10 تولید‌کننده برتر فولاد،25 درصد تولید جهانی را در دست گرفتند

کل تولید فولاد خام دنیا در سال 2016 بیش از 1.62 میلیارد تن بود که از سال 2015 حدود 0.8 درصد افزایش یافت. آمار‌ها حاکی از آن هست که میزان تولید فولاد خام در اروپا، آمریکا و آفریقا کاهش یافت در حالی که میزان تولید فولاد در کشور‌های مستقل مشترک‌المنافع، خاورمیانه، آسیا و اقیانوسیه افزایش داشت. 10 تولید‌کننده بزرگ در جهان 25 درصد از تولید این محصول را در‌ دست داشتند. در نمودار 1، تولیدکنندگان بزرگ جهان و میزان تناژ تولیدی فولاد توسط این نولیدکنند‌گان قابل مشاهده است.
                                         
شرکت آرسلورمیتال (ArcelorMittal S.A) بزرگترین تولید‌کننده فولاد خام در جهان بود که با تولید 95.5 میلیون تن بیش از 6 درصد از تولید فولاد خام جهان را به‌خوداختصاص داد. دفتر مرکزی این شرکت در لوکزامبورگ قرار دارد، که در 60 کشور فعالیت می‌کند و درآمد ناخالص سالیانه آن بیش از 70 میلیارد دلار آمریکا برآورد می‌شود.
شرکت بائواستیل (Baosteel)، دیگر غول تولید‌کننده فولاد، با 63.8 میلیون تن تولید فولاد خام جایگاه دوم را از آن خود کرد. شرکت بائواستیل یک شرکت دولتی چینی است که مهم‌ترین سهام‌داران آن شرکت آهن و فولاد باوشان (Baoshan)، گروه شرکت آهن و فولاد گوانگ‌دونگ، شرکت آهن و فولاد ژینگ‌جیانگ بایی (Xinjiang Bayi) و شرکت آهن و فولاد نینگبو (Ningbo) ‌است. از مهم‌ترین محصولات فولادی این شرکت می‌توان به شامل فولاد ضد‌زنگ، فولاد کربنی ساده و برخی فولاد‌های پیشرفته اشاره کرد. تا پایان سال 2010 ارزش کل دارایی‌های بائواستیل بالغ بر 432.1 میلیارد یوان تخمین زده‌ شد که با اشتغال‌زایی 118 هزار و 500 نفر، درآمدی سالانه حدود 273 میلیارد یوان داشت.
سومین تولید‌کننده فولاد در دنیا هی استیل با تولید 46.2 میلیون تن و چهارمین تولید‌کننده بزرگ فولاد شرکت نیپون استیل با 46.16 میلیون تن تولید فولاد در ژاپن واقع است. تعداد کارکنان این شرکت بیش از 50 هزار نفر گزارش شده است.
دیگر تولید‌کننده برتر دنیا شرکت پوسکو (POSCO) با تولید 41.6 میلیون تن معرفی شد. این شرکت در سال 1968 تاسیس شد. در حال حاضر این شرکت دارای واحد فولادسازی در کره جنوبی و ایالت کالیفرنیای آمریکا است. مهم‌ترین محصولات عمده آن، انواع ورق فولادی، سیم مفتول و محصولات فولادی ضدزنگ هستند. شرکت JFE با 31.1 میلیون تن تولید فولاد خام در رتبه پنجم جهانی قرار گرفت. شرکت JFE Steel در سال 2002 از ادغام شرکت‌های فولاد‌سازی NKK و Kawasaki تشکیل شد. از سال 2010 این شرکت با فروش 2 هزار و 747 میلیارد ین در بورس اوراق بهادار معامله می‌شود. همانطور که در نمودار نیز مشاهده می‌شود، بعد از JFC شرکت‌های Jiangsu Shagang Group، Tata Steel، US Steel، Ansteel، Gerdau به‌ترتیب در رده‌های ششم تا دهم جهان قرار گرفتند.