کاهش قیمت طلای جهانی متوقف شد

طلا در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی در پی تنش‌های فزاینده میان آمریکا و کره شمالی که تقاضا برای این فلز ارزشمند به عنوان دارایی امن را تقویت کرد، افزایش یافت.

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۳ درصد رشد کرد و به ۱۲۶۴.۵۰ دلار رسید.

در بازار نیویورک ،هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر ۰.۶ درصد رشد کرد و در ۱۲۷۰.۴۰ دلار ایستاد. بهای معاملات این بازار روز سه‌شنبه با ۲.۱۰ دلار یا ۰.۲ درصد کاهش، در ۱۲۶۲.۶۰ دلار بسته شده بود.

به گفته دانیل هاینس، تحلیلگر گروه بانکی ANZ، در عرض ۱۲ ساعت گذشته عوامل مختلفی بر بازار طلا تاثیر گذاشته‌اند. دلار آمریکا تحت تاثیر آمار اقتصادی مثبت صعود کرد و پس از اظهارات دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا درباره کره شمالی به سرعت روند رشد این ارز معکوس شد. انتظار می‌رود تحولات مربوط به کره شمالی اندکی از قیمت طلا حمایت کند، اما به اندازه‌ای نخواهد بود که قیمت‌ها از سطح کنونی افزایش قابل توجهی پیدا کند.

چند ساعت پس از این که ترامپ اعلام کرد اگر کره شمالی، آمریکا را تهدید کند با آتش و غضب روبه‌رو خواهد شد، هیونگ یانگ روز چهارشنبه اعلام کرد در حال بررسی برنامه‌هایی برای حمله موشکی به منطقه گوام آمریکا است.

بر اساس گزارش رویترز، بازارهای سهام آسیا و امریکا در پی تشدید تنش‌های ژئوپلتیکی عقب‌نشینی کردند در حالی که اوراق خزانه آمریکا، طلا و ین ژاپن در اوایل معاملات آسیایی چهارشنبه افزایش پیدا کردند.

ریسک‌های ژئوپلتیکی می‌تواند تقاضا برای طلا به عنوان دارایی امن را افزایش دهد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۴ درصد رشد کرد و به ۱۶.۴۸ دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰.۷ درصد افزایش یافت و ۹۷۳.۴۰ دلار معامله شد. هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری ۰.۲ درصد کاهش یافت و به ۸۹۵.۳۰ دلار رسید.