چشم انداز مثبت صنعت فولاد در بازار سرمایه

حضور صنعت فولاد در بازار سرمایه به عنوان یک صنعت مادر می تواند، تاثیر به سزایی در افزایش تولید ناخالص داخلی داشته باشد.

سرمایه گذاری در صنعت فولاد، ظرفیت صادرات را افزایش خواهد داد، علاوه بر اینها کشور ما ذخایر خام و سوختی بسیار زیادی دارد که می تواند صنعت فولاد را تغذیه کند.
بورس کالای ایران بستر مناسبی برای کشف قیمت واقعی محصولات فولادی است و در صورتی که عرضه تمام محصولات فولادی در بورس کالای ایران محقق شود و عرضه های صادراتی فولاد از این بستر رقم بخورد، قطع به یقین مساله دامپینگ محصولات فولادی در بازارهای صادراتی مرتفع خواهد شد.
براساس این گزارش، در صورت رفع موانع تجارت بین الملل، امکان برقراری ارتباط با بورس های فلزات دنیا در بازارهای مصرف کننده فراهم می شود و از این طریق می توان برای توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی از جمله سنگ آهن و فولاد از بازارهای مالی مبتنی بر فلزات بهره برد.
افق روشن صنعت فولاد در بورس
مهدی طحانی تحلیلگر بازار سرمایه،با اشاره به چشم انداز مثبت صنعت فولاد در بازار سرمایه گفت: این صنعت ، نقش مهمی را در اقتصاد کشور ایفا می نماید، ازاین رو حضور آن در بازار سرمایه به عنوان یک صنعت مادر می تواند، تاثیر به سزایی در افزایش تولید ناخالص داخلی داشته باشد.
طحانی با اشاره به اینکه صنعت فولاد از بنگاه های اقتصادی پویای کشور است و این امر می تواند برای بازار مفید باشد، تصریح کرد: افزایش صادرات فولاد باعث شده این صنعت حضور پررنگی در بازارهای جهانی پیدا کند.
علی عباسی دیگر کارشناس بازار سرمایه ،صنعت فولاد توانسته جایگاه مناسبی در بازارهای جهانی بیابد که برای ادامه این روند لازم است این صنعت با بروز رسانی تجهیزات و دستگاه ها گام های مستحکم تری در توسعه صادرات بردارد.
براساس این گزارش، چشم انداز صادرات فولاد مثبت است و پیش بینی می شود در سال های آینده این روند صعودی ادامه داشته باشد و به طور حتم با این سیاست وضعیت صادرات سنگ آهن محدودتر می شود، همچنین، میزان صادرات فولاد که ارزش افزوده بالاتری دارد افزایش پیدا می کند.