فاز دوم افزایش۱۰۰ دلاری قیمت جهانی شمش فولاد

جلسه روز گذشته رسته ذوب که بیست و چهارمین جلسه این رسته نیز محسوب می شد با حضور تولیدکنندگان شمش فولادی برگزار و موضوعاتی از قبیل تشریح روند بازارهای بین المللی، تعرفه و روند قیمت گذاری شمش و همینطور نحوه عرضه در بازار داخل مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد درخصوص جلسه روز گذشته واحدهای ذوب فولاد به  چیلان  گفت: اولین موضوعی که در جلسه روز گذشته رسته ذوب مطرح شد، بررسی اخبار غیررسمی پیرامون تعرفه بر واردات شمش فولاد و جوانب آن بود که نگرانی زیادی بین فولاد سازان ایجاد کرده بود.
سیدرضا شهرستانی با تکذیب موضوع کاهش تعرفه های واردات شمش به خبرنگار  چیلان  گفت: بحث حذف تعرفه از پشتوانه کارشناسی و منطقی برخوردار نیست و چنین موضوعی هم اصلا مطرح نیست و حتی در جلسه اخیر فولادی ها با وزیر صنعت بحث کاهش تعرفه ها مطرح نشد.
شهرستانی تصریح کرد: وزیر در این جلسه تاکید کرد هر دو محور یعنی هم صادرات و هم تامین مواد اولیه برای شرکت های نوردی داخل باید جدی گرفته شود. حتی ایشان در خصوص قیمت پایه برای عرضه شمش داخلی نیز تاکید داشتند که قیمت ها برابر قیمت صادراتی به علاوه مزایای های صادراتی در نظر گرفته شود.
وی ادامه داد: همچنین در جلسه با وزیر، رئیس انجمن نیز حمایت انجمن را از این تعرفه ها ی حداقلی اعلام کرد چراکه صنایع داخلی برای بقای خود به این تعرفه که از میانگین جهانی هم کمتر است، نیازمندند.

عضو هیئت مدیره انجمن فولاد سایر موارد مطرح شده در جلسه روز گذشته رسته ذوب را هم این گونه تشریح کرد: در این جلسه بر این موضوع تاکید شد که همانگونه که حمایت تعرفه ای دولت برای بقای واحدهای فولادی لازم است، ذوبی ها نیز باید برنامه برد- بردی را ارائه دهند که هم صنایع بالادستی و هم پایین دستی منتفع گردند. در نتیجه قرار بر آن شده جلسه ای به طور مشترک رسته با حضور ۵ نماینده از ذوبی ها و ۵ نماینده از نوردکاران تشکیل گردد و در آن حجم واقعی نیاز واحدها به شمش استخراج گردد و همین طور بر روی قیمت پایه با در نظر گرفتن مزایای صادراتی توافق حاصل شود.
شهرستانی در خصوص قیمت پایه نیز اعلام کرد: با فرض ثبات قیمت های جهانی در سطح فعلی در هفته های پیش رو ، قیمت پایه عرضه ۲۱۵۰ خواهد بود.
وی در ادامه توضیح داد: مسئله دیگری که در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت این بود که تعرفه باید به صورت پلکانی باشد یعنی نسبت به کل زنجیره هرچه به صنایع پایین دستی حرکت کنیم تعرفه به نسبت بالاتری داشته باشد تا همه زنجیره از آن منتع شوند.
 

وی افزود: نکته مورد تاکید که لازم است همه فعالان فولاد به آن توجه داشته باشند این است که قیمت ها به هیچ عنوان قابل بازگشت نیست و بازار رو به افزایش است و حتی در مجامع بین المللی صحبت بر آن است که قیمت ها تا صد دلار دیگر نیز افزایش خواهند یافت. یکی از دلایل این پیش بینی این است که قیمت های الکترود و فروآلیاژها به شدت رو به افزایش است و شنیده شده هر تن الکترود به ۳۵ هزار دلار نیز رسیده است و این موارد تداوم روند افزایشی قیمت فولاد در سطح جهانی را موجب می شود و کشورهای مطرح فولادساز دنیا مثل چین در نظر دارند در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ بالغ بر ۱۰۰ دلار سود در این بخش حاصل شود.
شهرستانی خاطرنشان کرد: قیمت ۶۰۰  دلار برای فولاد تا سال ۲۰۱۸ متصور است و این تصمیم در راستای جبران ضررهای سال های اخیر فولادسازان خواهد بود. تولیدکنندگان فولاد ایران هم بر اساس همین قیمت های جهانی و در نظر گرفتن منافع صادراتی خود اقدام به عرضه داخلی خواهند کرد. صنایع پایین دستی و نوردکاران هم مطمئن باشند در صورت تقاضا، اولویت واحدهای ذوبی تامین نیاز داخل است.