مدیر سایت

فولاد مبارکه فعالیت‌های گسترده‌ای در زمینه کاهش مصرف آب داشته است

به گزارش چیلان ،محمود چیتیان معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب‌منطقه‌ای اصفهان در ارتباط با میزان برداشت صنایع از حوضه زاینده‌رود اظهار کرد: میزان برداشت کلیه صنایع مهم استان اصفهان در حوضه زاینده‌رود سالیانه ۶۱ میلیون مترمکعب است که از این میزان، حدود ۴۰ میلیون مترمکعب برداشت از آب‌های سطحی، حدود ۱۰ میلیون مترمکعب برداشت از آب‌های زیرزمینی و حدود ۱۱ میلیون مترمکعب مربوط به برداشت از پساب‌هاست. وی افزود: طبق مصوبات شورای عالی آب مقرر است مصرف صنایع استان از آب رودخانه زاینده‌رود کاهش یابد و با پساب جایگزین شود؛ در این راستا شرکت آب منطقه‌ای اصفهان ضمن پیگیری‌های مستمر از صنایع در این زمینه اقدام به کاهش آب تحویلی به آن‌ها کرده است؛ به‌طوری‌که میزان مصرف آب سطحی صنایع مهم استان از ۹۰ میلیون مترمکعب در دهه ۷۰ به حدود ۴۰ میلیون مترمکعب در حال حاضر رسیده است. چیتیان خاطرنشان کرد: در این بین شرکت فولاد مبارکه نیز با صرف هزینه‌های سنگین اقدامات و فعالیت‌های گسترده در زمینه کاهش مصرف آب، اقدام به بازچرخانی و مدیریت کاهش مصرف آب کرده است؛ همچنین جمع‌آوری، انتقال و تصفیه فاضلاب در راستای جایگ..

مدیر سایت

بررسی مسائل زنجیره فولاد با حضور وزیر صمت

به گزارش چیلان ، سید رسول خلیفه سلطانی دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به جلسه وزیر صمت با تشکل ها در روز پنج شنبه دوم تیرماه سال جاری با اظهار داشت: در این جلسه آقای فاطمی امین بر رویکرد تشکل گرایی وزارت صمت در دولت سیزدهم تاکید کردند و در پاسخ به دغدغه تشکل ها برای مشورت گرفتن بیشتر دولت، تلاش برای ایجاد ساختارهای مناسب در وزارت صمت را یکی از دلایل عدم ارتباط ملموس با انجمن ها طی ماه های گذشته اعلام کرده و وعده دادند که از مردادماه، تعامل مشورتی وزارت صمت با تشکل ها به ویژه در صنایع فولاد، پتروشیمی و چند حوزه اصلی دیگر به طور مستمر و کارآمد برقرار شود. دبیر انجمن فولاد ادامه داد: خوشبختانه در این جلسه فرصتی فراهم شد تا مسائل تولیدکنندگان زنجیره فولاد در همه حلقه ها هر چند به طور اجمالی مطرح شود و وزیر صمت هم ضمن تاکید به معاونین خود برای حضور ثابت تشکل ها از جمله انجمن فولاد در جلسات کارگروه مدیریت بازار، مقرر کردند که جلسات اختصاصی برای بررسی مسائل هر یک از رسته ها مخصوصاً رسته هایی که مسائل عدیده تری دارند مثل کارخانجات ذوب القایی با حضور ایشان برگزار شود. خلیفه سلطا..

مدیر سایت

تولید بیش از ۱۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تن محصولات فولادی در چادرملو

به گزارش چیلان ، معاون مالی و سرمایه انسانی چادرملو بمناسبت هفته معدن و صنعت در گفت و گویی با اشاره به نقش این شرکت معدنی و صنعتی فولاد کشور گفت : چادرملو در سال‌های اخیر، با در اختیار داشتن زنجیره کامل فولاد از معدن تا تولید شمش، عملکردی مطلوب در این صنعت استراتژیک داشته است. واحد فولادسازی این شرکت در سال ۱۴۰۰ توانست بیش از ظرفیت اسمی و به میزان یک میلیون و ۵۴ هزار تن فولاد تولید کند. علاوه بر این، در سال گذشته یک میلیون و ۴۶۴ هزار تن آهن اسفنجی، ۳ میلیون و ۸۰۹ هزار تن گندله و ۱۲ میلیون و ۱۸۶ هزار تن کنسانتره سنگ‌آهن نیز تولید کرده است. مهندس فرهاد آذرین فر در خصوص پیامدهای ناشی از چالش های تأمین انرژی تصریح کرد: اگرچه چادرملو در کنار خط لوله گاز سراسری کشور قرار دارد و برق مورد نیاز واحدهای معدنی و صنعتی شرکت نیز توسط نیروگاه‌ها‌ اختصاصی شرکت تامین می‌شود، اما‌ قطعی گاز در فصل زمستان منجر به از دست دادن ۱۵۰ هزار تن فولاد در این واحد صنعتی گردید . وی افزود: طرح اصلاح و آزادسازی نرخ انرژی، که از اوخر سال گذشته برای صنایع کشور اِعمال شده است موجب افزایش هزینه ها گردید و تبعاتی برای ش..

مدیر سایت

نتیجه معاملات آهن اسفنجی در بورس کالا/ کاهش حدوداً ۱۲ درصدی قیمت آهن اسفنجی!

به گزارش چیلان ، امروز شنبه ۴ تیر ماه، بورس کالا میزبان عرضه ۸۶ هزار و ۵۰۰ تن آهن اسفنجی بود که از این عرضه‌ها با احتساب معاملات مچینگ، ۴۳ هزار تن مورد معامله قرار گرفت. قیمت میانگین موزون آهن اسفنجی در معاملات امروز ۸۱۱۱ تومان به ازای هر کیلو بود و آهن اسفنجی ۱۱.۹ درصد کمتر از قیمت میانگین موزون هفته پیش مورد معامله قرار گرفت. امروز نسبت حجم کل معاملات به حجم کل عرضه‌های آهن اسفنجی در بورس کالا ۵۰ درصد بود که حاکی از تقاضای ضعیف برای آهن اسفنجی به دلیل رکود در بازار فولاد و مشکل محدودیت مصرف برق واحدهای فولادسازی است. در جدول زیر نتایج معاملات امروز آهن اسفنجی قابل مشاهده است.

مدیر سایت

وزیر صمت: روسیه کاهش قیمت شدیدی در بازار فولاد ایجاد کرده است/ قیمت فولاد از نرخ ارز پیروی نمی‌کند

به گزارش چیلان ، فاطمی امین به شرایط بازار فولاد هم اشاره کرد و گفت: قیمت فولاد در سال جدید نوساناتی داشت. گرچه برخی این شرایط را به بازار ارز ارتباط می‌دهند، اما باید گفت که قیمت فولاد از نرخ ارز پیروی نمی‌کند. وزیر صمت تصریح کرد: عدم توازن در حوزه سرمایه‌گذاری و زنجیره تامین در صنایعی همچون فولاد و خودرو و موارد دیگری همچون برق و گاز از جمله مشکلاتی است که ما با آن روبرو هستیم. درست است هنگام گلوگاه‌هایی همچون قطعی برق و گرانی اجناس با پیگیری‌های مقطعی مشکلات آن تا حدودی برطرف می‌شود اما این مرتفع شدن تنها مانند مسکنی است که نمی‌تواند بیماری اصلی را درمان کند. قیمت‌های داخلی نباید به نرخ ارز وابسته باشد وی با اشاره به تأثیرات قیمت ارز بر نرخ‌های داخلی بیان داشت: ما با دست خودمان قیمت‌های داخلی را به نرخ ارز وصل کرده‌ایم، ارز به سه روش بر روی قیمت‌های ما تأثیر می‌گذارد به عنوان مثال وقتی نرخ ارز بالا می‌رود کالاهای وارداتی مانند روغن یا پنبه گران می‌شود. اثر دوم که ارز دارد اثر انتظار تورمی است وقتی قیمت ارز افزایش می‌یابد مردم فکر می‌کنند برای حفظ ارزش پول دارایی خود را باید به ار..

مدیر سایت

برقراری عدالت صنعتی با تعریف طرح های جدید در مناطق کم برخوردار

به گزارش چیلان ،وجیه اله جعفری، رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: ارائه طرح های جدید یکی از مهمترین خروجی های تدوین طرح جامع آلومینیوم کشور است. این طرح ها باید به گونه ای تعریف شوند تا عدالت صنعتی در کشور با رعایت الزامات کارشناسی و همچنین توجیه اقتصادی برقرار شود. جعفری خاطر نشان کرد: صنایع کشور نیاز به ساماندهی دارند که تنها بخشی در حیطه وظایف و اختیارات ایمیدرو قرار دارد. ایمیدرو به عنوان نهادی بستر ساز و توسعه ای نقش هدایت سرمایه گذار به منظور توسعه صنعت کشور را برعهده دارد. رشد هدایت نقدینگی به بخش معدن معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: طی سال های اخیر، هدایت نقدینگی در حوزه معدن نسبت به گذشته روند رو به رشدی را تجربه کرده است. بنابراین با نگاه جامع باید بستر سرمایه گذاری در صنایع پایین دست آلومینیوم فراهم شود. به گفته وی، تعریف طرح های سرمایه گذاری در پایین دست و بالادست صنعت آلومینیوم به ویژه در مناطق کم برخوردار کشور منجر به کاهش نرخ بیکاری و رشد اشتغالزایی در این مناطق خواهد شد. وی ضمانت اجرایی را از دیگر الزامات طرح مذکور دانست و گفت: بازار سرمایه گذاری مطمئن و پیش بینی..

مدیر سایت

کسب رکورد تولید سنگ شکنی سیمیدکو

به گزارش چیلان ، مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد با اعلام این خبر گفت:تولید کارخانه سنگ شکنی سیمیدکو در خرداد ماه امسال به ۴۹۲۰۹۵ تن رسید و این مجتمع توانست رکورد بیشترین میزان تولید ماهانه خود را از زمان راه اندازی تا کنون جابجا کند. محمد مدنی فر افزود:با همت و تلاش شبانه روزی و خستگی ناپذیر مدیران و کارگران مجتمع صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد (سیمیدکو) علی الخصوص حوزه بهره برداری و کارکنان سخت کوش کارخانه سنگ شکنی این شرکت، این میزان تولید در شرایطی بدست آمد که رکورد تولید قبلی کارخانه سنگ شکنی و خط انتقال سیمیدکو به میزان ۴۶۸۱۰۶ تن در ماه بود. کارخانه سنگ شکن سیمیدکو با ظرفیت تولید سالانه ۱۲ میلیون تن و خط انتقال ۷ کیلومتری یکی از منحصر به فرد ترین و بزرگترین کارخانه ها در نوع خود می باشد. سیمیدکو تولید کننده کنسانتره و گندله سنگ آهن هرکدام به ظرفیت ۲/۵ میلیون تن در سال واقع در منطقه معدنی سنگان شهرستان خواف استان خراسان رضوی و از شرکت های تابعه هلدینگ فولاد خوزستان است.

مدیر سایت

قیمت پایه شمش فولادی در بورس کالا، غیرکارشناسی و نزدیک به نرخ قراضه است/ فاصله ۲۵ درصدی قیمت پایه میلگرد و شمش!

حسین بختیاری معاون فروش مجتمع فولاد خراسان در گفت‌وگو با چیلان اظهار داشت: امروز ۳۱ خرداد شمش فولادی در بورس کالا با نرخ ۱۳۱۳۱ تومان به ازای هر کیلو عرضه شده که این نرخ، غیرکارشناسی و نزدیک به نرخ‌های قراضه آهن است. این قیمت‌های پایه پایین باعث می‌شود تا فولادسازان متضرر شوند. به گزارش چیلان ، بختیاری تأکید کرد: نوردکاران همیشه درخواست داشتند که قیمت پایه میلگرد در بورس کالا ۱۱ درصد بیش از نرخ پایه شمش باشد که خواسته آن‌ها نیز منطقی بود. با این وجود، در هفته جاری نرخ پایه میلگرد ۲۵ درصد بالاتر از نرخ پایه شمش است. با توجه به اعلام کارگزاری‌ها، نرخ پایه میلگرد در هفته جاری ۱۶۴۰۰ تومان به ازای هر کیلو است. معاون فروش فولاد خراسان در مورد محدودیت‌های برق این شرکت فولادی نیز گفت: محدودیت‌های مصرف برق فولاد خراسان چند روزی است که کمتر از پیش شده و در حال حاضر یک واحد فولادسازی مجتمع فعال است. امیدواریم شاهد افزایش محدودیت‌ها نباشیم تا تولید تداوم و بازار فولاد ثبات داشته باشد.

مدیر سایت

برای نخستین بار در خط ۶۳۰ کارخانه نوردتیرآهن گروه ملی صنعتی فولاد ایران صورت گرفت/تولید تیرآهن سبک سایز ۱۴ با وزن ۱۰۵ کیلوگرم

به گزارش چیلان ، در راستای سیاست گذاری مدیریت ارشد مجموعه گروه ملی مبنی بر توجه ویژه و استفاده از راهکارهای علمی و موثر بمنظور بهبود فرایندهای کمی و کیفی (بخصوص در حوزه تولید)، به همت مدیریت، متخصصان و پرسنل توانمند بخش نوردتیرآهن برای نخستین بار تیرآهن سبک سایز ۱۴ با وزن ۱۰۵ کیلوگرم در خط تولید ۶۳۰ گروه ملی صنعتی فولاد ایران تولید گردید. شایان ذکر است قبلاً این محصول در خط ۶۵۰ تولید می‌گردید که در راستای بالا بردن توان تولید در خط ۶۳۰ ، طراحی و عملیاتی گردید.

مدیر سایت

نقش مثبت و سازنده انجمن فولاد در صنعت کشور

انجمن فولاد ایران، متشکل از تولید کنندگان متعدد زنجیره فولاد است و اعضای هیات مدیره آن از بین مجرب ترین و پخته ترین مدیران صنعت کشور انتخاب می شوند و به واسطه تجربه های ارزشمندی که در طی سالیان دراز حضور در صنایع بزرگ فولادی کسب کرده اند، قاعدتا برای سیاست گذاری صنعت و ارائه نظرات کارشناسی مناسب ترین افراد محسوب می گردند، اما عموما مشاهده شده که در هنگام سیاست گذاری از نظرات این انجمن کمتر استفاده شده و پس از هر سیاست گذاری اعضای انجمن شبانه روز در تلاش هستند که سیاست اتخاذ شده را تعدیل و ترمیم نمایند. مثال و شاهد اخیر آن وضع تعرفه های صادراتی فولاد است که بدون اخذ نظر کارشناسی و بی توجه به موضع حرفه ای انجمن ابلاغ گردید و حاصل آن فرصت سوزی و عدم بهره صنعت فولاد کشور از ظرفیت ایجاد شده در بازارهای جهانی برای فروش بیشتر محصولات فولادی کشور بود. شایسته است سیاست گذاران در وزارت صمت و و با ستاد تنظیم بازار نگاهی به جلسه انتخابات انجمن و حضور موثر بیش از ۱۵۰ شرکت فولادی در جلسه و افراد انتخاب شده به عنوان عضو هیأت مدیره داشته باشید تا وزن انجمن فولاد ایران را بهتر درک کرده و خود را بی نی..

۱۳۸۵ © کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آرتین پولاد محفوظ است.

بالا