مدیر سایت

آیا صنایع مسئول ناترازی تولید و مصرف گاز هستند؟

به گزارش چیلان ،صنایع کشور در سال های اخیر در فصل های تابستان و زمستان با چالش انرژی روبرو شده اند و اقتصاد کشور از ناترازی های موجود در تولید و مصرف برق و گاز خسارت های هنگفتی را متحمل شده است. در شرایطی که اقتصاد کشور دچار تحریم های سنگینی است و به تعبیر مسئولان، با جنگ اقتصادی روبرو هستیم و بعضا برای دریافت مطالبات بلوکه شده از برخی کشورها مانند کره جنوبی ماه ها و سال ها وقت و انرژی و هزینه صرف می کنیم، خسارت های ۴ تا ۶ میلیارد دلاری و چه بسا بیشتر در هر سال بابت ایجاد محدودیت فقط در تولید صنعت فولاد نشان دهنده ی فقدان سامانه تدبیر برای اتخاذ تصمیمات کلان با کمترین هزینه و لحاظ همه جوانب است. برای آنکه وضعیت کمی بهتر برایمان روشن شود توجه به برخی آمارها لازم به نظر می رسد؛ بنا بر برآوردها، در حال حاضر ناترازی مصرف و تولید گاز در کشور حدود ۳۰۰ میلیون مترمکعب در روز است که با ادامه این روند و عدم سرمایه گذاری های لازم، ممکن است این ناترازی تا سال ۱۴۱۰ به ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون مترمکعب در روز هم برسد. در نظر بگیرید اگر قرار باشد بجای اتخاذ تدابیر اساسی هم در مدیریت مصرف و هم ذخیره سازی گاز..

مدیر سایت

رشد ۴۰۰ هزار تنی تولید فولاد ایران در ۸ ماهه ۱۴۰۲/ جزئیات کامل تولید فولاد میانی، محصولات فولادی و آهن اسفنجی

به گزارشچیلان '> چیلان '> چیلان '> چیلان '> چیلان '> چیلان '> چیلان '> چیلان '> چیلان '>

مدیر سایت

یک رسانه خارجی از فروش فولاد ایرانی به واسطه عمان خبر داد / روش‌های دور زدن تحریم‌ها لو می‌رود؟

به گزارش چیلان ، وب‌سایت آرگوس‌مدیا در گزارشی که ۴ دسامبر (۱۳ آذر) منتشر کرده از صادرات اسلب ایران در بازارهای جهانی به واسطه عمان خبر داده و نوشته است: عمان در ۱۰ ماهه سال ۲۰۲۳ (ماه‌های ژانویه تا اکتبر) یک میلیون و ۵۳۰ هزار تن اسلب بار کشتی و صادر کرده است. حجم صادرات اسلب عمان در سال ۲۰۲۳ نسبت به مدت مشابه سال‌های گذشته افزایش داشته است. عمان در ۱۰ ماهه ۲۰۲۲ یک میلیون و ۳۳۰ هزار تن و در ۱۰ ماهه ۲۰۲۱، ۷۰۰هزار تن اسلب صادر کرده بود. این گزارش می‌افزاید: جریان افزایشی صادرات در حالی در عمان اتفاق افتاده که این کشور تولیدکننده اسلب نیست و در واقع عمان اسلب تولیدشده در ایران را صادر می‌کند. به دلیل تحریم‌هایی که امریکا علیه ایران وضع کرده بیشتر بازارها امکان تجارت با ایران را ندارند بنابراین تاجران ایرانی اسناد مربوط به کالا را طوری تغییر می‌دهند که عمان به عنوان تولیدکننده محصول شناخته شود. آرگوس از مشاهده اسناد گوناگونی خبر می‌دهد که در آنها کالاهای ایرانی برچسب عمانی خورده‌اند. بنا بر این گزارش کشتی‌ها معمولا از عمان حرکت را آغاز می‌کنند، سپس سیستم‌های ردیابی خود را برای توقف و بار..

مدیر سایت

آغاز ساخت کارخانه تولید فولاد سبز در عمان / سرمایه‌گذاری ۳ میلیارد دلاری بر تولید فولاد با هیدروژن 

به گزارش چیلان به نقل از تِرِیداَرَبیا، جیندال استیل اَند پاوِر، فولادساز هندی در سال ۲۰۲۰ میلادی دارایی‌های خود را در کشور عمان با قیمت حدود یک میلیارد دلار به وُلکان‌استیل فروخت و حالا وُلکان‌گرین‌استیل از آغاز ساخت یک کارخانه فولاد مبتنی بر هیدروژن سبز در منطقه ویژه اقتصادی الدقم عمان خبر داده است. بر این پروژه بیش‌تر از ۳ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شده و قرار است تا سال ۲۰۲۶ میلادی به پایان برسد. جیندال‌‌شدید و عمان ابعاد این پروژه را شگفت‌انگیز می‌دانند و آن را گامی در راستای تحقق چشم‌انداز انتشار صفر کربن در عمان در سال ۲۰۵۰ معرفی می‌کنند. به گفته آنها این دستاورد به پیشگامی عمان در تولید پایدار فولاد می‌انجامد. این مجتمع دو خط تولیدی با ظرفیت تولید ۵ میلیون تن محصولات فولادی در سال دارد و قرار است در هر یک از خطوط سالانه ۲.۵ میلیون تن فولاد تولید شود. آهن احیای مستقیم، یک کوره قوس الکتریک و یک کارخانه نوار داغ تجهیزات این مجتمع را تشکیل می‌دهد. در این واحد فولاد با ارزش افزوده‌ای تولید می‌شود که در ساخت اتومبیل و توربین‌های بادی به کار می‌آید، محصولات این واحد همچنین به اروپا ..

مدیر سایت

۶١طرح معدنی و فلزی با سه میلیارد دلار ارزش سرمایه‌گذاری/نقش دانش بنیان ها در ومعادن/نیروگاه سمنان نخستین طرح تکمیلی پیشران/ برنامه ومعادن برای یک واحد جدید کنسانتره سنگ آهن

به گزارش چیلان ، اردشیر سعد محمدی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات در نشست خبری با اصحاب رسانه به ارائه گزارش عملکرد یکساله ومعادن و جزئیات پیشرفت ۷ طرح پیشران پرداخت و برنامه‌های جدید ومعادن در حوزه فولاد و صنایع معدنی را تشریح کرد و خبر داد. اردشیر سعد محمدی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات روز دوشنبه ۱۳ آذرماه ۱۴۰۲، در نشست خبری در جمع اصحاب رسانه اظهار داشت: مجموع سرمایه گذاری ومعادن در ۶۱ طرح صنعتی و معدنی شامل ۳ میلیارد دلار است که عدد قابل توجهی است. وی افزود: میزان سود خالص ما رشد خوبی داشته و در سال ۱۴۰۱، بیشترین سود سنواتی خود را داشته که بیانگر نگاه رو به رشد در سرمایه‌گذاری توسعه معادن است. وی در خصوص ۷ طرح پیشران و در دست اجرا این مجموعه گفت: پروژه های آهن اسفنجی بیجار (کردستان) فولاد قروه ( کردستان )، آهن اسفنجی اقلید (فارس)، آهن اسفنجی آرتاویل (اردبیل)، نیروگاه پویا، گندله صبا امید و کنسانتره سنگ آهن صبا نور از جمله طرح های در دست اجرای این مجموعه به شمار می روند که برای اجرای این طرح ها نیاز مالی ۱/۲ میلیاردی وجود دارد که از طریق بانک ها ..

مدیر سایت

مدیریت ارزش‌آفرین در فولاد سنگان

به گزارش چیلان ،در هر بنگاه اقتصادی مدیریت سرمایه‌گذاری‌ها باید به نحوی انجام شود که منجر به افزایش کارایی و بازدهی گردد و سازمان بتواند ضمن کنترل ریسک، حافظ منافع سهامداران باشد. شناسایی پتانسیل‌ها و استفاده از فرصت‌های مناسب، از ملزومات اساسی برنامه‌‎ریزی و هدف‌گذاری برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌آیند. با توجه به این مسئله شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان خراسان به عنوان یکی از بزرگترین تامین‌کنندگان مواد اولیه زنجیره فولاد کشور، راهبردهای اساسی و همه‌جانبه‎ای را برای توسعه کسب‌وکار خود، حفظ منافع سهامداران و کسب سود بیشتر در دستور کار قرار داده است. برنامه‌های سرمایه‌گذاری این شرکت در حوزه‌های اساسی طرح‌های توسعه و احداث واحدهای صنعتی جدید، ایجاد زیرساخت‌های انرژی، حمل‎‌ونقل و …، مسائل زیست‌محیطی و مسئولیت‌های اجتماعی تدوین شده‌اند. برنامه‌های افزایش ظرفیت تولید منطقه سنگان واقع در استان خراسان، بخشی از ذخایر سنگ‌آهن ایران را در خود جای داده است که این ذخایر از دو نوع مگنتیتی (عیار بالا) و هماتیتی (عیار متوسط) هستند. اغلب واحدهای تولید کنسانتره، خصوصا در منطقه سنگان، سنگ‌آهن مورد نیاز..

مدیر سایت

امسال برای اولین بار از مرز ۴٠٠ هزار تن تولید در نیمه اول سال جاری عبور کردیم

به گزارش چیلان ،مهندس مرادی عضو هیئت مدیره شرکت فولاد اکسین خوزستان گفت: امسال با همدلی و هماهنگی میان مجموعه مدیریت، اعضای هیئت مدیره و کارکنان شرکت فولاد اکسین خوزستان، شاهد ثبت رکوردهای مختلف، رشد تولید و افزایش درآمد و سوددهی در شرکت هستیم. شرکت فولاد اکسین خوزستان، مهندس محمدحسین مرادی در گفتگو با خبرنگار این واحد، اظهار کرد: مهمترین ابزار شرکت فولاد اکسین خوزستان که در جهت تحقق رونق تولید، افزایش صادرات و رشد سوددهی تاثیر بسزایی داشته، استفاده از ظرفیت و توان فکری نیروهای بومی و تکیه بر سرمایه های داخلی است. وی همچنین نقش آموزش در حرکت رو به رشد شرکت را بسیار مهم و حیاتی برشمرد و گفت، با اندکی تحقیق می توان دریافت که شرکت های بزرگ دنیا همواره آموزش را در اولویت های اصلی خود قرار داده اند، البته این موضوع در فولاد اکسین به درستی درک و اجرا شده است و باید برای مسیر پیش رو در حوزه آموزش برنامه ریزی دقیق و تخصصی صورت پذیرد. وی در ادامه بیان کرد، افتخارات شرکت فولاد اکسین و ثبت رکوردهای مختلف در تولید، درآمد، سوددهی و صادرات، نتیجه همت، تلاش، همدلی و هماهنگی میان تمامی سطوح کارکنان..

مدیر سایت

جزئیات صادرات کاتالیست ایرانی / نوآوری تکنولوژی تولید کاتالیست در ایران

به گزارش چیلان ،مدیرعامل شرکت نفت و گاز سرو در ابتدای سخنان خود از یک موفقیت ملی در حوزه صنعت پتروشیمی اطلاع داد؛ وی با این خبر گفت: همانطور که میدانید تنها کاتالیزور تولید اتیلن در سراسر جهان کاتالیست هیدروژناسیون استیلن است که توانایی تولید آن فقط در اختیار چند شرکت خارجی بوده و حدود ۳۵ سال بود که این نوع کاتالیست را مجتمع های پتروشیمی ایرانی از شرکت های خارجی وارد میکردند. کاتالیست هیدروژناسیون استیلن به عنوان یکی از استراتژیک ترین کاتالیست هایی شناخته می شود که در صدر کالاهای تحریمی جای گرفت به طوری که هدف از این تحریم ضربه زدن به شرکت های ارزش آفرین در صنعت پتروشیمی بوده است. اما با نگاه ملی و والایی که در مجموعه پتروشیمی مروارید از سالیان قبل وجود داشت، باعث شد تا این کاتالسیت مسیر تحقیقاتی و تولید نیمه صنعتی خود را به عنوان یک پروژه مشترک پیش ببرد و با یک سرمایه گذاری پژوهشی که از سوی پتروشیمی مروارید صورت پذیرفت مسیر تجاری سازی آن توسط متخصصین شرکت نفت و گاز سرو انجام شد و پس از کسب امتیازات فنی و عملکردی مدنظر، تولید آن در شرکت نفت و گاز سرو صورت پذیرفت و در ماه گذشته این کال..

مدیر سایت

تولید فولاد با روش احیای هیدروژن در کره جنوبی / پوسکو فناوری سبز را جایگزین کوره بلند می‌کند

به گزارش چیلان به نقل از استیل‌اوربیس، پوسکو فولادساز کره جنوبی تصمیم دارد تا سال ۲۰۵۰ میلادی روش تولید خود را در واحدهای پوهانگ و گوانگیانگ به فناوری احیای هیدروژن تغییر دهد. در پی این تغییر پوسکو از سال ۲۰۳۳ میلادی در واحدهای یادشده از روش های‌رِکس (HyREX) در کارخانه پوهانگ استفاده و این روش را جایگزین روش سنتی کوره بلند خواهد کرد. دو واحد فولادی یادشده تا سال ۲۰۵۰ میلادی به تدریج مجهز به شش سیستم تولید فولاد احیای هیدروژن خواهند شد. های‌رِکس فناوری فولادسازی نسل آینده است و در آن با استفاده از هیدروژن به عنوان یک عامل احیایی، آهن از اکسید آهن تولید می‌شود. پوسکو پیش‌تر خبر داده بود در توافق با شرکت انگلیسی پرای‌متالز تکنالوجیز یک واحد پایلوت فولادسازی مبتنی بر احیای هیدروژن را راه‌اندازی خواهد کرد. بنا بر گزارش‌ها این واحد تا سال ۲۰۲۷ میلادی راه‌اندازی و در آن با استفاده از روش های‌رِکس فولاد تولید خواهد شد.

مدیر سایت

عوارض صادراتی زنجیره فولاد لازم الاجرا شد

به گزارش چیلان ، شنیده های چیلان از منابع موثق حاکی از این است که مصوبه قبلی هیئت دولت در خصوص دریافت عوارض صادراتی زنجیره فولاد بر اساس رای دیوان عدالت اداری لازم الاجرا شده است. دیوان عدالت اداری پیش از این دستور موقت توقف اجرای تصویب نامه هیئت دولت برای دریافت عوارض صادراتی مواد خام و نیمه خام را صادر کرده بود که اکنون آن را لغو کرده است. در تصویب نامه مورخ ۲۱ تیرماه هیئت دولت، عوارض صادراتی سنگ آهن، کنسانتره و گندله ۲۰ درصد، آهن اسفنجی ۱۵ درصد و شمش و اسلب فولادی ۲ درصد تعیین شده است. این در حالی است که مطابق هیچ یک از تعاریف بین المللی، محصولات زنجیره فولاد از جمله شمش و اسلب نیمه خام محسوب نمی شود. شنیده های چیلان همچنین از تحرکات وزارت صمت برای اقناع هیئت دولت و صدور تصویب نامه جدید مبنی بر کاهش عوارض صادراتی حکایت دارد. انجمن فولاد، اتاق بازرگانی، انجمن پتروشیمی و سایر تشکل های معدنی و صنعتی پیش از این طی مکاتباتی مخالفت خود با این تصمیم دولت را اعلام کرده اند.

۱۳۸۵ © کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آرتین پولاد محفوظ است.

بالا