روند افزایشی یا ثبات قیمتی سنگ آهن؟

سنگ آهن با نزدیک شدن به مرز ۸۰ دلار نشان داد که در حالت خوش بینانه تمایل به افزایش قیمت و حتی در بدبینانه ترین حالت تمایل به حفظ قیمت در سطح کنونی برای این کالا وجود دارد. در این بین، افزایش ناگهانی قیمت ها در بازار سنگ آهن و فولاد از هفته های گذشته آغاز شده است که این دو بازار را با نگرانی از نوسانات تند و ناگهانی قیمت ها مواجه ساخته است.

افزایش قیمت در بازار سنگ آهن و فولاد جهانی در حالی رخ می دهد که رونق طرف تقاضا در بازار در ارتباط با این دو ماده معدنی همسو با افزایش قیمت آن نیست که از دلایل این نبود رونق می توان به تعطیلات تابستانی در اروپا و تعطیلات عید قربان در کشورهای مسلمان اشاره کرد. از سوی دیگر باید گفت پیش بینی ها همچنان از ادامه روند افزایشی قیمت ها حکایت دارند. 

بررسی های میدانی از کارشناسان فعال در حوزه جهانی فولاد در تالارهای گفت وگو در فضای مجازی نشان می دهد بازار مسکن و ساخت و ساز در چین به رغم گرمای آب و هوا و بارندگی در ماه های ژوئن و ژوئیه رشد داشته است که این موضوع روی تقاضا در این کشور برای محصولات فولادی اثر گذاشته است. در حالی که تحلیلگران ماه های سپتامبر و اکتبر را معمولا با تقاضای بیشتر برای فولاد و سنگ آهن می شناسند، بنابراین انتظار داریم روند افزایشی قیمت در ماه های پیش رو به اوج خود برسد. در حالی که اکنون قیمت شمش در بازارهای جهانی در حدود ۵۰۰ دلار در هر تن گزارش می شود که در مقایسه با سال گذشته در حدود ۱۳۰ دلار در هر تن رشد کرده است.

پیش نیازهای جهانی تقاضای فولاد
به گزارش ARGUS Mediaبیلت تانگشان به عنوان شاخص تقاضا برای محصولات طویل به بالاترین سطح خود یعنی ۳۸۵۰ یوآن در هر تن در سال جاری رسیده و سنگ آهن بالاترین رکورد بعد از ۷ آوریل، یعنی ۷۹ دلار را لمس کرده است. اگرچه قیمت این محصول دوباره روند کاهشی به خود گرفت و روز گذشته در اولین روز کاری هفته، قیمت سنگ آهن به ۷۵ دلار تا لحظه تنظیم این گزارش رسیده بود که در بازه هفتگی سالانه رشد ۲۴ درصدی و در بازه ماهانه رشد ۱۴ درصدی را نشان می دهد. در بازارهای جهانی اما شاید مهم ترین تقاضا برای فولاد مرهون پروژه های زیر ساخت تعریف شده در ۱۲ ماه گذشته از سوی دولت چین بوده است؛ به علاوه رشد سرمایه گذاری در مسکن نیز در این کشور پیشران تقاضای فولاد است.البته پکن با اعلام محدودیت در فروش مسکن در شهرهای بزرگ چین به دلیل اعلام بدهی ها و تزریق کمتر پول به سرمایه گذاران بخش مسکن در تلاش برای کند کردن این رشد تقاضاست اما این کندی رشد در سرمایه گذاری مسکن از ماه ژوئن آغاز شده و برای تاثیرگذاری در بازار ساخت و ساز چند ماهی به زمان نیاز خواهد داشت و انتظار می رود تا آن زمان هنوز وضعیت بازار فولاد مناسب باشد.از طرفی سرمایه گذاری در زیر ساخت های این کشور در ماه های ژانویه تا جولای ۹/ ۲۰ درصد رشد داشته است. این رشد تقاضا برای فولاد طبق نظر CISA در ماه های جولای تا دسامبر به بیشترین حد خواهد رسید در حالی که از اول سپتامبر به خاطر مسائل آلودگی هوا به ویژه در استان هبی و شمال چین تولید واحدهای فولادی کاهش خواهد یافت و بسیاری مجبور به تعطیلی خواهند شد، به طوری که انتظار می رود در نوامبر تولید به حداقل برسد و تا ۱۶ مارس ۱۵ درصد حجم تولید کوره بلندها کاهش یابد.

برخی از تجار چینی از ماه ژوئن روی انتظار قیمت بالاتر در زمستان مشغول ذخیره سازی میلگرد و شمش بوده اند.یادآوری برنامه پکن برای کاهش ۱۷۰ میلیون تن از ظرفیت فولاد در سال جاری که ادعا می شود ۱۲۰ میلیون تن از این هدف انجام شده است نیز انتظار کاهش عرضه را تقویت می کند. در این شرایط و با افزایش قیمت زغال کک شو (بیش از ۲۰۰ دلار در تن) تولیدکنندگان در راستای افزایش تولید به دنبال استفاده از سنگ آهن عیار بالا هستند که موجودی کمی در بنادر دارد و انتظار افزایش قیمت برای سنگ آهن های پر عیار وجود دارد در حالی که فولادسازان در تولید میلگرد حدود ۱۰۰۰ یوآن در تن سود می برند و از افزایش قیمت حمایت می کنند. سنگ آهن IOCJ الان در چین حدود ۱۰۰ دلار در تن قیمت دارد و ادامه این روند رشد قیمت کنسانتره خوراک گندله سازی ها را در پیش خواهد داشت.

تمایل چین به کنترل قیمت ها
به گفته کارشناسان و تحلیلگران حوزه جهانی فولاد یکی از سناریوهای دیگری که در رابطه با افزایشی بودن قیمت ها در بازار فولاد به آن پرداخته می شود را می توان به دلیل بهبود شرایط اقتصادی به خصوص در آسیا و همچنین سیاست های جدید حزب کمونیست چین در راستای حفاظت از محیط زیست دانست.دولت چین علاقه ای به افزایش افسار گسیخته قیمت ها ندارد و تلاش می کند روند قیمت ها را با ابزارهایی که در دست دارد کنترل کند. از جمله انجمن آهن و فولاد چین و بعضی از ابزارهای قانونی دیگر، بنابر این دلیل روند بالا و پایین رفتن قیمت ادامه خواهد داشت.در این میان به غیر از افزایش قیمت فولاد، قراضه و سنگ آهن، بهای زغال سنگ هم افزایشی بوده است. در این باره باید گفت قیمت ها پتانسیل افرایش بیشتر را نیز دارند اما دولت چین سعی می کند این افزایش را کنترل کند و احتمالا اقداماتی در این خصوص صورت خواهد داد. لازم به توضیح است که بازار سنگ آهن تحت تاثیر فولاد افزایش یافته و تولیدکنندگان بزرگ در شرایط بسیار خوبی قرار دارند، با این حال به نظر نمی رسد قیمت ها افزایش شدیدی داشته باشد، چرا که پتانسیل زیادی برای افزایش تولید در استرالیا و برزیل وجود دارد. از سوی دیگر با وجود کاهش ظرفیت های فعلی این موضوع دور از ذهن است که قیمت سنگ آهن با کاهش مواجه شود. به این دلیل که فولادسازان چینی به افزایش قیمت در فصل زمستان امید دارند. همین موضوع هم باعث شده است که فولاد سازان چینی تولید خود را با حداکثر ظرفیت انجام دهند تا موجودی انبارهایشان افزایش یابد.افت موجود در انبارهای چین بیشتر وابسته به جو روانی که بازار فیوچرز و انجمن سنگ آهن ایجاد کرده اند است. باید در جمع بندی تمامی موارد فوق گفت: اگر تمام فاکتورها را کنار یکدیگر بگذاریم به این نتیجه خواهیم رسید که قیمت فولاد تا پایان سال اگر افزایش پیدا نکند، سطح فعلی را حفظ خواهد کرد.