از تسهیلات رونق تولید ثبت نام کردند که از این تعداد یک هزار و ۸۳۵ واحد برای دریافت یک هزار و ۶۱۶ میلیارد تومان تسهیلات به بانک ها معرفی شدند.

وی گفت: در این راستا تامین مالی ۵۲۲ واحد به مبلغ ۴۴۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان در بخش صنعت و کشاورزی انجام شده است

رسولیان اظهار کرد: علاوه بر این تسهیلات رقمی معادل ۶۸۹ میلیارد تومان تسهیلات به صورت پرداخت مستقیم به یک هزار و ۱۹۱ واحد تولیدی استان پرداخت شد و بر اساس عملکرد ۲۵ بانک عضو شورای هماهنگی استان تنها در ۱۰ ماهه سال ۹۵ معادل ۱۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای بخش های مختلف تولیدی، خدماتی، کشاورزی، صنعت و تجارت، قرض الحسنه، مسکن و ساختمان، صادرات و غیره به روش های مختلف تامین منابع مالی شده است.

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری خراسان رضوی تصریح کرد: در نتیجه این تلاش ها و اقدامات، امروز شاهد رشد و رونق دوباره تولید هستیم چنانکه در حوزه الیاف مصنوعی در سال ۹۵ نسبت به سال قبل رشد ۴۶ درصدی، تولید خودرو ۴۳ درصد، روغن نباتی ۸.۳ درصد، سیمان ۲۵ درصد و موتورسیکلت ۱۶ درصدی را شاهدیم