موازنه منفی در بازار شمش و فولاد

 آمارهای رسمی نشان می‌دهد که به دلیل رکود بازار فولاد میزان مصرف در کشور در سه ماه نخست سال در محصولاتی نظیر میلگرد و تیرآهن کاهش پیدا کرده، این درحالی است که طی این مدت میزان تولید و مصرف بیلت با رشد همراه بوده و همین رشد تولید باعث شده تا قیمت شمش فولاد صعودی باشد، یک دلیل این اتفاق تقاضای کارخانه‌های داخلی برای شمش است.

با این وجود به دلیل فاصله گرفتن قیمت محصولات فولادی در بازار داخلی با قیمت‌های جهانی، با اندک تحرک بازار و بوی بهبود بلافاصله این بازار سعی در پر کردن این خلأ کرد که از همین رو شاهد رشد حدود ۵۰۰ تومانی شمش فولاد طی ۵ ماه اخیر بودیم. تولیدکنندگان محصولات ساختمانی هم اکنون در دو راهی گرفتار شده‌اند که از سویی با رشد قیمت مواد اولیه روبه‌رو است و از سوی دیگر بازاری برای محصولاتشان نیست. درحال حاضر تفاوت چندانی بین قیمت شمش در بازار داخلی و جهانی وجود ندارد اما قیمت میلگرد در بازار داخلی حدودکیلویی ۲ هزار تومان است که ۲۰دلار در هر تن ارزان‌تر از بازارهای جهانی است. این گزارش به نقل از آمارهای انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نشان می‌دهد که میزان تولید بیلت و بلوم در سه ماه نخست امسال ۲ میلیون و ۷۰۸ هزار تن بوده که یک میلیون و ۱۹۱ هزار تن آن متعلق به بخش‌خصوصی و یک میلیون و ۵۱۷ هزار تن آن مربوط به شرکت‌های خصوصی شده است.
میزان مصرف ظاهری بیلت و بلوم و طی سه ماه نخست امسال یک میلیون و ۹۶۲ هزار تن بوده که حاکی از رشد ۱۰ درصدی است. در همین حال میزان صادرات این محصول ۷۵۱ هزار تن ثبت شده است. به دلیل رکود بازار، تاکنون واردات شمش برای مصرف‌کنندگان جذابیتی نداشته و باید دید تقاضایی که در بازار ایجاد شده واقعی است یا با نبود مصرف، این التهاب خاموش خواهد شد. با رشد مصرف شمش و در مقابل کاهش مصرف تیرآهن و میلگرد اغلب تولید‌کنندگان به صادرات این محصول روی آوردند و با شدت گرفتن صادرات کمبود در بازار داخلی محسوس شده و منجر به رشد یکباره این محصول و تشدید کمبود به دلیل تعهدهای صادراتی تولیدکنندگان شد؛ از همین رو جلسات متعددی در انجمن فولاد با حضور تولیدکنندگان شمش و واحد‌های نوردی برگزار شده که در پی یافتن راه‌حلی به منظور جلوگیری از رشد بی‌رویه قیمت شمش و متعادل نگه‌داشتن فاصله نرخ شمش فولاد و میلگرد هستند.
 
بیشترین و کمترین رشد تولید فولاد
ورق سرد بیشترین رشد و تیرآهن کمترین رشد را در میزان تولید طی بازه سه ماه ابتدایی سال ۹۶ از آن خود کردند. در این مدت، ۱۰۲ هزار تن تیرآهن از سوی شرکت‌های دولتی خصوصی شده تولید شد که حاکی از افت ۴۲ درصدی است. این کاهش تولید از سوی بخش‌خصوصی باعث شد تا این بخش، فضایی برای افزایش تولید پیدا کرده و میزان تولید تیرآهن این بخش طی سه ماه نخست امسال به ۶۵ هزار تن رسید که حاکی از رشد ۱۴ درصدی تولید بود. در همین حال ورق سرد رشد ۲۸ درصدی تولید بخش‌خصوصی و افزایش ۱۱۱ درصدی بخش‌خصوصی را تجربه کرد. بنا بر آماری که انجمن تولید‌کنندگان فولاد ایران منتشر کرده میزان تولید ورق سرد از سوی بخش‌خصوصی شده ۳۷۸ هزار تن و بخش‌خصوصی ۶۲۷ هزار تن بوده است. به غیر از ورق گرم، سایر ورق‌های تولیدی در سه ماه نخست سال جاری با رشد همراه بودند. مجموع تولید ورق پوششدار در مدت یاد شده با رشد ۶۵ درصدی به ۳۹۷ هزار تن رسیده است. در همین حال تولید ورق گرم از سوی بخش‌خصوصی با رشد منفی ۱۰ درصدی ۱۳۴ هزار تن شده این درحالی است که بخش‌خصوصی شده با رشد ۴ درصدی موفق به تولید یک میلیون و ۷۱۳ هزار تن ورق گرم شده است. میزان تولید میلگرد و تیرآهن بخش‌خصوصی شده در سه ماه نخست امسال به ترتیب معادل ۴۴۴ هزار و ۱۰۲ هزار تن بود که به ترتیب با افت ۳ و ۴۲ درصدی مواجه بودند. در همین حال در بخش‌خصوصی، تولید میلگرد به یک میلیون و ۱۶۳ هزار تن رسید که حاکی از رشد تولید بخش‌خصوصی بود. این درحالی است که میزان مصرف میلگرد در سه ماه نخست امسال با افت ۴ درصدی معادل یک میلیون و ۴۴۸ هزار تن بوده است. اسلب نیز در سه ماه نخست امسال با رشد ۱۷ درصدی بخش‌خصوصی شده و ۲۶ درصدی بخش‌خصوصی همراه بود و رقم کل تولید اسلب معادل ۲ میلیون و ۶۰۴ هزار تن اعلام شده است. جداول ستون مجاور که از سوی انجمن تولید‌کنندگان فولاد ایران تهیه شده آمارهای اساسی بخش بازرگانی و تولید فولاد کشور را در ۳ماه اول سال نشان می‌دهد.